Президент: Ўқитувчисининг қадр-қиммати баланд бўлган халқнинг обрў-эътибори юксак бўлади
Тошкент шаҳрида 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан тантанали маросим бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг бошида барча таълим-тарбия ходимларини байрам билан самимий табриклаб, халқимизнинг чуқур ҳурмат-эҳтиромини етказди.
– Биз устозни отадек улуғ деб билган, уни ҳамиша бошига кўтариб эъзозлаган буюк, маърифатпарвар халқнинг вакилларимиз. Тарихимиздаги қайси машҳур аждодимизни олмайлик, уларнинг барчаси устозларга юксак эҳтиром билан қараганларига гувоҳ бўламиз. Устозини, муаллимини эъзозлаган жамият албатта равнақ топади, гуллаб-яшнайди. Ўқитувчисининг қадр-қиммати баланд бўлган халқнинг обрў-эътибори юксак бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳаётда ҳар бир эзгулик, ҳар бир кашфиёт ва ютуқнинг замирида ўқитувчининг меҳнати, бардоши ва меҳр-муҳаббати мужассам экани таъкидланди.
– Таълим – соҳалар ичида энг долзарби, мактаб – энг муҳими бўлса, ўқитувчилик касблар орасида энг улуғидир. Шахсан мен ўқитувчи деганда, ўзим учун азиз ва қадрли бўлган зотларни, юз-кўзидан нур ёғилиб турадиган мўътабар инсонларни тасаввур қиламан. Улар замонамизнинг энг илғор кишилари, жонкуяр, ватанпарвар, халқпарвар инсонлардир. Шу сабабли халқимиз ўзининг энг катта бойлигини – фарзандлари тарбиясини ўқитувчиларга ишониб топширади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Устозларнинг донишмандлиги, ҳаёт маъносини чуқур англаб, одамларни яхшиликка ва муваффақиятларга руҳлантириши қайд этилди.
– Инсоннинг онги, дунёқараши ўзгармаса, жамият ўзгармайди. Жамият ўзгармаса, тараққиёт ҳам бўлмайди. Одамларнинг тафаккурини, шу асосда бутун жамиятни ким ўзгартира олади? Янги берунийларни, хоразмий ва фарғонийларни ким камолга етказади? Бундай улуғвор вазифани, том маънодаги тарихий миссияни адо этишга фақат сиз – устоз ва мураббийлар қодирсиз, – деди Президент.
Бугун юртимиз ўғил-қизлари халқаро фан олимпиадаларида, спорт майдонларида улкан марраларни қўлга киритаётгани ёдга олинди. Бу ғалабалар аввало устоз-мураббийларнинг фидокорона меҳнати самараси экани эътироф этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27 сентябрдаги фармонига мувофиқ, таълим-тарбия тизимига қўшган муносиб ҳиссаси, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишдаги ибратли фаолияти ҳамда ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки учун бир гуруҳ юртдошларимиз фахрий унвон, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
Маросимда ана шу мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Ўз меҳнати билан қадр топиш, эл-юрт ардоғида бўлиш чинакам бахт. Бу, айниқса, ўқитувчи ва мураббийларга ярашади. Қадрингиз ҳам, қаддингиз ҳам доимо баланд бўлсин, азиз устозлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мукофотланганлар номидан сўзга чиққанлар таълим соҳаси ва муаллимларга эътибори, камтарона хизматларини юксак баҳолагани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Президент: Народ, который высоко ценит своих учителей, пользуется большим уважением
В Ташкенте состоялась торжественная церемония, посвящённая празднованию 1 октября — Дня учителей и наставников.
В начале своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев, от имени всего народа, искренне поздравил работников сферы образования и воспитания с этим важным праздником, выражая им глубокое уважение.
– Мы представители великого и просвещённого народа, который всегда почитал учителя, возвышая его, как отца. Возьмите любого из наших выдающихся предков, и вы увидите, что все они относились к своим учителям с глубочайшим уважением. Общество, которое чтит своих учителей, непременно будет процветать и развиваться. Народ, который высоко ценит своих наставников, пользуется глубоким уважением в мире, — подчеркнул глава государства.
– Образование — это наиболее актуальная из всех сфер, школа — важнейшее учреждение, а профессия учителя — самая благородная среди всех профессий. Лично для меня учитель — это человек, от которого исходит свет. Это люди, которые всегда на передовой нашего времени, патриоты, преданные своей Родине и своему народу. Именно поэтому наш народ доверяет учителям самое ценное, что у него есть — воспитание своих детей, — заявил Шавкат Мирзиёев.
– Изменение сознания и мировоззрения человека — основа изменений в обществе. Если общество не изменится, не будет и прогресса. Но кто способен изменить мышление людей и, следовательно, всё общество? Кто сможет воспитать новых Беруни, аль-Хорезми и Фергани? Только вы, учителя и наставники, способны выполнить эту великую задачу, эту поистине историческую миссию, — сказал Президент.
Президент также отметил, что сегодня молодёжь нашей страны добивается высоких результатов на международных научных олимпиадах и спортивных соревнованиях. Эти победы — прежде всего результат самоотверженного труда учителей и наставников.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 27 сентября, за весомый вклад в развитие системы образования, образцовую деятельность по воспитанию здорового и гармонично развитого поколения, а также активное участие в общественной жизни, группа соотечественников была удостоена почетных званий, награждена орденами и медалями. На торжественной церемонии состоялось вручение этих наград.
– Настоящее счастье — заслужить уважение своим трудом и пользоваться почётом среди народа. Это особенно справедливо для учителей и наставников. Пусть ваше достоинство и положение в обществе всегда будут высокими, дорогие учителя, — отметил Шавкат Мирзиёев.
Выступившие от имени награждённых выразили искреннюю благодарность Президенту за внимание к сфере образования и высокий вклад в развитие учительского труда, а также за признание их скромного, но значимого вклада в будущее страны.