Ўзбекистоннинг биринчи хоними Хитойдаги маданий тадбирларда иштирок этди
1 сентябрь куни Тяньцзинь шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида давлат ва ҳукуматлар раҳбарларининг рафиқалари иштирокида маданий тадбирлар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг рафиқаси Зироат Мирзиёева Хитой Халқ Республикаси Раисининг рафиқаси Пэн Лиюань, Туркия биринчи хоними Эмине Эрдўған, Озарбайжон биринчи хоними Меҳрибон Алиева, Мўғулистон биринчи хоними Лувсандорж Болорцэцэг, Арманистон Бош вазирининг рафиқаси Анна Акопян, Непал Бош вазирининг рафиқаси Радхика Шакья ва Камбоджа Бош вазири рафиқаси Пич Чанмони билан биргаликда Хайхэ дарёси бўйлаб теплоходда сайр қилишди.
Буюк Хитой текислиги бўйлаб оқувчи Хайхэ дарёси шаҳар тарихида муҳим роль ўйнаган. Турли даврларда дарёнинг этагида пойтахтни ҳимоя қилиш учун мўлжалланган қалъалар қурилган.
Биринчи хонимлар ушбу қалъаларни кўздан кечирди. Меҳмонлар учун саҳналаштирилган томоша ҳам ташкил этилди. Маданий мерос, анъанавий санъат ва тарихни асраб-авайлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди. Зеро, улар халқлар ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этади.
Биринчи хонимлар табиат қўйнида мамлакатлар халқлари ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистоннинг биринчи хоними Тяньцзинь шаҳридаги энг йирик бадиий-тарихий музейга ҳам ташриф буюрди. Бу маданият маскани Хитойдаги биринчи тоифали музейлардан ҳисобланади. У собиқ Тарих музейи ва Санъат музейи экспонатларини ўзида бирлаштирган. Музейнинг янги биносида кўргазма заллари, омборлар ва илмий тадқиқот марказлари жойлашган. Музей коллекциясида 218 мингга яқин экспонат мавжуд бўлиб, уларнинг аксарияти “қимматли маданий дурдоналар“ тоифасига киритилган.
Юқори мартабали меҳмонга Тяньцзиннинг тарихий аҳамияти ва унинг бой тарихи акс этган учта асосий экспозиция – “Қадимий Тяньцзинь“, “Тяньцзинда Хитой маданиятининг юз йили“ ва “Яоши хазиналари — маданий дурдоналарнинг бетакрор экспозицияси“ намойиш этилди.
Музей коллекциясида 60 дан ортиқ ноёб санъат асарлари тўплами, жумладан, қадимий бронза буюмлари, нефрит, хаттотлик ва тасвирий санъат намуналари, чинни буюмлар бор.

Первая леди Узбекистана приняла участие в культурных мероприятиях в Китае
1 сентября в Тяньцзине в рамках саммита Шанхайской Организации Сотрудничества состоялись культурные мероприятия с участием супруг глав государств и правительств.
Супруга Президента Республики Узбекистан Зироат Мирзиёева вместе с супругой Председателя КНР Пэн Лиюань, первыми леди Турции Эмине Эрдоган, Азербайджана Мехрибан Алиевой, Монголии Лувсандорж Болорцэцэг, супругой Премьер-министра Армении Анной Акопян, Непала Радхикой Шакья и Королевства Комбоджа Пич Чанмони совершила прогулку на теплоходе по реке Хайхэ.
Река Хайхэ, протекающая по Великой Китайской равнине, всегда играла важную роль в истории города Тяньцзиня. У устья реки в разные периоды располагались крепости, предназначенные для защиты столицы.
Первые леди осмотрели эти крепости. Было также организовано театрализованное представление. Была подчеркнута важность сохранения культурного наследия, традиционных искусств и истории. Всё это является важными факторами укрепления дружбы и сотрудничества между народами.
На фоне природных пейзажей Первые леди обсудили вопросы укрепления дружеских связей между народами стран.
В этот же день Первая леди Узбекистана посетила крупнейший художественно-исторический музей Тяньцзиня. Данный культурный объект имеет статус музея первой категории КНР. Он объединил в своей коллекции экспонаты бывших Исторического музея и Музея искусств. Его новое здание включает выставочные залы, хранилища и исследовательские центры. В коллекцию музея входят около 218 тысяч предметов, а большинство экспонатов внесены в категорию «ценные культурные реликвии».
Вниманию высокой гостьи были представлены три основные постоянные экспозиции «Древний Тяньцзинь», «Сто лет китайской культуры в Тяньцзине» и «Сокровища Яоши - прекрасная экспозиция культурных реликвий», рассказывающая об историческом значении Тяньцзиня и его истории.
В коллекции музея представлено более 60 комплектов наиболее представительных предметов искусства: античная бронза, нефрит, каллиграфия и живопись, фарфор.