Ўзбекистон Президенти "Марказий Осиё – Германия" саммитида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг таклифига биноан 17 сентябрь куни Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия етакчиларининг иккинчи учрашувида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Остона шаҳрида бўлади.
Саммитда минтақа мамлакатларининг Германия билан кўп қиррали ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинади.
Савдо-иқтисодиёт, инвестиция, технологиялар, транспорт-коммуникация ва бошқа устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилади. Шунингдек, Германиянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан қўшма учрашув ўтказиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, "Марказий Осиё – Германия" форматидаги биринчи саммит ўтган йилнинг 29 сентябрь куни Берлин шаҳрида ўтказилган эди.

The President of Uzbekistan to attend the “Central Asia – Germany” Summit
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, will pay a working visit to Astana on September 17 to attend the second meeting of the leaders of Central Asian countries and Germany.
The issues of further developing and deepening multifaceted cooperation between the countries of the region and Germany will be considered at the summit.
Particular attention will be paid to enhancing practical interaction in trade, economic, investment, technological, transport and communications and other priority areas. It is also planned to hold a joint meeting with the heads of leading German companies and banks.
It should be noted that the first summit in the “Central Asia – Germany” format was held in Berlin on September 29 last year.