Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентлари амалий ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги вазифалар ижросини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида фахрий меҳмон сифатида иштирок этиш учун мамлакатимизда бўлиб турган Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашув ўтказди.
Шавкат Мирзиёев олий мартабали меҳмонни қадим Самарқандга ташрифи билан қутлаб, Ўзбекистон қадриятлари ва маънавий-маданий мероси муштарак бўлган биродар озарбайжон халқи билан дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини юксак қадрлашини таъкидлади.
Озарбайжон етакчиси, ўз навбатида, давлатимиз раҳбарига таклиф ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, стратегик шериклик муносабатлари мисли кўрилмаган юксак даражага чиққанини қайд этди.
Жорий йил стратегик шерикликни мустаҳкамлашда тарихий давр бўлгани мамнуният билан таъкидланди. Июнь ойида Озарбайжон Президентининг давлат ташрифи якунлари барча даражалардаги мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилди ва амалий ҳамкорликка янги суръат бағишлади.
Парламентлараро ҳамкорлик ривожланаётгани, савдо ҳажми ошаётгани, энергетика, автомобилсозлик, қишлоқ хўжалиги, пахтачилик ва ипакчиликда қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётгани юқори баҳоланди.
Президентлар маданий-гуманитар алоқаларни янада мустаҳкамлаш муҳимлигини кўрсатиб ўтдилар. Август ойи охирида икки мамлакатнинг маданият ва фан арбоблари Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг юксак давлат мукофотларига сазовор бўлди.
Учрашувда Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик ва амалий ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг асосий вазифалари батафсил кўриб чиқилди ва бу борадаги келгуси вазифалар белгилаб олинди. Бўлажак тадбирлар режаси, шу жумладан Самарқандда ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти саммити кун тартиби келишиб олинди.

Президенты Узбекистана и Азербайджана обсудили ход исполнения задач по углублению практического сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 сентября провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, находящимся в нашей стране для участия в саммите Шанхайской организации сотрудничества в качестве почётного гостя.
Приветствуя высокого в древнем городе Самарканде, Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что в Узбекистане искренне дорожат отношениями дружбы и сотрудничества с братским азербайджанским народом, в основе которых лежат общие ценности и духовно-культурное наследие.
В свою очередь, лидер Азербайджана выразил главе нашего государства глубокую признательность за приглашение и радушный прием, подчеркнул, что отношения стратегического партнёрства между двумя братскими странами вышли на беспрецедентно высокий уровень.
С удовлетворением было отмечено, что нынешний год стал важной исторической вехой в укреплении стратегического партнёрства. Итоги государственного визита Президента Азербайджана в Узбекистан в июне текущего года способствовали укреплению диалога на всех уровнях и придали новую динамику для углубления практического взаимодействия.
Дана высокая оценка развитию межпарламентского сотрудничества, росту объёмов торговли, успешной реализации проектов кооперации в сферах энергетики, автомобилестроения, сельского хозяйства, хлопководства и шелководства.
Президенты высказались за дальнейшее укрепление культурно-гуманитарных связей. В конце августа ряд деятелей культуры и науки двух стран были удостоены высоких государственных наград Узбекистана и Азербайджана.
На встрече были предметно рассмотрены основные задачи и определены дальнейшие меры по углублению узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнёрства и практического сотрудничества. Согласован график предстоящих мероприятий, в том числе в рамках планируемого саммита Организации тюркских государств в Самарканде.