Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 16 fevral kuni chorvachilik sohasidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, bu soha oilalar farovonligi va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda katta o‘rin tutadi. Aholining kundalik iste’mol xarajatlarining 30 foizini go‘sht, sut va tuxum mahsulotlari tashkil etadi.
Oxirgi uch yilda chorvachilik bo‘yicha chiqarilgan qarorlarga asosan, 8 turdagi subsidiya va imtiyozli kreditlar ajratish yo‘lga qo‘yildi. Shu davrda chorvachilikka 15 trillion so‘mdan ziyod kredit ajratilib, 4 ming 500 ga yaqin loyiha amalga oshirildi. Naslchilik xo‘jaliklarining soni 3 baravarga ko‘payib, 1 ming 414 taga yetdi. Natijada, 2019-2021 yillarda chorva mollarining bosh soni 1 million 200 mingtaga ko‘paydi.
Lekin iqlim o‘zgarishlari, suv va yer tanqisligi, pandemiya kabi zamonamizning dolzarb muammolari chorvachilikni ham qiyinlashtirmoqda.
Buxoro, Jizzax, Navoiy, Namangan va Surxondaryo viloyatlarida yirik chorvachilik xo‘jaliklari soni boshqa hududlarga nisbatan ancha kam. 90 foiz chorva xonadonlarda boqilsa-da, ko‘p joylarda ozuqa-yem ta’minoti tizimi yo‘q. So‘nggi 15 yilda ozuqa yer maydoni 430 ming gektardan 340 ming gektarga, bir bosh qoramolga to‘g‘ri keladigan ozuqa maydoni 50 sotixdan 27 sotixga kamaygan. Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Surxondaryo va Qashqadaryoda takroriy ozuqabop ekin maydonlari 23 ming gektarga qisqargan.
Shu bois, chorvachilik sohasini qo‘llab-quvvatlash, resurs tejovchi texnologiyalarni keng qo‘llash orqali go‘sht, sut va tuxum yetishtirishni ko‘paytirish har qachongidan ham zarur bo‘lmoqda.
Yig‘ilishda shu boradagi dolzarb masalalar, imkoniyatlar tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari bu yil chorvachilikda kamida 300 ming, qo‘y-echkichilikda 150 ming, pillachilikda 1 million 200 ming, jami 1 million 650 ming aholi bandligini ta’minlash imkoni borligini ta’kidladi.
Buning uchun, avvalo, xonadonlarda kooperatsiya orqali chorvani ko‘paytirish kerak. Yurtimizda bu sohada yaxshi tajribalar ko‘p. Masalan, Qashqadaryo viloyati Mirishkor tumanida “Toshmatov Normo‘min” fermer xo‘jaligi Vori qishlog‘idagi xonadonlarga qoramol, qo‘y-echki tarqatib, ular yetishtirgan sut va go‘shtni sotib olmoqda. Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanidagi “Taxiatosh Chikens” korxonasi xonadonlarga xonaki parranda berib, ulardan inkubatsion tuxum sotib olishni yo‘lga qo‘ygan.
Prezident bunday tajribalarni boshqa tuman va mahallalarda ham kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Shu maqsadda qator moliyaviy ko‘mak choralari belgilandi. Ya’ni, joriy yil fevraldan boshlab, xorijiy kreditlar 10 yil muddatga 3 yil imtiyozli davr bilan ajratiladi, kredit foizining 14 foizdan yuqori qismiga kompensatsiya hamda kredit summasining 50 foiziga kafillik beriladi, gidroponika usulida ozuqa yetishtirish uchun uskunalar xarajatining 20 foizi qoplanadi.
Sohadagi yana bir daromadli yo‘nalish – och rangli qo‘y-echkilar junidan gilam, mato va boshqa mahsulotlar to‘qib sotish. Yig‘ilishda Angren shahri, Koson, Romitan, Navbahor tumanlaridagi shunday ishlar namuna qilib ko‘rsatib o‘tildi.
Shu oydan boshlab, naslli qo‘y va echki xarid qilish, sut, go‘sht va junni qayta ishlash hamda yem tayyorlash sexlari tashkil etish uchun imtiyozli davr bilan kreditlar ajratiladigan bo‘ldi. Bu kreditlar aholiga hokim yordamchilari tavsiyasi asosida, 50 million so‘mgacha garov ta’minotisiz ajratiladi, kredit foizining yarmini qoplashga kompensatsiya beriladi.
Aholiga kooperatsiya asosida 350 ming bosh qo‘y va echki tarqatilishi, bu maqsadlar uchun 100 million dollar yo‘naltirilishi ma’lum qilindi.
Bu yil sohada 123 ta yirik loyiha rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari ularni o‘z vaqtida ishga tushirish bilan birga qo‘shimcha imkoniyatlar topish, ozuqa maydonlarini kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Jumladan, yerning bir qismini almashib ekish hisobiga, har bir klasterda kamida 500 boshli chorvachilik kompleksi tashkil etish mumkin. Shuningdek, foydalanishdan chiqqan va yangi yerlarni o‘zlashtirib, chorva boqsa bo‘ladi.
Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun 120 million dollar kredit sifatida yo‘naltirilishi, subsidiya, bojxona va soliq imtiyozlari berilishi qayd etildi.
