Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентларининг учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни ШҲТ саммитида иштирок этиш учун амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан учрашув ўтказди.
Қирғизистон раҳбари мамлакатимиз етакчисига ҳар доимгидек самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, Самарқандда амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишларини қайд этди.
Президентлар стратегик шериклик тамойилларига асосланган сермаҳсул икки томонлама ҳамкорлик ижобий суръат билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидладилар. Ўзаро савдо жадал ўсиб бормоқда, йил бошидан унинг ҳажми 30 фоизга ошди.
Саноат, энергетика, қишлоқ ва сув хўжалиги, транспорт соҳаларида қўшма кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ҳудудлараро ва маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда.
Бутун Марказий Осиё минтақасининг ривожига хизмат қиладиган “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўли ва Қамбарота-1 ГЭС қурилишини тез фурсатда бошлаш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Бўлажак олий даражадаги мулоқотлар режаси ҳамда минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Состоялась встреча Президентов Узбекистана и Кыргызстана
15 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым, находящимся в нашей стране с рабочим визитом для участия в саммите ШОС.
Глава Кыргызстана, выразив лидеру нашей страны признательность за традиционно теплое гостеприимство, отметил масштабную созидательную работу, проведенную в Самарканде.
Президенты с удовлетворением отметили положительную динамику плодотворного взаимодействия двух стран, основанного на принципах стратегического партнерства. Динамично растут объемы взаимной торговли, которая с начала года увеличилась на 30 процентов.
Реализуются совместные проекты кооперации в сферах промышленности, энергетики, сельского и водного хозяйства, транспорта. Расширяются межрегиональные и культурно-гуманитарные обмены.
Особое внимание уделено важности скорейшего начала строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» и Камбаратинской ГЭС-1, которые будут содействовать развитию всего региона Центральной Азии.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих контактов на высшем уровне, а также актуальным вопросам региональной и международной политики.