Aviaqatnovlar orqali O‘zbekistonga kirib kelgan fuqarolar karantinni o‘z uyida o‘tashadi
Pandemiya davrida «qizil», «sariq» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar COVID-19 aniqlanmagani haqidagi test natijasini ko‘rsatishi va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashishi shart qilib qo‘yildi. «Yashil» hudud mamlakatlaridan kelgan yo‘lovchilarga nisbatan karantin tartiblari qo‘llanilmaydi (kasallik alomatlari kuzatilgan yo‘lovchilar bundan mustasno).
Respublika maxsus komissiyasining qarori bilan pandemiya davrida yo‘lovchilarning aviaqatnovlar orqali O‘zbekistonga kirib kelish tartiblari belgilandi. Unga ko‘ra, «qizil», «sariq» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar COVID-19 aniqlanmagani haqidagi test natijasini ko‘rsatishi va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashishi shart. Bu haqda Uzbekistan Airports AJ ma’muriyati xabar berdi.
Belgilangan tartibga ko‘ra, «qizil» va «sariq» hududlardan O‘zbekiston Respublikasiga kelishni rejalashtirayotgan yo‘lovchilar aeroportda ro‘yxatdan o‘tayotganda aviakompaniya vakiliga COVID-19 koronovirus infeksiyasi aniqlanmaganligi haqidagi PZR testining rus yoki ingliz tilidagi natijasini taqdim etishlari talab etiladi. COVID-19 koronovirus infeksiyasi uchun topshirilgan natijasi manfiy deb topilgan PZR tahlil hujjati parvozdan oldin 72 soatdan ko‘p bo‘lmagan muddatda bo‘lishi lozim.
Diqqat: natijasi manfiy deb topilgan PZR test natijasi bo‘lmagan yo‘lovchi parvozga qo‘yilmaydi.
O‘zbekistonga «qizil» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar aeroportning uchib kelish terminalidagi pasport nazoratiga COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR tahlil natijasi manfiy deb topilgan hujjatni va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashish yuzasidan to‘ldirilgan majburiyatnomani taqdim etishlari shart. Majburiyatnoma O‘zbekiston fuqarolari uchun — doimiy yashash manzili bo‘yicha, chet el fuqarolari uchun — vaqtincha yashash manzili bo‘yicha to‘ldiriladi.
«Sariq» hudud mamlakatlaridan O‘zbekistonga kirib kelgan yo‘lovchilar aeroportning uchib kelish terminalida xizmat vazifasini o‘tayotgan pasport nazorati xodimlariga COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjatni topshirishlari talab etiladi.
COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat yo‘lovchilarda bo‘lmasa, ular aeroport terminalining kirish qismida joylashgan namunalar oluvchi joyda o‘z hisoblaridan PZR test topshiradilar va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashish yuzasidan majburiyatnomani to‘ldiradilar. So‘ng, to‘ldirilgan majburiyatnoma pasport nazorati xodimlariga topshiriladi.
«Sariq» va «yashil» hudud mamlakatlaridan «qizil» hudud mamlakatlari orqali kelgan tranzit yo‘lovchilarga kirishga ruxsat beriladi. Mamlakatga kirib kelganda yo‘lovchida COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat bo‘lmasa, aeroport hududida yo‘lovchi o‘z hisobidan PZR tahlil tekshiruvidan o‘tkaziladi va 14 kunlik o‘zini izolyatsiya qilish yuzasidan majburiyatnomani ham to‘ldiradi.
«Qizil» xudud mamlakatlaridan «sariq» va «yashil» hudud mamlakatlari orqali kelgan tranzit yo‘lovchiga O‘zbekistonga kirishga ruxsat beriladi. Mamlakatga kirib kelganda yo‘lovchida COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat bo‘lmasa, aeroportning o‘zida yo‘lovchining hisobidan PZR tekshiruvidan o‘tkaziladi va 14 kunlik o‘zini izolyatsiya qilish yuzasidan majburiyatnomani to‘ldiradi.
O‘zbekistonga kirib kelgandan so‘ng, aeroportning uchib kelish terminalida yo‘lovchida isitma yoki COVID-19ning boshqa alomatlari kuzatilsa, yo‘lovchi tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi. Shuningdek, PZR test natijasi musbat bo‘lsa, yo‘lovchi davolanish uchun kasalxonaga joylashtiriladi.