Mutasaddilarga joriy yilda xalqaro moliya tashkilotlaridan 500 million dollar jalb etib, chorvachilikni rivojlantirish loyihalariga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Prezidentimiz chorva mahsuldorligini oshirish, naslchilikni yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Sohaga ilm va ilg‘or tajribalarni joriy etishga Samarqand veterinariya meditsinasi instituti mas’ul etib belgilandi. Endi ushbu institut maqomi oshiriladi hamda unga veterinariya, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tajriba institutlari biriktiriladi. Bu muassasa klasterlarga amaliy va metodologik ko‘mak berib, pullik xizmatlar ko‘rsatadi, aholi va fermerlarni qisqa muddatli kurslarda o‘qitadi.
“Chorvanasl” agentligiga har bir tuman kesimida naslchilikni yaxshilash bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan tarmoq va hudud rahbarlari, tadbirkorlar so‘zga chiqdi.

Measures to support livestock industry defined
On February 16, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference to discuss priority tasks in the livestock industry.
This sector of the economy plays an important role in ensuring the well-being of families and food security. Meat, milk and eggs account for 30 percent of the daily consumer spending of the population.
Over the past three years, under the adopted regulations on animal husbandry, the allocation of 8 types of subsidies and preferential loans has been established. During this period, more than 15 trillion UZS of loans were allocated for animal husbandry and about 4.5 thousand projects were implemented. The number of breeding farms has tripled and reached 1,414. As a result, the number of livestock increased by 1.2 million in 2019-2021.
But such urgent problems of our time as climate change, the reduction of water and land resources, as well as the pandemic complicate the process of animal husbandry.
It was noted that in Bukhara, Jizzakh, Navoi, Namangan and Surkhandarya regions, the number of large livestock farms is significantly less than in other regions. Although 90 percent of livestock is raised in households, there is no stable food supply in many regions. Over the past 15 years, the area of fodder lands has decreased from 430 thousand to 340 thousand hectares and the area of fodder crops per head of cattle – from 50 to 27 acres. In Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, Navoi, Surkhandarya and Kashkadarya, the area for multiple forage crops decreased by 23 thousand hectares.
In this regard, the relevance of issues of support for animal husbandry, increasing the production of meat, milk and eggs due to the widespread use of resource-saving technologies increases.
The current state and opportunities in the field were analyzed at the meeting.
The Head of the state noted that this year it is possible to employ at least 300 thousand people in animal husbandry, 150 thousand in sheep and goat breeding, 1.2 million in sericulture, a total of 1 million 650 thousand people.
To do this, first of all, it is necessary to increase the number of livestock due to cooperation in households. Uzbekistan has an exemplary experience of working in this direction. So, the farm “Toshmatov Normumin” in Kashkadarya region’s Mirishkor district, having distributed cattle, sheep and goats to the residents of Vori village, buys harvested milk and meat. The company Takhiyatosh Chickens in Karakalpakstan’s Takhiyatash district, having provided the population with chickens, buys hatching eggs from them.
The President stressed the importance of applying this experience in other districts as well.
To this end, several financial support measures have been identified. Thus, from February this year, foreign credit funds will be allocated for 10 years with a grace period of 3 years. Producers will be able to receive compensation for the loan in terms of a rate exceeding 14 percent, a guarantee of 50 percent of the loan amount, as well as reimbursement of 20 percent of the costs of purchasing equipment for hydroponic feed cultivation.
Another profitable direction is the production and sale of carpets, fabrics and other products made of light wool. At the meeting, the experience of Angren, Koson, Romitan and Navbakhor districts was noted as an example.
It was determined that from this year preferential loans will be provided for the purchase of pedigreed sheep and goats, processing milk, meat and wool, the creation of feed shops. These loans will be allocated to the population for up to 50 million UZS and without collateral on the recommendation of assistant hokims. Half of the interest payments will be compensated.
It was instructed to start distributing 350 thousand sheep and goats to the population based on the cooperation, to allocate $100 million for this.
123 major projects are planned to be implemented in the industry this year. The Head of the state stressed that along with the timely launch of projects, it is necessary to look for additional opportunities and expand the area for fodder crops.
In particular, in each cluster, it is possible to organize a livestock complex for at least 500 heads by organizing crop rotation in certain areas. The fodder base can also be increased due to the reclamation of retired lands and the development of new ones.
It was noted that $120 million of loans will be allocated to support such projects, as well as subsidies, customs and tax benefits will be provided.
Responsible persons were instructed to attract $500 million from international financial institutions this year and direct these funds to projects for the development of animal husbandry.
The President focused on increasing the productivity of livestock and improving breeding. Samarkand Institute of Veterinary Medicine has been identified as responsible for the introduction of science and best practices in the field. Now the status of this institute will be upgraded, scientific and experimental institutes of veterinary medicine, animal husbandry, poultry farming, fish farming, karakul breeding and desert ecology will be assigned to it. The institution will be engaged in practical and methodological support of clusters, provision of paid services, conducting short-term courses for the population and farmers.
The Chorvanasl Agency was instructed to develop a three-year program for improving the breeding business in the context of each district.
Heads of industries and regions provided information on the issues discussed at the meeting. Entrepreneurs expressed their opinions and made proposals.