Ўзбекистонда “Марказий Осиё - Европа Иттифоқи” биринчи саммити бўлиб ўтади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтадиган саммит ишида Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов иштирок этади.
“Келажакка сармоя киритиш” шиори остида ўтказиладиган тадбирда Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Европа инвестиция банки раҳбарлари ҳам иштирок этиши кутилмоқда.
Кун тартибига мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар ва амалий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилади.
Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ва товар айирбошлашни кўпайтириш, инновациялар, "яшил" энергетика, тоғ-кон, қишлоқ хўжалиги, транспорт, логистика ва рақамлаштириш соҳаларида қўшма дастур ва кооперация лойиҳаларини илгари суриш, маданият, туризм, фан, таълим ва бошқа устувор йўналишларда фаол алмашинувларни давом эттириш масалалари диққат марказида бўлади.
Делегациялар раҳбарлари халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Дастурга мувофиқ, Марказий Осиё давлатлари етакчилари ва Европа Иттифоқининг асосий институтлари раҳбарлари 4 апрель куни ўз ишини бошлайдиган Самарқанд халқаро иқлим форумининг ялпи мажлисида иштирок этади.
Бундан ташқари, саммит доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти хорижий делегациялар раҳбарлари билан қатор икки томонлама учрашувлар ўтказиши кўзда тутилган.
Марказий Осиё – Европа Иттифоқи: минтақавий ҳамкорлик ва ўзаро боғлиқлик сари
2025 йил 4 апрель куни Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити бўлиб ўтади. Мазкур тадбир муҳим сиёсий воқеага айланади ва икки минтақа ўртасидаги муносабатларда янги босқични бошлаб беради.
2022 ва 2023 йилларда Остона ва Чўлпон-Ота шаҳарларида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари ва Европа Иттифоқи раҳбарларининг учрашувлари ушбу форматни институционализация қилишнинг муҳим шарти бўлди. Самарқанд саммитининг ўтказилиши Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик янги босқичга кўтарилганидан, шунингдек, икки томонлама мулоқотнинг юқори аҳамияти борлигидан далолат беради.
Олий даражадаги “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматини йўлга қўйиш ташаббуси 2022 йилда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари ва Европа кенгаши президенти Шарль Мишелнинг Остонадаги учрашуви чоғида илгари сурилганини алоҳида таъкидлаш керак.
Бу ташаббус Ўзбекистоннинг ташқи сиёсий доктринасига мос келади, унда Марказий Осиёни бирлаштириш, шунингдек, минтақада барқарор ривожланишга, шу жумладан самарали халқаро ҳамкорликни ривожлантириш орқали эришишга қаратилган саъй-ҳаракатлар устувор ҳисобланади.
Умуман олганда, Ўзбекистоннинг минтақавий сиёсати туфайли Марказий Осиёда бошланган интеграция жараёнлари Европа Иттифоқининг минтақа билан кўп қиррали ҳамкорликни фаоллаштиришга қизиқиши ортишига хизмат қилди. 2019 йилда Европа Иттифоқининг минтақа давлатлари билан ўзаро ҳамкорлиги учун янги сиёсий асос яратган ЕИнинг Марказий Осиё бўйича янгиланган стратегиясининг қабул қилиниши бунинг далилидир. Янгиланган стратегия Европа Иттифоқи сиёсатини минтақада очилаётган янги имкониятларга мослаштириб, унинг стратегик аҳамияти ортиб бораётганини таъкидлади.
Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи давлатлари раҳбарларининг Остонадаги биринчи учрашувидан кейинги қисқа вақт ичида конструктив сиёсий мулоқот ва кўп қиррали шерикликни ривожлантириш бўйича катта ишлар амалга оширилди. Хусусан, Самарқанд шаҳрида “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” ўзаро боғлиқлик конференцияси бўлиб ўтди. Унда рақамлаштириш, транспорт коммуникациялари, энергетика ва сув ресурсларини бошқариш соҳаларида, жумладан, Европа Иттифоқининг “Глобал дарвоза” стратегияси доирасидаги лойиҳаларни илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Марказий Осиёда касб-ҳунар таълими ва барқарор энергия тизими соҳасида қатор муҳим минтақавий лойиҳалар амалга оширилди. Фуқаролик жамияти форуми, иккинчи Иқтисодий форум ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилиши муваффақиятли бўлиб ўтди. Мунтазам равишда вазирлар даражасидаги учрашувлар, шунингдек, сиёсий ва хавфсизлик масалалари бўйича “Марказий Осиё-Европа Иттифоқи” юқори даражадаги мулоқотлари ўтказиляпти. Ушбу воқеалар томонларнинг ўзаро манфаатли мулоқотда сифат ўзгаришларига интилишларини намойиш этади.
