Energiya resurslarini hisobga olish va nazorat qilish boʻyicha yaxlit onlayn tizim yaratiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-sentyabr kuni elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish hamda nazorat qilish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz hayot va iqtisodiyot uchun juda zarur resurslardir. Bu tarmoqlar infratuzilmasi uzoq yillar modernizatsiya qilinmagani sababli ularni yetkazib berishda yoʻqotishlar koʻp edi. Hisob-kitobni joy-joyiga qoʻyish uchun avtomatlashtirilgan tizimlar zarurligini hayotning oʻzi taqozo etmoqda.
Xususan, elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etilgan 7 ta tuman va shaharda toʻlovlar undirilishi 40 foizga oshgan, debitor qarzdorlik esa 20 foizga qisqargan. Ushbu tizimni mamlakatimizning barcha hududlarida tatbiq etish boʻyicha zarur chora-tadbirlar belgilangan.
Yigʻilishda elektr energiyasi hamda tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarini toʻliq joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, bu maqsadlar uchun qariyb 1,2 milliard dollar mablagʻ yoʻnaltirilmoqda.
– Bu mablagʻlarning natijadorligi va qaytimi faqatgina hisoblagichlarni oʻrnatish bilan hal boʻlib qolmaydi. Isteʼmolchi sarf qilgan energiya resursi hajmini bilish bilan tizimdagi yoʻqotishlar va oʻgʻirliklarga chek qoʻyib boʻlmaydi. Buning uchun “energiyani ishlab chiqaruvchi – magistral tarmoqlar – taqsimlash tarmoqlari – isteʼmolchi” jarayonlarining har bir zanjirini qamrab oluvchi yaxlit onlayn tizimni yaratish kerak, – dedi davlat rahbari.
Hamma joyda hisoblagichlar oʻrnatish, ularga xizmat koʻrsatadigan servislar tashkil etib, uzluksiz ishlashini taʼminlash, malakali kadrlar tayyorlash muhimligi taʼkidlandi.
Hokimlar, sektor rahbarlari, mahalla faollari aholi bilan har kuni ishlab, qarzdorlikni vaqtida toʻlash, tarmoqqa noqonuniy ulanishlarning oldini olish boʻyicha tushuntirish ishlarini kuchaytirishi lozimligi aytildi.
Bugungi kunda joylarda qariyb 4 million dona elektr energiyasi hisoblagichi oʻrnatilib, shundan 2 milliontasi yagona elektron bazaga ulangan. Yigʻilishda “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatiga yil yakunigacha yana 3,5 million dona elektr hisoblagich oʻrnatib, 2021-yil 1-martga qadar avtomatlashgan tizimni toʻliq ishga tushirish vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, yirik isteʼmolchi va tadbirkorlik subyektlari, taqsimlash punkti hamda transformatorlarga elektron hisoblagichlar oʻrnatib, ularni ham yagona elektron bazaga ulash boʻyicha topshiriq berildi.
“Hududgaztaʼminot” aksiyadorlik jamiyati joriy yil yakunigacha aholiga 1,2 million dona, kelgusi yilning birinchi yarmida yana 2,3 million dona zamonaviy gaz hisoblagich oʻrnatishi zarurligi taʼkidlandi.
Bunda birinchi navbatda tabiiy gaz isteʼmoli va qarzdorlik darajasi yuqori boʻlgan 22 ta tuman va shahar qamrab olinadi. 4 mingdan ziyod yirik isteʼmolchilar, gaz quyish shoxobchalari va ishlab chiqarish korxonalari, shuningdek, 850 ta issiqxona avtomatlashtirilgan tizimga ulanadi.
Energetika vazirligiga har bir tuman, shahar kesimida hisoblagichlarni yetkazib berish, oʻrnatish va tizimga ulash ishlarini muvofiqlashtirish hamda nazorat qilish topshirigʻi berildi.
Viloyat, tuman va shahar hokimlariga hududlarda ishchi guruhlar tuzib, mahalla raislari bilan birgalikda aholiga hisoblagichlar oʻrnatishni tashkillashtirish, yuzaga kelishi mumkin boʻlgan muammolarni tezkorlik bilan hal etish vazifasi qoʻyildi.
