Ўзбекистон Президенти ва Саудия Арабистони Валиаҳди кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар
Навбатдан ташқари араб-ислом саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони Подшоҳлиги Валиаҳди, Бош вазири Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ар-Риёддаги фавқулодда саммит ўз вақтида ташкил этилгани ва долзарб аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Турли даражалардаги фаол мулоқот ва алмашинувлар давом этаётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажми, қўшма корхоналар сони ошиб бормоқда.
"Яшил" энергетика, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, коммуникациялар соҳасида, қишлоқ хўжалиги, саноатда янги қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирларга, шу жумладан 2025 йилда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув давомида Ўзбекистон етакчиси фуқароларимиз Ҳаж ва Умра зиёратларини адо этишларига яратилган шароитлар учун Саудия Арабистони раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
Минтақавий масалалар, жумладан, Яқин Шарқдаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Шу билан Ар-Риёдга амалий ташриф доирасидаги тадбирлар якунланди, давлатимиз раҳбари Бокуга жўнаб кетди.

Президент Узбекистана и Наследный принц Саудовской Аравии обсудили вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества
На полях внеочередного арабо-исламского саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Наследным принцем, Премьер-министром Королевства Саудовская Аравия Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-саудовских многоплановых отношений.
В начале беседы глава нашего государства подчеркнул своевременность и актуальность организации чрезвычайного саммита в Эр-Рияде.
С глубоким удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций, количество совместных предприятий.
Рассмотрены вопросы продвижения новых совместных проектов, в частности в сферах «зеленой» энергетики, модернизации транспортной инфраструктуры, коммуникаций, аграрного сектора, промышленности.
Особое внимание уделено вопросам подготовки предстоящих мероприятий на высшем уровне, в том числе второго саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» в городе Самарканде в 2025 году.
В ходе встречи лидер Узбекистана выразил руководству Саудовской Аравии признательность за созданные условия для совершения нашими гражданами Хаджа и Умры.
Состоялся также обмен мнениями по региональной проблематике, включая мирное урегулирование ситуации на Ближнем Востоке.