«Yashil» hudud mamlakatlaridan O‘zbekistonga kirib kelgan yo‘lovchilarga nisbatan karantin tartiblari qo‘llanilmaydi (kasallik alomatlari kuzatilgan yo‘lovchilar bundan mustasno).

Уточнен порядок въезда авиапассажиров в Узбекистан в период пандемии
Уточнен порядок въезда в Узбекистан для авиапассажиров. Прибывающие из стран «красной» зоны должны предъявить отрицательный ПЦР-тест на COVID-19 и заполненную анкету-обязательство на 14-дневную домашнюю самоизоляцию (до этого карантинные зоны или гостиница за свой счет). Установлены правила и для «транзитников».
Решением Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом объявлен порядок въезда пассажиров в Узбекистан воздушным транспортом, сообщила администрация компании Uzbekistan Airports.
Согласно правилам, пассажиры, планирующие перелеты в Узбекистан из «желтой» и «красной» зон, при регистрации на рейс должны предоставить справку представителю авиакомпании с отрицательным результатом ПЦР-теста на COVID-19 на английском или русском языках. Срок справки о прохождении ПЦР-теста не должен превышать 72 часов до вылета. При отсутствии отрицательного результата теста, пассажирам будет отказано в регистрации на рейс.
По прилету в Узбекистан пассажирам необходимо пройти термометрию.
Пассажиры, прибывающие из стран «красной» зоны, в зале прилета аэропорта должны предъявить сотрудникам службы паспортного контроля справку о прохождении ПЦР-теста на коронавирус с отрицательным результатом и заполненную анкету-обязательство на 14-дневную домашнюю самоизоляцию (ранее — в карантинные зоны или гостиницы за свой счет).
Анкета-обязательство для граждан Узбекистана заполняется по месту постоянного жительства, а для иностранных граждан — по месту временной регистрации в стране (анкета на английском языке / на русском и узбекском языках).
Пассажиры, прибывающие из стран «желтой» зоны, должны предъявить сотрудникам службы паспортного контроля справку о прохождении ПЦР-теста с отрицательным результатом. В случае отсутствия справки пассажиры сдают пробы на ПЦР-тест за свой счет в аэропорту прибытия и заполняют анкету-обязательство на 14-дневную домашнюю самоизоляцию. Анкета передается сотрудникам пограничной службы.
На пассажиров, прибывающих из стран «зеленой» зоны (за исключением пассажиров с симптомами заболевания), карантинные требования не распространяются.
При этом зоны обновляются еженедельно Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия.
Порядок для «транзитников»
Транзитным пассажирам, прибывающим из «желтой» и «зеленой» зон через «красную» зону, разрешается въезд в Узбекистан. Такой пассажир после прибытия в страну, при отсутствии отрицательного ПЦР-теста на COVID-19, проходит ПЦР-тестирование в аэропорту за свой счет и заполняет анкету-обязательство на 14-дневную самоизоляцию.
Транзитные пассажиры, прибывающие из «красной» зоны через «желтую» и «зеленую» зоны, разрешается въезд в Узбекистан. Такой пассажир после прибытия в страну, при отсутствии справки о прохождении ПЦР-теста с отрицательным результатом, проходит ПЦР-тестирование в аэропорту за свой счет и заполняет анкету-обязательство на 14-дневную самоизоляцию.
Пассажиры, у которых по прилете будет наблюдаться повышенная температура или иные симптомы COVID-19, будут обследованы в аэропортах Узбекистана. При положительном результате ПЦР-теста на COVID-19 пассажиры будут госпитализированы для лечения.
3 сентября стало известно, что Uzbekistan Airways возобновляет регулярные международные перелеты, организованы рейсы в Дубай, Франкфурт, Стамбул, Алматы и Бишкек.
Согласно временной инструкции, которая вступила в силу с 1 сентября, приостанавливается практика выдачи разрешений туроператорам и авиакомпаниям на организацию чартерных рейсов с размещением иностранцев в гостиницах на платной основе. При этом ранее выданные разрешения будут действовать до 1 октября.