Aviaqatnovlar orqali O‘zbekistonga kirib kelgan fuqarolar karantinni o‘z uyida o‘tashadi
Pandemiya davrida «qizil», «sariq» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar COVID-19 aniqlanmagani haqidagi test natijasini ko‘rsatishi va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashishi shart qilib qo‘yildi. «Yashil» hudud mamlakatlaridan kelgan yo‘lovchilarga nisbatan karantin tartiblari qo‘llanilmaydi (kasallik alomatlari kuzatilgan yo‘lovchilar bundan mustasno).
Respublika maxsus komissiyasining qarori bilan pandemiya davrida yo‘lovchilarning aviaqatnovlar orqali O‘zbekistonga kirib kelish tartiblari belgilandi. Unga ko‘ra, «qizil», «sariq» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar COVID-19 aniqlanmagani haqidagi test natijasini ko‘rsatishi va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashishi shart. Bu haqda Uzbekistan Airports AJ ma’muriyati xabar berdi.
Belgilangan tartibga ko‘ra, «qizil» va «sariq» hududlardan O‘zbekiston Respublikasiga kelishni rejalashtirayotgan yo‘lovchilar aeroportda ro‘yxatdan o‘tayotganda aviakompaniya vakiliga COVID-19 koronovirus infeksiyasi aniqlanmaganligi haqidagi PZR testining rus yoki ingliz tilidagi natijasini taqdim etishlari talab etiladi. COVID-19 koronovirus infeksiyasi uchun topshirilgan natijasi manfiy deb topilgan PZR tahlil hujjati parvozdan oldin 72 soatdan ko‘p bo‘lmagan muddatda bo‘lishi lozim.
Diqqat: natijasi manfiy deb topilgan PZR test natijasi bo‘lmagan yo‘lovchi parvozga qo‘yilmaydi.
O‘zbekistonga «qizil» hudud mamlakatlaridan kirib kelgan yo‘lovchilar aeroportning uchib kelish terminalidagi pasport nazoratiga COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR tahlil natijasi manfiy deb topilgan hujjatni va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashish yuzasidan to‘ldirilgan majburiyatnomani taqdim etishlari shart. Majburiyatnoma O‘zbekiston fuqarolari uchun — doimiy yashash manzili bo‘yicha, chet el fuqarolari uchun — vaqtincha yashash manzili bo‘yicha to‘ldiriladi.
«Sariq» hudud mamlakatlaridan O‘zbekistonga kirib kelgan yo‘lovchilar aeroportning uchib kelish terminalida xizmat vazifasini o‘tayotgan pasport nazorati xodimlariga COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjatni topshirishlari talab etiladi.
COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat yo‘lovchilarda bo‘lmasa, ular aeroport terminalining kirish qismida joylashgan namunalar oluvchi joyda o‘z hisoblaridan PZR test topshiradilar va 14 kunlik majburiy uy karantiniga joylashish yuzasidan majburiyatnomani to‘ldiradilar. So‘ng, to‘ldirilgan majburiyatnoma pasport nazorati xodimlariga topshiriladi.
«Sariq» va «yashil» hudud mamlakatlaridan «qizil» hudud mamlakatlari orqali kelgan tranzit yo‘lovchilarga kirishga ruxsat beriladi. Mamlakatga kirib kelganda yo‘lovchida COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat bo‘lmasa, aeroport hududida yo‘lovchi o‘z hisobidan PZR tahlil tekshiruvidan o‘tkaziladi va 14 kunlik o‘zini izolyatsiya qilish yuzasidan majburiyatnomani ham to‘ldiradi.
«Qizil» xudud mamlakatlaridan «sariq» va «yashil» hudud mamlakatlari orqali kelgan tranzit yo‘lovchiga O‘zbekistonga kirishga ruxsat beriladi. Mamlakatga kirib kelganda yo‘lovchida COVID-19 koronavirus infeksiyasi uchun topshirilgan PZR test natijasi manfiy deb topilgan hujjat bo‘lmasa, aeroportning o‘zida yo‘lovchining hisobidan PZR tekshiruvidan o‘tkaziladi va 14 kunlik o‘zini izolyatsiya qilish yuzasidan majburiyatnomani to‘ldiradi.
O‘zbekistonga kirib kelgandan so‘ng, aeroportning uchib kelish terminalida yo‘lovchida isitma yoki COVID-19ning boshqa alomatlari kuzatilsa, yo‘lovchi tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi. Shuningdek, PZR test natijasi musbat bo‘lsa, yo‘lovchi davolanish uchun kasalxonaga joylashtiriladi.
«Yashil» hudud mamlakatlaridan O‘zbekistonga kirib kelgan yo‘lovchilarga nisbatan karantin tartiblari qo‘llanilmaydi (kasallik alomatlari kuzatilgan yo‘lovchilar bundan mustasno).

Clarified the procedure for passengers entering Uzbekistan during a pandemic
The procedure for entering Uzbekistan for air passengers has been clarified. Arriving from the countries of the "red" zone must present a negative PCR test for COVID-19 and a completed application form for 14-day home self-isolation (quarantine zones or a hotel at their own expense).
According to the rules, passengers planning flights to Uzbekistan from the "yellow" and "red" zones must provide a certificate to the airline representative with a negative PCR test for COVID-19 in English or Russian at check-in. The term of a certificate of completion of the PCR test should not exceed 72 hours before departure. In the absence of a negative test result, passengers will be denied check-in for the flight.
Upon arrival in Uzbekistan, passengers need to pass thermometry.
Passengers arriving from the countries of the "red" zone, in the arrival hall of the airport, must present to the passport control officers a certificate of passing a PCR test for coronavirus with a negative result and a completed obligation questionnaire for 14-day home self-isolation (in quarantine zones or hotels at their own expense).
Obligation questionnaire for citizens of Uzbekistan is filled out at the place of permanent residence, and for foreign citizens - at the place of temporary registration in the country.
Passengers arriving from countries of the "yellow" zone must present to the passport control officers a certificate of passing a PCR test with a negative result. In the absence of a certificate, passengers take samples for a PCR test at their own expense at the airport of arrival and fill out a commitment form for 14-day self-isolation at home. Obligation questionnaire is forwarded to the border guard officers.
Passengers arriving from “Green” zone countries (except for symptomatic passengers) are not subject to quarantine requirements.
At the same time, the zones are updated weekly by the Agency for Sanitary and Epidemiological Welfare.
The procedure for "transit"
Transit passengers arriving from the “yellow” and “green” zones through the “red” zone are allowed to enter Uzbekistan. After arriving in the country, in the absence of a negative PCR test for COVID-19, such a passenger undergoes PCR testing at the airport at his own expense and fills out a commitment form for
14-day self-isolation.
Transit passengers arriving from the “red” zone through the “yellow” and “green” zones are allowed to enter Uzbekistan. Such a passenger, after arriving in the country, in the absence of a certificate of passing a PCR test with a negative result, undergoes PCR testing at the airport at his own expense and fills out a commitment form for 14-day self-isolation.
Passengers who have a fever or other symptoms of COVID-19 upon arrival will be examined at the airports of Uzbekistan. If the PCR test for COVID-19 is positive, passengers will be hospitalized for treatment.