Ўзбекистон Президенти Америка бизнеси билан стратегик шерикликнинг янги йўналишларини кўрсатиб ўтди
Вашингтон шаҳрига амалий ташрифнинг ишбилармонлик дастури якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция фондлари ва молия институтлари вакиллари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда АҚШ савдо вазири Ховард Латник, Президентнинг махсус ёрдамчиси Рикки Гил, Президентнинг махсус вакили Паоло Замполли, қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Стивен Ваден, шунингдек, Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раҳбарлари, “Traxys”, “FLSmidth”, “McKinsey”, “Meta”, “Google”, “Amazon”, “Boeing”, “Air Products”, “Axiom Space”, “Cove Capital”, “Freeport-McMoRan”, “Orion CMC”, “Cargill Cotton”, “John Deere”, “Honeywell”, “Valmont Industries”, “Flowserve Corporation” каби йирик корпорация ва компанияларнинг юқори даражадаги менежерлари иштирок этди.
Учрашув аввалида Ўзбекистон етакчиси сўнгги 8 йил ичида АҚШ билан товар айирбошлаш ҳажми 4 баробар ошгани, мамлакатимизда АҚШнинг 300 дан ортиқ компанияси муваффақиятли фаолият юритаётганини таъкидлади.
Президентимиз ҳамкорликнинг бугунги даражаси биргаликдаги ишларга кенг истиқбол очадиган янги босқичнинг бошланиши эканини алоҳида таъкидлади. АҚШ Президенти Дональд Трамп билан бўлажак учрашувда иқтисодий ҳамкорликнинг аниқ йўналишлари ва янги қўшма ташаббуслар муҳокама қилиниши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
2030 йилга бориб Ўзбекистонда 18-20 гигаваттлик қайта тикланувчи қувватларга эга янги энергетика тизими яратилади, электр энергиясининг ярмидан кўпи қуёш ва шамол энергияси ҳисобидан ишлаб чиқарилади.
Шу маънода, Ўзбекистон ва АҚШ уран, мис, вольфрам, молибден ва графит қазиб олиш ҳамда чуқур қайта ишлашни ривожлантиради. Ишончли етказиб бериш занжирларини яратиш ва АҚШнинг илғор қайта ишлаш технологияларини жорий этиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, автомобиль ва темир йўллар, терминаллар ва аэропортларни модернизация қилиш бўйича кенг кўламли дастур амалга оширилмоқда. 2030 йилгача транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга 12 миллиард доллардан зиёд маблағ йўналтириш режалаштирилган.
АҚШнинг “Google”, “Meta”, “NVIDIA” компаниялари билан рақамли ҳамкорлик кенгаймоқда. Apple Pay ва Google Pay тўлов тизимларини жорий этиш, Рақамли академия ва стартап-хаблар тармоғини яратиш шулар жумласидан.
Бундай лойиҳаларни илгари суриш ва молиявий қўллаб-қувватлаш учун DFC корпорацияси ҳамда АҚШ Эксимбанки жалб қилиниши айтилди.
Якунда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ компанияларининг инвестиция ташаббусларини шахсан қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдириб, Ўзбекистон хорижий инвесторлар учун ишончли ҳамкор ва муваффақият кафолати бўлиб қолишини таъкидлади.

Президент Узбекистана обозначил новые направления стратегического партнерства с американским бизнесом
В завершение деловой программы рабочего визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов.
В мероприятии приняли участие министр торговли США Говард Латник, специальный помощник Президента Рикки Гил, спецпосланник Президента Паоло Замполли, заместитель министра сельского хозяйства Стивен Ваден, а также руководители Американо-Узбекской торговой палаты, топ-менеджеры крупных корпораций – Traxys, FLSmidth, McKinsey, META, Google, Amazon, Boeing, Air Products, Axiom Space, Cove Capital, Freeport-McMoRan, Orion CMC, Cargill Cotton, John Deere, Honeywell, Valmont Industries, Flowserve Corporation и многих других.
В начале встречи лидер Узбекистана отметил, что за последние 8 лет товарооборот с США вырос в 4 раза, в нашей стране успешно работают более 300 американских компаний.
Президент особо подчеркнул, что достигнутый уровень сотрудничества является лишь началом нового этапа, открывающего широкие перспективы для совместной работы. Он сообщил, что в ходе предстоящей встречи с Президентом США Дональдом Трампом будут обсуждены конкретные направления экономического взаимодействия и новые совместные инициативы.
В своем выступлении глава государства обозначил приоритетные сферы стратегического партнерства между двумя странами.
К 2030 году в Узбекистане будет создана энергетическая система нового поколения с 18–20 гигаватт возобновляемых мощностей, более половины всей электроэнергии будет вырабатываться за счет солнца и ветра.
В данном контексте Узбекистан и США будут развивать добычу и глубокую переработку урана, меди, вольфрама, молибдена и графита. Планируется выстраивание надежных цепочек поставок и внедрение передовых американских технологий переработки.
Кроме того, реализуется масштабная программа модернизации автомобильных и железных дорог, терминалов и аэропортов. До 2030 года планируется направить более 12 миллиардов долларов на развитие транспортной инфраструктуры.
С американскими компаниями Google, Meta, NVIDIA расширяется цифровое сотрудничество – это внедрение платежных систем Apple Pay и Google Pay, создание Цифровой академии и сети стартап-хабов.
Отмечено, что для продвижения и финансовой поддержки таких проектов будут привлечены корпорация DFC и Эксимбанк США.
В завершение Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил готовность лично поддерживать инвестиционные инициативы американских компаний, подчеркнув, что Узбекистан остается надежным партнером и гарантом успеха для зарубежных инвесторов.