Ўзбекистон “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” кўп томонлама форматида фаол позицияни эгаллаб, айни пайтда икки томонлама муносабатларни ўзаро ҳамкорликнинг янги босқичига олиб чиқмоқда.
“Биз Европа Иттифоқининг минтақа очиқлигини таъминлаш, унинг равнақи ва субъектлигини мустаҳкамлашга қаратилган интилишларимизни қўллаб-қувватлаётганини юксак қадрлаймиз, – деди Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқандда бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити олдидан “Euronews”га берган интервьюсида. –Айниқса, Европа Иттифоқи Марказий Осиёни барқарор ва жадал ривожланаётган, барча манфаатдор томонлар билан очиқ ва тенг ҳуқуқли шерикликка тайёр бўлган минтақага айлантиришдек мақсадимизда биз билан ҳамфикр экани жуда муҳимдир”.
2016 йилдан бошлаб, мамлакатимиздаги сиёсий ўзгаришлар янада яқин халқаро ҳамкорликка йўл очиб, инвестиция ва тараққиёт учун шарт-шароитларни яхшилашга хизмат қилар экан, Европа Иттифоқи Ўзбекистонда янада инклюзив иқтисодий ўсишга эришиш ва фуқаролар ҳаётини яхшилаш учун муҳим бўлган йирик ўзгаришларни қўллаб-қувватламоқда.
2018 йилда Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича музокараларни бошлади, бу муносабатларни модернизация қилиш ва чуқурлаштиришдан умумий манфаатдор эканини намойиш этди. Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим 2022 йил июль ойида парафинланган бўлиб, у 1996 йилда имзоланган амалдаги келишув ўрнини эгаллайди ва муносабатлар кўламини ҳам иқтисодий, ҳам бошқа соҳаларда кенгайтириб, бугунги кун воқелигига мослаштиради.
Амалга оширилаётган туб ислоҳотларни эътироф этган ҳолда мамлакатимизга 2021 йил 10 апрелда Европа Иттифоқининг “GSP+” мақоми берилди ва бу янги иқтисодий ва савдо имкониятларини очди.
Европа кенгаши президенти Шарль Мишелнинг 2022 йил октябрь ойида Ўзбекистонга ташрифи Ўзбекистон-Европа муносабатлари тарихидаги муҳим воқеа бўлди. Унда икки томонлама ҳамкорликнинг асосий масалалари, жумладан, Европа Иттифоқининг ислоҳотларни қўллаб-қувватлаши, гендер тенглиги ва савдо ва сармоявий соҳаларда муваффақиятли шериклик муносабатлари муҳокама қилинди.
Икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини олий даражадаги ўзаро ташрифлар динамикаси ҳам тасдиқлайди. Жумладан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Франция (2018 йил октябрь, 2025 йил март), Германия (2019 йил январь, 2023 йил май), Италия (2023 йил июнь)да бўлди. Ўз навбатида. Европа етакчилари ҳам Ўзбекистонга расмий ва давлат ташрифлари билан келдилар. Франция Президенти Эммануэл Макрон (2023 йил ноябрь), Германия Федерал Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер (2023 йил май), Италия Президенти Сержо Маттарелла (2023 йил ноябрь), Германия федерал Канцлери Олаф Шольц (2024 йил сентябрь) ташриф билан юртимизга келди.
Ушбу ташрифлар натижасида турли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантиришга доир салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди, уларнинг умумий қиймати ўн миллиард доллардан ошади.
