Ўзбекистон Президенти АҚШ Эксимбанки билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 ноябрь куни Вашингтон шаҳрига амалий ташрифининг ишбилармонлик дастури доирасида АҚШ Экспорт-импорт банки раҳбари Жон Йовановични қабул қилди.
Эксимбанк ҳукуматнинг расмий экспорт-кредит агентлиги бўлиб, АҚШ компанияларининг ташқи иқтисодий фаолиятини қўллаб-қувватлайди ҳамда уларга суғурта, кафолат ва кредит воситаларини тақдим этади.
Ушбу нуфузли институт билан тайёрланган қўшма дастур асосида энергетика, муҳим минераллар, транспорт, қишлоқ хўжалиги, АТ ва бошқа устувор йўналишлардаги йирик лойиҳаларни молиялаштириш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Эксимбанкнинг мамлакатимиз авиапаркини модернизация қилиш ва “Boeing” самолётларини етказиб беришдаги иштирокига алоҳида эътибор қаратилди. Амалий ҳамкорликни давом эттириш ва Узоқ муддатли шериклик режасини ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда АҚШ Эксимбанки ўртасида имзоланган Қўшма лойиҳаларни молиялаштириш тўғрисидаги битим алмашилди.

Президент Узбекистана обозначил приоритетные направления сотрудничества с Эксимбанком США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября в рамках деловой программы рабочего визита в город Вашингтон принял главу Экспортно-импортного банка США Джона Йовановича.
Эксимбанк является официальным экспортно-кредитным агентством Правительства США, поддерживающим развитие внешнеэкономической деятельности американских компаний и предоставляющим страховые, гарантийные и кредитные инструменты.
Были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества с данным авторитетным институтом по финансированию крупных проектов в сферах энергетики, критических минералов, транспорта, сельского хозяйства, IT и других приоритетных направлениях на основе подготовленной совместной программы.
Отдельное внимание уделено участию Эксимбанка в модернизации национального авиапарка и поставках самолетов Boeing. Достигнута договоренность о продолжении практического взаимодействия и разработке Плана долгосрочного партнерства.
По итогам встречи в присутствии главы нашего государства состоялся обмен Соглашением о финансировании совместных проектов между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Эксимбанком США.