Дарахт ҳавас билан экилиши, халқимиз, маҳаллаларимизнинг маданиятига айланиши лозим, Президент
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасининг бориши ҳам кўриб чиқилди.
“Яшил макон” доирасида йил якунига қадар 75 миллион дона ва 2023 йил баҳор ойларида яна 125 миллион дона мевали ва манзарали кўчатлар экиш вазифаси қўйилди.
Ўтган йилги тажрибадан келиб чиқиб, 20 октябрдан 1 декабргача кўчат экиш бўйича долзарб 40 кунлик эълон қилинади.
Аҳоли хонадонларида ва дала четларида кўпроқ мевали дарахтлар ва сабзавот экишни фаол тарғиб қилиши кераклиги таъкидланди.
–Дарахт ҳавас билан экилиши, халқимиз, маҳаллаларимизнинг маданиятига айланиши лозим, – деди Президент.
Вилоят ҳокимларига куз мавсумида кам таъминланган 500 минг хонадонга 10 тупдан мевали дарахтлар кўчатини бепул тарқатиш топширилди.

Президент Шавкат Мирзиёев: «Посадить дерево с любовью – это должно стать культурой народа, махалли»
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева рассматривалась реализация общенационального проекта “Яшил макон”.
Поставлена задача – в рамках проекта “Яшил макон” до конца года посадить 75 миллионов, в весенние месяцы 2023 года – еще 125 миллионов саженцев фруктовых и декоративных деревьев.
Исходя из опыта прошлого года, с 20 октября до 1 декабря будут объявлены ударные 40 дней по посадке саженцев.
Отмечалась необходимость активной пропаганды посадки во дворах у жителей и по краям полей больше фруктовых деревьев и овощей.
– Посадить дерево с любовью – это должно стать культурой народа, махалли, - сказал Президент.
Хокимам областей поручено в осенний сезон бесплатно предоставить 500 тысячам малообеспеченным домохозяйствам по 10 штук саженцев фруктовых деревьев. В конце совещания были заслушаны отчеты и предложения должностных лиц.