Ўзбекистон Президенти АҚШ сенаторини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 ноябрь куни Вашингтон шаҳрига амалий ташриф доирасида ўзига ажратилган қароргоҳда АҚШ Сенатидаги Марказий Осиё бўйича кокуснинг ҳамраиси, сенатор Стив Дэйнсни қабул қилди.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари парламентлараро алоқаларга, хусусан, Сенатдаги Марказий Осиё бўйича кокус фаолиятига юқори баҳо берди.
Икки томонлама ҳамкорликда мисли кўрилмаган юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо кўрсаткичлари ўсмоқда, АҚШнинг етакчи компаниялари билан муваффақиятли кооперация лойиҳаларининг сони кўпаймоқда.
Кейинги ойларда рекорд қийматдаги келишув ва шартномалар имзоланди. Бу галги ташриф давомида янги иқтисодий ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган. АҚШ Конгресси мазкур келишувларнинг амалга оширилишини қўллаб-қувватлаши муҳим экани таъкидланди.
Сенатор Стив Дэйнс вакиллик қилаётган Монтана штати билан фаол ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди. Штат ишбилармонларининг делегациясини Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.

Президент Узбекистана принял сенатора США
5 ноября в рамках рабочего визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своей резиденции принял сопредседателя Кокуса по Центральной Азии в Сенате США, сенатора Стива Дэйнса.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества.
Глава нашего государства дал высокую оценку межпарламентскому взаимодействию, в частности работе действующего в Сенате Кокуса по Центральной Азии.
С удовлетворением отмечен беспрецедентно высокий уровень двустороннего сотрудничества. Растут показатели взаимной торговли, увеличивается число успешных проектов кооперации с ведущими американскими компаниями.
За последние месяцы заключены соглашения и контракты на рекордные суммы. В ходе нынешнего визита запланировано подписание новых документов экономического характера. Подчёркнута важность поддержки Конгрессом США практической реализации указанных договоренностей.
Особое внимание уделено продолжению активного взаимодействия со штатом Монтана, который представляет сенатор Стив Дэйнс. Достигнута договоренность об организации бизнес-миссии штата в Узбекистан.
Также состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.