O‘zbekistonga uchayotgan xorijiy mamlakat havo kemalari uchun o‘z yo‘lovchilari bo‘yicha dastlabki ma’lumotni taqdim etish tartibi belgilandi
Fuqaro aviatsiyasi xalqaro tashkiloti (IKAO) tomonidan belgilangan xalqaro standartlar va tavsiya etilgan amaliyotni keng joriy etish, samaradorligini oshirish va soddalashtirish maqsadida xorijiy mamlakatlar havo kemalarining barcha ekspluatantlari tomonidan yo‘lovchilar bo‘yicha dastlabki ma’lumot taqdim etilishining majburiy tartibi joriy etildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Ushbu maqsadda 2020-yil 19-may kuni Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari bo‘linmalariga xorijiy mamlakatlarning havo kemalari ekspluatantlari tomonidan yo‘lovchilar bo‘yicha dastlabki ma’lumot taqdim etilishi tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 293-sonli qarori qabul qilingan edi.
Mazkur hujjatga ko‘ra, 2020-yilning 1-iyul kunidan boshlab O‘zbekiston Respublikasiga parvozni amalga oshirayotgan xorijiy mamlakat havo kemalarining barcha ekspluatantlari tomonidan yo‘lovchilar to‘g‘risidagi dastlabki ma’lumotlar IKAOning standart formatida Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari (DXX ChQ)ga taqdim etiladi.
Yo‘lovchilar to‘g‘risidagi dastlabki ma’lumotlar bilan ishlash DXX ChQ tomonidan ishlab chiqiladigan tizim bo‘yicha amalga oshiriladi. Xorijiy mamlakatlar aviatsiya ma’muriyatlari va xorijiy aviatashuvchilar DXX ChQga xalqaro tashuvchilar tomonidan yo‘lovchilar to‘g‘risidagi dastlabki ma’lumot majburiy ravishda taqdim etilishi tizimi amalga kiritilishi to‘g‘risida xabardor qilinadi.
O‘z navbatida, mazkur tartibning joriy etilishi xorijiy turistlarning mamlakatga kelishi, bu yerda bo‘lishi va respublika hududidan chiqib ketishida qo‘shimcha qulayliklar yaratishga xizmat qiladi.

The procedure for providing preliminary information on passengers of foreign aircraft flying to Uzbekistan has been established
In order to improve the efficiency and simplify border control procedures, taking into account the standards and recommended practices of the International civil aviation organization (ICAO), a mandatory procedure was introduced for providing preliminary information about passengers by all operators of foreign aircraft.
In this regard, the Cabinet of Ministers adopted Resolution No. 293 of May 19, 2020 "On approval of the Regulation on the procedure for providing preliminary information about passengers by operators of foreign aircraft to units of the Border troops of the State Security Service of the Republic of Uzbekistan".
According to the Decree, from July 1, 2020, all operators of foreign aircraft operating flights to the Republic of Uzbekistan will provide preliminary information about passengers to the Border troops of the State Security Service (BT SSC) in the standard format of ICAO.
Work with preliminary information about passengers will be carried out according to the system developed by the BT SSC.
Aviation administrations of foreign countries and foreign carriers will be notified of the introduction of a procedure for mandatory provision of preliminary information about passengers by international carriers in the BT SSC.
In turn, the introduction of this procedure will create additional facilities for foreign tourists to enter, stay and leave the territory of the Republic.