Президент: Ўқитувчисининг қадр-қиммати баланд бўлган халқнинг обрў-эътибори юксак бўлади
Тошкент шаҳрида 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан тантанали маросим бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг бошида барча таълим-тарбия ходимларини байрам билан самимий табриклаб, халқимизнинг чуқур ҳурмат-эҳтиромини етказди.
– Биз устозни отадек улуғ деб билган, уни ҳамиша бошига кўтариб эъзозлаган буюк, маърифатпарвар халқнинг вакилларимиз. Тарихимиздаги қайси машҳур аждодимизни олмайлик, уларнинг барчаси устозларга юксак эҳтиром билан қараганларига гувоҳ бўламиз. Устозини, муаллимини эъзозлаган жамият албатта равнақ топади, гуллаб-яшнайди. Ўқитувчисининг қадр-қиммати баланд бўлган халқнинг обрў-эътибори юксак бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳаётда ҳар бир эзгулик, ҳар бир кашфиёт ва ютуқнинг замирида ўқитувчининг меҳнати, бардоши ва меҳр-муҳаббати мужассам экани таъкидланди.
– Таълим – соҳалар ичида энг долзарби, мактаб – энг муҳими бўлса, ўқитувчилик касблар орасида энг улуғидир. Шахсан мен ўқитувчи деганда, ўзим учун азиз ва қадрли бўлган зотларни, юз-кўзидан нур ёғилиб турадиган мўътабар инсонларни тасаввур қиламан. Улар замонамизнинг энг илғор кишилари, жонкуяр, ватанпарвар, халқпарвар инсонлардир. Шу сабабли халқимиз ўзининг энг катта бойлигини – фарзандлари тарбиясини ўқитувчиларга ишониб топширади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Устозларнинг донишмандлиги, ҳаёт маъносини чуқур англаб, одамларни яхшиликка ва муваффақиятларга руҳлантириши қайд этилди.
– Инсоннинг онги, дунёқараши ўзгармаса, жамият ўзгармайди. Жамият ўзгармаса, тараққиёт ҳам бўлмайди. Одамларнинг тафаккурини, шу асосда бутун жамиятни ким ўзгартира олади? Янги берунийларни, хоразмий ва фарғонийларни ким камолга етказади? Бундай улуғвор вазифани, том маънодаги тарихий миссияни адо этишга фақат сиз – устоз ва мураббийлар қодирсиз, – деди Президент.
Бугун юртимиз ўғил-қизлари халқаро фан олимпиадаларида, спорт майдонларида улкан марраларни қўлга киритаётгани ёдга олинди. Бу ғалабалар аввало устоз-мураббийларнинг фидокорона меҳнати самараси экани эътироф этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27 сентябрдаги фармонига мувофиқ, таълим-тарбия тизимига қўшган муносиб ҳиссаси, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишдаги ибратли фаолияти ҳамда ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки учун бир гуруҳ юртдошларимиз фахрий унвон, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
Маросимда ана шу мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Ўз меҳнати билан қадр топиш, эл-юрт ардоғида бўлиш чинакам бахт. Бу, айниқса, ўқитувчи ва мураббийларга ярашади. Қадрингиз ҳам, қаддингиз ҳам доимо баланд бўлсин, азиз устозлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мукофотланганлар номидан сўзга чиққанлар таълим соҳаси ва муаллимларга эътибори, камтарона хизматларини юксак баҳолагани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

President: People who value their teachers are highly respected
Tashkent hosted a solemn ceremony dedicated to the celebration of October 1 – Teachers and Mentors Day.
At the beginning of his speech, President Shavkat Mirziyoyev, on behalf of the entire nation, sincerely congratulated workers in education and upbringing on this important holiday, expressing deep respect to them.
“We are representatives of a great and enlightened nation that has always revered the teacher, exalting him as a father. Take any of our outstanding ancestors, and you will see they all treated their teachers with the deepest respect. A society that honors its teachers will certainly prosper and develop. People who value their mentors are deeply respected in the world”, the Head of state emphasized.
The President noted that behind every significant deed, discovery, and achievement in life is the work, patience, and love of a teacher.
“Education is the most relevant of all spheres, school is the most important institution, and the profession of a teacher is the most noble of all professions. For me, a teacher is a person from whom light emanates. These people are always at the forefront of our time, patriots devoted to their homeland and their people. That is why our people trust teachers with the most valuable thing they have – the upbringing of their children”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of state also emphasized that mentors’ wisdom and deep understanding of life inspire others to do good deeds and achieve success.
“Changing the consciousness and worldview of a person is the basis for changes in society. If society does not change, there will be no progress. But who can change people’s thinking and, consequently, the whole society? Who can educate new Beruni, al-Khwarizmi, and Fergani? Only you, teachers and mentors, can fulfill this great task, this truly historic mission”, the President said.
The President also noted that today, the youth of Uzbekistan achieve high results in international scientific Olympiads and sports competitions. These victories are, first of all, the result of the selfless work of teachers and mentors.
In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan of September 27, a group of compatriots were awarded honorary titles, orders, and medals for significant contributions to the development of the education system, exemplary work in raising a healthy and harmoniously developed generation, and active participation in public life. The presentation of these awards took place at the solemn ceremony.
“True happiness is to earn respect for your work and enjoy honor among the people. This is especially true for teachers and mentors. May your dignity and position in society always be high, dear teachers”, Shavkat Mirziyoyev noted.
Those who spoke on behalf of the awardees expressed sincere gratitude to the President for his attention to education and his high contribution to the development of teaching, as well as for recognizing their modest but significant contribution to the country’s future.