Европа Иттифоқининг Ўзбекистон учун 2021-2027 йилларга мўлжалланган Кўп йиллик индикатив дастурининг қабул қилиниши ЕИ билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадам бўлди, бу рақамлаштириш, “яшил” иқтисодиёт, энергия самарадорлиги ва сувдан фойдаланиш каби соҳаларда ҳамкорлик учун янги уфқларни очди.
Ушбу дастурлар доирасида гуманитар лойиҳалар ҳам фаол ривожланмоқда, жумладан, Лувр ва Берлиндаги Янги музей билан маданий алмашув ва ҳамкорлик Ўзбекистоннинг бой маданий меросини халқаро майдонда намойиш этиш имконини бермоқда.
Сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, сармоявий, туризм, маданий-гуманитар соҳаларни қамраб олган ушбу муваффақиятли шериклик Ўзбекистон билан ЕИ ўртасидаги муносабатлардаги сифат ўзгаришларини тасдиқлаб, Марказий Осиёнинг халқаро майдонда муҳим ва истиқболли минтақа сифатидаги нуфузини оширмоқда.
“Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммитининг Ўзбекистонда, яъни тарихий Самарқанд шаҳрида ўтказилиши мамлакатимизнинг минтақадаги интеграция жараёнларидаги мустаҳкамловчи роли ҳамда “Марказий Осиё+” платформаларида минтақавий ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва халқаро алоқаларни кенгайтириш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларининг эътирофидир.
Бўлажак саммит якунлари Марказий Осиё давлатлари учун ҳам, Европа Иттифоқи учун ҳам кенг истиқболларни очиб бериши, иқтисодий, инвестиция ва гуманитар алоқаларни чуқурлаштириш, савдо имкониятларини кенгайтириш ва икки минтақанинг барқарор ривожланиши, барқарорлиги ва фаровонлигига ҳисса қўшадиган қўшма ташаббусларни амалга ошириш учун мустаҳкам замин яратиши кутилмоқда.

The first «Central Asia - European Union» summit will take place in Samarkand on April 3-4.
The first «Central Asia - European Union» summit will take place in Samarkand on April 3-4. According to the press service of the Head of our state, the summit which will be chaired by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, will be attended by the President of the European Council Antonio Costa, President of the European Commission Ursula von der Leyen, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov. The event, held under the theme «Investing in the Future», will also see the participation of the heads of the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank. The agenda will address the prospects for developing multifaceted relations and practical cooperation between the Central Asian countries and the European Union. The focus will be on expanding investment cooperation and increasing trade turnover, promoting joint programs and projects in areas such as innovation, green energy, the extractive industry, agriculture, transportation, logistics, and digitalization, as well as continuing active exchanges in culture, tourism, science, education, and other priority areas. The heads of delegations will also exchange views on current international and regional political issues. As part of the program, the leaders of Central Asian countries and the heads of major EU institutions will jointly participate in the plenary session of the Samarkand International Climate Forum, which will commence on April 4.
European Union - Central Asia: regional consolidation and global partnership
On April 4, 2025, the first “Central Asia - European Union” official summit will be held in Samarkand, under the chairmanship of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. This event is set to become a significant political milestone and will mark the beginning of a new phase in the relationship between the two regions.
An important prerequisite for the institutionalization of this format were the meetings of the leaders of Central Asian countries and the European Union in Astana and Cholpon-Ata in 2022 and 2023. The holding of the Samarkand summit demonstrates that the interaction between the countries of the Central Asian region and the EU has reached a new level, as well as the high strategic importance of the dialog for both sides.
It is important to note that the initiative to launch the “European Union-Central Asia” format at the highest level was put forward by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in 2022 during the Astana meeting of the heads of Central Asian states and the President of the European Commission Charles Michel.
This initiative is in line with Uzbekistan's foreign policy doctrine, which prioritizes efforts to consolidate Central Asia and achieve sustainable development in the region, including through the development of effective international cooperation.
In general, the integration processes in Central Asia, launched thanks to Uzbekistan's regional policy, have contributed to the growing interest of the European Union to intensify multifaceted cooperation with the region. This is evidenced by the adoption in 2019 of an updated EU strategy for Central Asia, which laid a new policy framework for the EU's engagement with the countries of the region. The updated strategy adapts EU policy to the new opportunities in the region and emphasizes its growing strategic importance.
