New initiatives to strengthen the social protection system have been put forward
2024-12-16 593On December 13, a videoconference was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev to discuss the results of work in social protection and priority tasks for 2025.
Results and proposals in the light industry were considered
2024-12-13 642On December 12, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to improve the effectiveness of reforms in the textile and leather industries.
Leaders of Uzbekistan and Russia discuss current issues of bilateral cooperation
2024-12-12 652During a telephone conversation on December 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin discussed current issues of further development and strengthening comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia.
Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia sign Protocol on cooperation and consultations between the ministries
2024-12-10 507Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia Gordan Grlić Radman today signed a Protocol on cooperation and consultations following talks, reports Dunyo IA correspondent.
Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan receives the credentials of the first Ambassador of Bosnia and Herzegovina to our country
2024-12-09 547The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, today recieved the first Ambassador of Bosnia and Herzegovina, Ivan Orlic, reports Dunyo IA correspondent.
President pardons 483 citizens
2024-12-07 639On the occasion of the 32nd anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, President Shavkat Mirziyoyev has signed a Decree “On pardoning a group of people serving a sentence in the form of deprivation of liberty, who sincerely repented of their actions and firmly embarked on the path of correction”.