Ўзбекистон ва Туркия етакчилари икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Қозон шаҳрига ташрифнинг биринчи кунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БРИКС саммити доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон-Туркия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш бўйича долзарб масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарлари сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий ва гуманитар соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар.
Президентлар фаол мулоқотлар ва самарали алмашинувларни давом эттириш зарурлигини қайд этдилар.
Геология ва минерал ресурсларни қазиб чиқариш, электротехника, машинасозлик, соғлиқни сақлаш, таълим ва бошқа соҳаларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye discuss current issues on the bilateral agenda
As part of the first day of the program of stay in the city of Kazan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan on the sidelines of the BRICS Summit.
Current issues of further deepening comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Türkiye were discussed in detail.
The leaders of the two states emphasized the importance of increasing multifaceted cooperation in the political, trade, economic, investment, cultural, and humanitarian spheres.
The presidents spoke in favor of continuing intensive contacts and fruitful exchanges.
Particular attention was paid to promoting cooperation projects in geology and mineral resource extraction, electrical engineering, mechanical engineering, healthcare, education, and other industries.