Ўзбекистон Президенти ва Саудия Арабистони Валиаҳди кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар
Навбатдан ташқари араб-ислом саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони Подшоҳлиги Валиаҳди, Бош вазири Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ар-Риёддаги фавқулодда саммит ўз вақтида ташкил этилгани ва долзарб аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Турли даражалардаги фаол мулоқот ва алмашинувлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми, қўшма корхоналар сони ошиб бормоқда.
"Яшил" энергетика, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, коммуникациялар соҳасида, қишлоқ хўжалиги, саноатда янги қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирларга, шу жумладан 2025 йилда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув давомида Ўзбекистон етакчиси фуқароларимиз Ҳаж ва Умра зиёратларини адо этишларига яратилган шароитлар учун Саудия Арабистони раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
Минтақавий масалалар, жумладан, Яқин Шарқдаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Шу билан Ар-Риёдга амалий ташриф доирасидаги тадбирлар якунланди, давлатимиз раҳбари Бокуга жўнаб кетди.

The President of Uzbekistan and the Crown Prince of Saudi Arabia discuss issues of further developing multifaceted cooperation
On the sidelines of the Arab-Islamic Extraordinary Summit, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Crown Prince, Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia Mohammed bin Salman Al Saud.
Current issues of further enhancing multifaceted relations between Uzbekistan and Saudi Arabia were discussed.
The President of Uzbekistan emphasized the timeliness and relevance of organizing the extraordinary summit in Riyadh.
The ongoing intensive contacts and exchanges at various levels were noted with deep satisfaction. The volume of mutual trade and investment and the number of joint ventures are growing.
Promoting new joint projects, particularly in green energy, modernizing transport infrastructure, communications, the agricultural sector, and industry, was considered.
Particular attention was paid to preparing for upcoming high-level events, including the Second Summit of the Central Asia – Gulf Cooperation Council Dialogue in Samarkand in 2025.
At the meeting, the Leader of Uzbekistan expressed gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the conditions created for Uzbekistan citizens to perform Hajj and Umrah.
Views were also exchanged on regional issues, including a peaceful settlement of the situation in the Middle East.