Joriy yil 25-sentyabr kuni Markaziy saylov komissiyasida YEXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) hamda Mustaqil davlatlar hamdo‘stligining (MDH) O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari deputatlari saylovlarini kuzatish bo‘yicha missiyasi vakillari ishtirokida uchrashuvlar tashkil etildi.
Uchrashuvlar avvalida MSK Raisi Z.Nizamxodjayev YEXHT DIIHB missiyasi rahbari Ueyk Duglas, byuroning saylovlar bo‘yicha tahlilchisi Teylor Kris Djon hamda missiya ekspertlari Rija Dorota va Inaishvili Kaxa bilan muloqot olib bordi.
Shuningdek, kunning ikkinchi yarmida Markaziy saylov komissiyasiga Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi (MDH) Bosh kotibi o‘rinbosari Trefilov D.A. hamda MDH Ijroiya qo‘mitasi Missiya shtabi rahbari Kozyak Ye.V. tashrif buyurdi.
Markaziy saylov komissiyasi Raisi Z.Nizamxodjayev bo‘lib o‘tgan muloqot davomida xalqaro tashkilotlar O‘zbekistonda o‘tkazilgan saylovlarni kuzatish missiyalarining natijalari bo‘yicha hisobot va xulosalardagi tavsiyalarni milliy qonunchiligimizga va amaliyotimizga implementatsiya qilish, saylovlarga oid huquqiy bazani takomillashtirish borasida olib borilayotgan ishlar tafsilotiga to‘xtalib o‘tdi.
Xalqaro tashkilotlar saylovlarni kuzatish missiyalarining natijalari bo‘yicha hisobot va xulosalardagi tavsiyalarni O‘zbekistonda saylov va referendum qonunchiligini yanada takomillashtirish, saylov va referendum amaliyoti samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilayotganligi alohida e’tirof etildi.
Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasi Raisi YEXHT DIIHB va Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi missiyasi vakillari bilan olib borgan muloqotlari chog‘ida joriy yil 27-oktyabrda mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari deputatlari saylovlari aralash saylov tizimi asosida o‘tkazilishi va uning o‘ziga xos xususiyatlari, milliy saylov amaliyotiga tatbiq etilgan yangiliklardan yana biri “E-Saylov” axborot tizimi va mazkur tizimning afzalliklari yuzasidan batafsil ma’lumot berib o‘tdi.
Xususan, saylovi kampaniyasi tobora qizg‘in pallaga kirib borayotgani, bu mas’uliyatli jarayon Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Saylov kodeksida belgilangan tartiblarga binoan izchillik bilan muvofiqlashtirib borilayotganligi, saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarga oshkoralik berish maqsadida tadbirlarning tartibi, bosqichlari va muddatlari haqidagi axborotlar eng avvalo saylovchilarga hamda siyosiy partiyalarga Markaziy saylov komissiyasining rasmiy veb-sayti va boshqa ommaviy axborot vositalari orqali tezkorlik bilan yetkazilayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar o‘rtasida olib borilgan muloqotlar konstruktiv va samimiy tarzda yakun topdi. Markaziy saylov komissiyasi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida bu kabi muloqotlarga doim tayyor va ochiq ekanligini bildirib o‘tdi.

On 25 September this year, the Central Election Commission organized meetings with the participation of representatives of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the Commonwealth of Independent States (CIS) and the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS to observe the elections of deputies to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Councils (Kengashes) of People's Deputies.
At the beginning of the meeting, the Chairperson of the Central Election Commission, Z. Nizamkhodjaev, held meetings with the Head of the OSCE/ODIHR Mission, Douglas Wake, ODIHR election analyst, Chris Taylor John and the Mission's experts, Dorota Rizha and Kakha Inaishvili.
Also in the afternoon, the Deputy Secretary General of the Commonwealth of Independent States (CIS), D.A. Trefilov, and the Head of the Mission Staff of the CIS Executive Committee, E.V. Kozyak, visited the Central Election Commission.
During the dialog, the Chairperson of the Central Election Commission, Z. Nizamkhodjaev, referred to the work on the implementation of the recommendations from the reports and conclusions on the results of election observation missions conducted by international organizations in Uzbekistan into national legislation and practice, as well as the improvement of the legal framework for elections.
It was separately emphasized that the recommendations in the reports and conclusions of international organizations on the results of election observation missions serve to further improve the legislation on elections and referendums in Uzbekistan and to further increase the effectiveness of the practice of elections and referendums.
The Chairperson of the Central Election Commission, during the dialog with the representatives of the missions of the OSCE ODIHR and the Commonwealth of Independent States, provided detailed information on the conduct of elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Councils (Kengashes) of People's Deputies, which will be held on October 27 this year, on the basis of the mixed electoral system and its special features, the advantages of another innovation in national electoral practice - the information system “E-Saylov”.
In particular, it was noted that the election campaign is gaining momentum, that this responsible process is consistently coordinated by the Central Election Commission in accordance with the procedure laid down in the Election Code and that, in order to ensure the transparency of the work of preparing and conducting the elections, information on the procedure, stages and timetable of activities is communicated to voters and political parties primarily through the official website of the Central Election Commission and other media.
The dialog between the parties ended in a constructive and friendly manner. The Central Election Commission noted the readiness and openness for such dialogues to further strengthen mutual cooperation.