Ўзбекистон Президенти Хитойнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни Хитойга расмий ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда “China Gold”, “China Coal Resources”, “China Datang Corporation”, “Tianjin Rail Transit Group”, “Poly Changda”, “Tianjin Urban Construction”, “Jinchuan Group”, “China Synfuels”, “Jinchuan”, “ST Wonderful”, “Mizuda”, “World Agriculture”, “Dongzhu Ecology” ва бошқа компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари Хитой бизнесининг Ўзбекистонга қизиқиши ҳар доимгидек юқори эканини мамнуният билан қайд этди. Ўтган йилнинг ўзида инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
Учрашувда энергетика, геология, қишлоқ ва сув хўжалиги, кимё, заргарлик саноати, жамоат транспортини модернизация қилиш, инфратузилмани ривожлантириш ва туризм соҳаларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.

The President of Uzbekistan holds a meeting with the heads of leading Chinese companies
On September 2, as part of the business program of his official visit to the People’s Republic of China, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the heads of leading companies of this country.
Executives of China Gold, China Coal Resources, China Datang Corporation, Tianjin Rail Transit Group, Poly Changda, Tianjin Urban Construction, Jinchuan Group, China Synfuels, Jinchuan, ST Wonderful, Mizuda, World Agriculture, Dongzhu Ecology, and other companies attended the event.
The Head of State noted with satisfaction the traditionally high interest of Chinese business in Uzbekistan. Only last year, investment volume exceeded $10 billion.
At the meeting, prospects for implementing cooperation projects in various fields, including energy, geology, agriculture, water management, the chemical and jewelry industries, modernization of public transport, infrastructure development, and tourism, were discussed.