O'zbekistonning investitsiyaviy salohiyati Singapur ishbilarmon doiralari vakillari e'tiborini jalb qilmoqda
Singapur Hind Savdo-sanoat palatasida (SICCI) O'zbekistonning investitsiyaviy salohiyatiga bag'ishlangan taqdimot tadbiri bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbir davomida oziq-ovqat, farmatsevtika, axborot texnologiyalari, logistika sohalarida faoliyat yuritayotgan Singapurning yetakchi kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Taqdimotda O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, yaratilgan qulay investitsiyaviy muhit, mavjud erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish uchun taqdim etilayotgan imtiyozlar hamda respublika eksport salohiyati bo'yicha batafsil ma'lumot berildi.
Singapurning "Franklin Templeton Asset Management" kompaniyasi rahbari Manraj Sekxon O'zbekistonda boshqarilayotgan Milliy investitsiya jamg'armasi faoliyati, yurtimizda joriy etilgan qulay investitsiya sharoitlari va biznesni rivojlantirish uchun mavjud imkoniyatlar haqida to'xtaldi.
"O'zbekiston Prezidenti boshchiligida olib borilayotgan keng qamrovli islohotlar Yangi O'zbekistonni xalqaro maydonda e'tirof etilishiga xizmat qilyapti. Bu davlatingiz rahbari tomonidan olib borilayotgan ichki va tashqi siyosatning qanchalik to'g'ri ekanidan dalolatdir. Fursatdan foydalanib, barcha ishtirokchilarni Markaziy Osiyoda eng jozibador bozor bo'lgan O'zbekistonda biznes qilishga chaqirman", – dedi u.
O'zbekiston bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirgan singapurlik ishbilarmonlar o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.
Iqtisodiy tadbir yakunida joriy yil sentyabr oyida O'zbekistonga SICCI biznes-missiyasini yuborish va respublika hududlarida biznes-forumlar o'tkazish bo'yicha kelishib olindi.

Investment potential of Uzbekistan attracts interest of Singaporean business community
A presentation of Uzbekistan’s investment potential was held at the c (SICCI), one of Singapore’s oldest business associations, reports Dunyo IA correspondent.
The event was attended by representatives of leading Singaporean companies operating in the fields of food production, pharmaceuticals, information technology, and logistics.
Participants were provided with detailed information on the ongoing reforms in Uzbekistan, the favorable investment climate, benefits available in the country’s free economic and industrial zones, and the republic’s export potential.
Manraj Sekhon, Chief Investment Officer of Templeton Global, delivered a presentation on the activities of the National Investment Fund of Uzbekistan, whose assets are now managed by the company. He also highlighted the country’s favorable investment conditions and vast opportunities for business development.
He praised Uzbekistan’s ongoing economic transformation and described its market as the most attractive in Central Asia, encouraging attendees to explore business opportunities in the country
Singaporean business representatives at the event expressed keen interest in cooperating with Uzbekistan and received answers to a range of questions.
As a result of the presentation, an agreement was reached to send an SICCI business delegation to Uzbekistan in September this year and to hold business forums in various regions of the country.