Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентлари амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги вазифалар ижросини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида фахрий меҳмон сифатида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашув ўтказди.
Шавкат Мирзиёев олий мартабали меҳмонни қадим Самарқандга ташрифи билан қутлаб, Ўзбекистон қадриятлари ва маънавий-маданий мероси муштарак бўлган биродар озарбайжон халқи билан дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини юксак қадрлашини таъкидлади.
Озарбайжон етакчиси, ўз навбатида, давлатимиз раҳбарига таклиф ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, стратегик шериклик муносабатлари мисли кўрилмаган юксак даражага чиққанини қайд этди.
Жорий йил стратегик шерикликни мустаҳкамлашда тарихий давр бўлгани мамнуният билан таъкидланди. Июнь ойида Озарбайжон Президентининг давлат ташрифи якунлари барча даражалардаги мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилди ва амалий ҳамкорликка янги суръат бағишлади.
Парламентлараро ҳамкорлик ривожланаётгани, савдо ҳажми ошаётгани, энергетика, автомобилсозлик, қишлоқ хўжалиги, пахтачилик ва ипакчиликда қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётгани юқори баҳоланди.
Президентлар маданий-гуманитар алоқаларни янада мустаҳкамлаш муҳимлигини кўрсатиб ўтдилар. Август ойи охирида икки мамлакатнинг маданият ва фан арбоблари Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг юксак давлат мукофотларига сазовор бўлди.
Учрашувда Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик ва амалий ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг асосий вазифалари батафсил кўриб чиқилди ва бу борадаги келгуси вазифалар белгилаб олинди. Бўлажак тадбирлар режаси, шу жумладан Самарқандда ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти саммити кун тартиби келишиб олинди.

Uzbekistan and Azerbaijan Presidents Discuss the Progress in Implementing Tasks to Strengthen Practical Cooperation
On September 15, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is in our country to participate in the SCO summit as an honorary guest.
Welcoming the distinguished guest in the ancient city of Samarkand, Shavkat Mirziyoyev emphasized that Uzbekistan appreciates the relations of friendship and cooperation with the fraternal people of Azerbaijan, which are based on common values, spiritual and cultural heritage.
In turn, the President of Azerbaijan expressed his deep gratitude for the invitation and warm welcome, and underscored that the relations of strategic partnership between the two fraternal countries have reached an unprecedentedly high level.
It has been noted with satisfaction that this year has been a historic milestone in strengthening the strategic partnership. The outcomes of the state visit of the President of Azerbaijan to Uzbekistan in June this year have strengthened the dialogue at all levels and provided the new perspectives for deepening the practical cooperation.
The two Presidents highly appreciated the development of inter-parliamentary cooperation, the growth of trade, and the successful implementation of cooperation projects in energetics, automotive industry, agriculture, cotton and silkworm breeding.
The Presidents have also expressed their support for further strengthening of cultural and humanitarian ties. At the end of August, a number of cultural and scientific figures of the two countries were awarded high state awards of Uzbekistan and Azerbaijan.
During the meeting, the sides have thoroughly discussed the core tasks and defined further measures to deepen the Uzbek-Azerbaijani relations of strategic partnership and practical cooperation. A schedule of forthcoming events, including the upcoming summit of the Organization of Turkic States in Samarkand, has been agreed upon.