“Hududiy elektr tarmoqlari” hamda “Hududgaztaʼminot” jamiyatlarining texnik xodimlari va IT mutaxassislarini ushbu zamonaviy tizim bilan ishlash, uning barcha imkoniyatlari va qulayliklaridan samarali foydalanish boʻyicha malakasini oshirish kerakligi taʼkidlandi. Har bir hududda hisoblagich va boshqa uskunalarni taʼmirlash, ularga xizmat koʻrsatish tizimini yaratish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda elektr energiyasi va tabiiy gazdan debitor qarzdorlikni kamaytirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi.

Будет создана целостная онлайн-система контроля и учета энергоресурсов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам контроля и учета электроэнергии и природного газа.
Электроэнергия и природный газ – важные для жизни и экономики ресурсы. Поскольку инфраструктура их производства в Узбекистане не модернизировалась на протяжении многих лет, наблюдаются большие потери при их доставке. Необходимость упорядочения расчетов в этой сфере требует внедрения автоматизированных систем.
Так, в 7 районах и городах, где была внедрена автоматизированная система контроля и учета электроэнергии, собираемость платежей увеличилась на 40 процентов, а дебиторская задолженность снизилась на 20 процентов. Реализуются планы по внедрению этой системы во всех регионах страны.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы полноценного внедрения автоматизированных систем контроля и учета электроэнергии и природного газа.
Отмечалось, что на эти цели выделяется около 1,2 миллиарда долларов.
– Результативность и отдачу от этих средств невозможно обеспечить одной лишь установкой счетчиков, – заявил глава государства. – Иными словами, одного только знания о том, сколько энергоресурсов потратил потребитель, недостаточно для пресечения потерь и хищений в системе. Для этого необходимо создать целостную онлайн-систему, охватывающую каждое звено в цепи «производитель энергии – магистральные сети – распределительные сети – потребитель».
Подчеркнута важность повсеместного установления счетчиков, организации сервис-центров по их обслуживанию, обеспечению бесперебойной работы приборов, подготовки квалифицированных кадров.
Хокимам, руководителям секторов и активистам махалли указано на необходимость постоянной работы с населением, усиления разъяснительной работы о важности своевременного погашения задолженности и недопустимости незаконного подключения к сети.
Сегодня на местах установлено почти 4 миллиона счетчиков электроэнергии, из которых 2 миллиона подключены к единой электронной базе данных. На совещании перед акционерным обществом «Худудий электр тармоклари» поставлена задача ввести до конца года еще 3,5 миллиона счетчиков электроэнергии и полностью запустить автоматизированную систему к 1 марта 2021 года.
Кроме того, поручено установить электронные счетчики у крупных потребителей и субъектов предпринимательства, в распределительных пунктах и трансформаторах, подключить их к единой электронной базе данных.
Отмечалось, что АО "Худудгазтаъминот" должна будет установить 1,2 миллиона современных счетчиков газа до конца нынешнего года, еще 2,3 миллиона – в течение первой половины следующего года.
При этом в ближайшие 4 месяца будут охвачены 22 района и города с высоким уровнем потребления природного газа и показателей задолженности. К автоматизированной системе будут подключены более 4 тысяч крупных потребителей, газонаполнительных пунктов и предприятий по производству газа, а также 850 теплиц.
Министерству энергетики поручено координировать и проконтролировать доставку, установку и подключение счетчиков в каждом районе и городе.
Хокимам областей, районов и городов поручено создать рабочие группы, координировать совместно с председателями махаллей процесс установки современных счетчиков у населения, оперативно решать возникающие проблемы.
Подчеркнуто, что для эффективной эксплуатации систем необходимо организовать обучение технического персонала и IT-специалистов акционерных обществ «Худудий электр тармоклари» и «Худудгазтаъминот», повысить их квалификацию и навыки работы с автоматизированной системой учета, формировать умение полностью задействовать ее возможности и удобства. Даны указания касательно налаживания в каждом регионе системы ремонта и обслуживания счетчиков и иного оборудования.
На совещании также рассмотрен вопрос сокращения дебиторской задолженности по электроэнергии и природному газу.
Руководители отраслей представили презентацию о мерах по внедрению автоматизированных систем контроля и учета электроэнергии и природного газа.