Tadbirkor va investorlar murojaatlarini hal etish boʻyicha yangi tizim joriy etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni tadbirkorlar murojaatlarini koʻrib chiqish qabulxonalarini ishga tushirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish – mamlakatimiz iqtisodiy siyosatining muhim yoʻnalishi etib belgilangan. Keyingi yillarda biznes muhitini yaxshilash, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish boʻyicha farmon va qarorlar qabul qilindi. Ruxsat beruvchi hujjatlarni olish tartibi sezilarli darajada soddalashtirildi, tadbirkorlik subyektlarining moliyaviy-xoʻjalik faoliyatini tekshirishlar qisqartirildi. “Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz” dasturlari tadbirkorlik istagidagilarni qoʻllab-quvvatlashda muhim omil boʻlmoqda. Natijada yangi tashkil etilgan subyektlar soni 2,3 baravarga koʻpaygani buning tasdigʻidir.
Biroq, joylarda byurokratiya, taʼmagirlik va tadbirkor faoliyatiga toʻsqinlik qilish holatlari hali ham uchrab turibdi. Misol uchun, joriy yilning birinchi choragida Prezident Xalq qabulxonalariga tadbirkorlardan 16 mingta murojaat tushgan. Ular asosan yer ajratish, gaz, elektr va suv taʼminoti, qishloq xoʻjaligi, kredit, soliq masalalariga taalluqli. Ikki mingga yaqin murojaatda mansabdorlarning xatti-harakatlaridan norozilik bildirilgan.
Bu muammolarni tizimli hal etish, tadbirkorlarga chinakam koʻmak berish maqsadida joriy yil 14-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va himoya qilish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni qabul qilindi. Unga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining Tadbirkorlar murojaatlarini koʻrib chiqish qabulxonalari tashkil etilishi belgilandi.
Yigʻilishda mazkur qabulxonalar faoliyatini yoʻlga qoʻyish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Prezidentimiz Savdo-sanoat palatasi raisi va adliya vaziri rahbarligida Respublika ishchi guruhi tuzib, joylarda tadbirkorlar bilan ochiq, amaliy uchrashuvlar oʻtkazish zarurligini taʼkidladi. Aniqlangan muammolarning hududga taalluqlisi viloyat hokimiga, respublika darajasidagisi esa Bosh vazirga berilishi, ular haftada bir kun qabulxona masalalari bilan shugʻullanishi koʻrsatib oʻtildi.
Qayd etilganidek, qabulxonalar ishi uch bosqichda olib boriladi. Avvalo, qabulxonada tasdiqlangan kunlik jadval asosida hokimliklar, Savdo-sanoat palatasi, investitsiya boshqarmasi, prokuratura, adliya, soliq, qurilish, kadastr, bank va boshqa tashkilotlar vakillari tadbirkorlarni qabul qiladi.
Oʻz yechimini topmagan murojaatlar viloyat qabulxonalariga yuboriladi. Natija boʻlmasa, Vazirlar Mahkamasining kotibiyatida Biznes ombudsman, Savdo-sanoat palatasi va vakolatli idoralar ishtirokida koʻriladi.
Murojaatlar shunda ham oʻz yechimini topmasa, tadbirkorlarni Bosh vazirning shaxsan oʻzi qabul qiladi. Bosh vazir qabulxonasi murojaatlarni tahlil qilib, bu borada vazirlik va idoralar faoliyatini muvofiqlashtirib boradi. Prezident Administratsiyasi va Oliy Majlisga tadbirkorlarga sharoitlarni yanada yaxshilash boʻyicha takliflar kiritadi.
Xorijiy investorlarga koʻmaklashish Bosh vazir qabulxonalarining asosiy vazifalaridan biri boʻladi. Shu bois ularga xorijiy tillarni biladigan va investorlar bilan ishlash salohiyatiga ega kadrlar ishga olinadi. Investitsiyalarni jalb etishga toʻsqinlik qilayotgan muammolarni monitoring qilish, investorlarning turli idoralardagi muammosini hal qilib berish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Yigʻilishda sektorlar va davlat idoralari rahbarlari tadbirkorlarga har tomonlama koʻmaklashishi, Xalq deputatlari kengashi majlislarida ularning bu boradagi faoliyati muhokama qilinishi zarurligi taʼkidlandi.
