Ўзбекистон Президенти Фахрий легион ордени билан мукофотланди
Ташриф доирасида Париж шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Франция Республикасининг олий мукофоти - Фахрий легион ордени билан тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Юксак мукофотни давлатимиз раҳбарига Франция Президенти Эммануэль Макрон тантанали равишда топширди.
Ўзбекистон Президенти икки мамлакат ҳамкорлигини ривожлантириш, халқларимиз ўртасидаги дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун ушбу орденга сазовор бўлди.
Мамлакатимиз етакчиси мукофот учун Франция раҳбарига самимий миннатдорлик билдириб, кейинги йилларда сермаҳсул ҳамкорликда юксак натижаларга эришилгани, икки мамлакат муносабатлари стратегик шериклик даражасига кўтарилганини мамнуният билан қайд этди.
Фахрий легион ордени 1802 йилда таъсис этилган. Францияда ушбу орден алоҳида хизматларнинг давлат даражасида эътироф этилиши ва шон-шарафнинг энг юқори белгиси ҳисобланади.

Президент Узбекистана награжден Орденом Почётного легиона
В рамках программы пребывания в городе Париже состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Орденом Почётного легиона – высшей наградой Французской Республики.
Высокую награду главе нашего государства торжественно вручил Президент Франции Эммануэль Макрон.
Президент Узбекистана отмечен орденом за значительный вклад в развитие сотрудничества между Узбекистаном и Францией, укрепление дружбы и взаимопонимания между народами двух стран.
Лидер нашей страны, искренне поблагодарив главу Франции за награду, с удовлетворением отметил достигнутые высокие результаты плодотворного сотрудничества в последние годы, свидетельством чего является вывод отношений двух стран на уровень стратегического партнерства.
Орден Почётного легиона учрежден в 1802 году. Присвоение ордена является высшим знаком отличия, почёта и официального признания особых заслуг во Франции.