Ўзбекистон Президенти Хитойнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни Хитойга расмий ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда “China Gold”, “China Coal Resources”, “China Datang Corporation”, “Tianjin Rail Transit Group”, “Poly Changda”, “Tianjin Urban Construction”, “Jinchuan Group”, “China Synfuels”, “Jinchuan”, “ST Wonderful”, “Mizuda”, “World Agriculture”, “Dongzhu Ecology” ва бошқа компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари Хитой бизнесининг Ўзбекистонга қизиқиши ҳар доимгидек юқори эканини мамнуният билан қайд этди. Ўтган йилнинг ўзида инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
Учрашувда энергетика, геология, қишлоқ ва сув хўжалиги, кимё, заргарлик саноати, жамоат транспортини модернизация қилиш, инфратузилмани ривожлантириш ва туризм соҳаларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана провел встречу с руководителями ведущих компаний Китая
2 сентября в рамках деловой программы официального визита в КНР Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с главами ведущих компаний этой страны.
В мероприятии приняли участие руководители China Gold, China Coal Resources, China Datang Corporation, Tianjin Rail Transit Group, Poly Changda, Tianjin Urban Construction, Jinchuan Group, China Synfuels, Jinchuan, ST Wonderful, Mizuda, World Agriculture, Dongzhu Ecology и других компаний.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил традиционно высокий интерес китайского бизнеса к Узбекистану. Только в прошлом году объем инвестиций превысил 10 миллиардов долларов.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы реализации проектов кооперации в сферах энергетики, геологии, сельского и водного хозяйства, химической, ювелирной промышленности, модернизации общественного транспорта, развития инфраструктуры и туризма.