Murojaatlarni koʻrib chiqishda shaffoflik va tezkorlikni taʼminlash masalasiga ham eʼtibor qaratildi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga murojaatlar harakatini nazorat qilishning yagona elektron portalini joriy qilish vazifasi yuklatildi.
Yangi tizimning mazmuni va mohiyatini tadbirkorlarga yetkazish, jumladan, qabulxonalar faoliyatini ommaviy axborot vositalarida keng yoritib borish boʻyicha ham tavsiyalar berildi.

Внедряется новая система рассмотрения обращений предпринимателей и инвесторов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 мая провел совещание по вопросам запуска деятельности приемных по рассмотрению обращений предпринимателей.
Развитие предпринимательства определено в нашей стране одним из важных направлений экономической политики. В последние годы принят ряд значимых указов и постановлений по улучшению деловой среды, широкому вовлечению населения в бизнес. Значительно упрощены процедуры получения документов разрешительного характера, сокращены проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства. Важным фактором поддержки желающих заниматься предпринимательством стали программы “Каждая семья - предприниматель”, “Молодежь – наше будущее”. В результате число новых субъектов бизнеса выросло в 2,3 раза.
Однако на местах все еще встречаются случаи бюрократизма, вымогательства и воспрепятствования деятельности предпринимателей. Так, в первом квартале текущего года в народные приемные Президента поступило 16 тысяч обращений от предпринимателей. Они касаются в основном вопросов выделения земли, газо-, электро- и водоснабжения, ведения сельского хозяйства, кредитования и налогообложения. Около 2 тысяч обращений отразили жалобы на действия или бездействие должностных лиц.
Для системного решения таких проблем, оказания действенной помощи предпринимателям 14 мая текущего года был принят Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности”. В соответствии с документом создаются приемные Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей.
На совещании обсуждены меры по налаживанию деятельности этих приемных.
Президент отметил необходимость образования Республиканской рабочей группы во главе с министром юстиции и председателем Торгово-промышленной палаты, проведения на местах открытых и конструктивных встреч с предпринимателями. Указано, что выявленными проблемами регионального значения будут заниматься хокимы областей, республиканского значения – Премьер-министр; они раз в неделю будут заниматься вопросами приемной.
Отмечалось, что приемные будут работать в три этапа. Прежде всего, на основе утвержденных приемными ежедневных графиков представители хокимиятов, Торгово-промышленной палаты, органов прокуратуры, юстиции, налоговой службы, структур, ответственных за инвестиции, строительство, кадастр, банков и иных организаций будут осуществлять прием предпринимателей.
Обращения, решение по которым найти не удалось, будут направлены в областные приемные. Если результата не удастся достичь, обращения будут рассмотрены в секретариате Кабинета Министров с участием Бизнес-омбудсмана, Торгово-промышленной палаты и уполномоченных ведомств.
Если решить проблему не удастся и на этом этапе, предпринимателей будет принимать лично Премьер-министр. Приемные будут анализировать обращения и на этой основе координировать деятельность министерств и ведомств, вносить в Администрацию Президента и Олий Мажлис предложения по дальнейшему улучшению условий для предпринимателей.
Одна из основных задач приемных Премьер-министра заключается в содействии иностранным инвесторам. Поэтому они будут укомплектованы специалистами, владеющими иностранными языками и имеющими необходимой компетенцией для работы с инвесторами.
Определены задачи по мониторингу проблем, препятствующих привлечению инвестиций, решению вопросов, с которыми инвесторы сталкиваются в различных ведомствах.
На совещании руководителям секторов и государственных органов указано на необходимость всемерного содействия предпринимателям, обсуждения на заседаниях Кенгашей народных депутатов деятельности должностных лиц в этом направлении.
Внимание уделено и вопросам прозрачности и оперативности рассмотрения обращений. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено внедрить единый электронный портал, позволяющий следить за движением обращений.
Рекомендовано доводить до предпринимателей суть и содержание новой системы, широко освещать деятельность приемных в средствах массовой информации.