In the short period since the first meeting of Central Asian and EU leaders in Astana, much work has been done to develop a constructive political dialogue and multifaceted partnership. In particular, a High-Level Conference on Interregional Connectivity was held, with a special focus on promoting projects in the areas of digitalization, transport communications, energy and water management, including within the framework of the European “Global Gateway” strategy. A number of important regional projects were launched in the field of vocational education and sustainable energy system in Central Asia. The Civil Society Forum, the second Economic Forum and the annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development were successfully held. Ministerial meetings and the European Union-Central Asia High-Level Dialogue on Politics and Security have been held regularly. These events demonstrate the willingness of the sides to make qualitative changes in the mutually beneficial dialog.
Uzbekistan is taking an active position in the European Union-Central Asia multilateral format, while taking bilateral relations to a new stage of engagement.
In an interview with Euronews ahead of the first “Central Asia – European Union” summit in Samarkand, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, stated: “We highly appreciate the European Union’s support for our aspirations for the region’s openness, prosperity and strengthening of its subjectivity. It is particularly important that the EU shares our goal of transforming Central Asia into a united and dynamic region, ready for open and equal partnership with all stakeholders”.
Since 2016, when political developments in our country paved the way for closer international cooperation and improved conditions for investment and growth, the European Union has been supporting Uzbekistan's ambitious transformation, which is crucial for ensuring more inclusive economic growth and improving the lives of citizens.
In 2018, the EU and Uzbekistan started negotiations on an Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA), which demonstrates a shared interest in modernizing and deepening relations. The Enhanced Partnership and Cooperation Agreement is initialed by the parties in July 2022. The new agreement will replace the current one, signed in 1996, and will expand the framework of relations both in economic terms and in other areas, bringing them more in line with today's realities.
In recognition of the ongoing fundamental reforms, our country was granted “GSP+” status on April 10, 2021, which opened new economic and trade opportunities.
An important event in the history of Uzbekistan-EU relations was the visit of European Council President Charles Michel to Tashkent in October 2022, during which key issues of bilateral cooperation were discussed, including EU support to reform, gender equality and successful partnership in the spheres of trade and investment.
The rapid development of Uzbek-European relations is also evidenced by the dynamics of mutual visits at the highest level. Thus. Uzbek President Shavkat Mirziyoyev visited France (October 2018, March 2025), Germany (January 2019, May 2023), Italy (June 2023). In turn, European leaders have also paid official and state visits to Uzbekistan: French President Emmanuel Macron (November 2023), German Federal President Frank-Walter Steinmeier (May 2023), Italian President Sergio Materella (November 2023), German Federal Chancellor Olaf Scholz (September 2024).
As a result of these visits, solid packages of documents were signed on the development of cooperation in various areas, the total amount of which exceeds tens of billions of dollars.
An important step in strengthening cooperation with the European Union was the approval of the Multi-Year Indicative Program of EU financial and technical assistance to Uzbekistan for 2021-2027, which opens new horizons for cooperation in such areas as digitalization, “green” economy, energy efficiency and water use.
Humanitarian projects are also being actively developed under these programs, including cultural exchanges and cooperation with the Louvre and the New Museum in Berlin, which allows Uzbekistan's rich cultural heritage to be presented in the international arena.
These successes, covering political-diplomatic, trade-economic, investment, tourism, cultural and humanitarian spheres, confirm the qualitative changes in relations between Uzbekistan and the EU, enhancing the image of Central Asia as an important and promising region in the international arena.
The holding of the first official summit in the “European Union-Central Asia” format in Uzbekistan, namely in the historic city of Samarkand, is a recognition of the country's consolidating role in the integration processes in the region and its active efforts to strengthen regional interaction and expand international cooperation on the platforms of “Central Asia+”.
The outcomes of the upcoming summit are expected to open up broad prospects for both Central Asian countries and the EU, creating a solid basis for deepening economic, investment and humanitarian ties, expanding trade opportunities and implementing joint initiatives that will contribute to sustainable development, stability and prosperity of the two regions.