Mo‘ynoqda «Stixiya» elektron musiqa, san’at va ilm - fan festivali o‘tkaziladi
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq shahrida 14-15-may kunlari navbatdagi «Stixiya» elektron musiqa, san’at va ilm-fan festivali bo‘lib o‘tadi.
Bunda jahonga mashhur musiqa prodyuseri Nina Kraviz hamda Rossiya, Qozog‘iston, Turkiya va Qirg‘izistondan kelgan turli musiqiy prodyuserlar, musiqachilar va DJlar ishtirok etishadi. Forumda O‘zbekiston va Rossiyadan kelgan olimlar, ekologlar va mutaxassislar ham qatnashadi.
Shuningdek, festivalda «6 milliard daraxt» ijtimoiy aksiyasi o‘tkazilib, jumladan, Mo‘ynoq shahrida 5 mingdan ortiq daraxt ekish nazarda tutilgan. Loyihadan ko‘zlangan maqsad mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilash uchun qurg‘oqchilikka chidamli bo‘lgan buta va mevali daraxtlarni Mo‘ynoq shahri va Orol dengizining pastki qismida bosqichma-bosqich ekishdan iborat.
Mazkur loyiha Turizm va sport vazirligi hamda «Akustika fakulteti» MChJ tashabbusi bilan «Rostex», «Hashar Week» korporatsiyasi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamkorligida amalga oshirilmoqda. Loyihani homiylik mablag‘lari va respublika ko‘ngillilari ishtirokida doimiy ravishda amalga oshirish rejalashtirilgan.
Ma'lumot o‘rnida: «Stixiya» — 2018-yilda musiqiy tadbir sifatida boshlangan bo‘lib, hozirda musiqa, madaniyat, san’at va ilm-fanning ko‘p qirrali yo‘nalishiga aylangan. Shuningdek, «N + Stixiya» ilmiy forumi misolida qaralsa, unda inson faoliyatining bugungi va kelajakka ta’siri, ekologiya va kelajak avlod uchun tabiiy resurslarni saqlash masalalari muhokama qilinadi.
Festival haqidagi batafsil ma’lumotlarni rasmiy stihia.org web- saytidan olish mumkin, deb xabar beradi Turizm va sport vazirligi matbuot xizmati.

В Муйнаке пройдет Фестиваль электронной музыки, искусства и науки «Стихия»
14-15 мая в городе Муйнак, Республика Каракалпакстан пройдет очередной Фестиваль электронной музыки, искусства и науки «Стихия» (stihia.org), на котором выступит музыкальный продюсер с мировым именем Нина Кравиц (https://www.instagram.com/ninakraviz/), а также другие музыкальные продюсеры, музыканты и диджеи из России, Казахстана, Турции и Кыргызстана.
«Стихия», начавшая свой путь в 2018 году как исключительно как музыкальное событие, на сегодняшний вылилась в многогранное течение музыки, культуры, искусства и науки.
Тому пример, научный форум «Стихия N+», в котором будут обсуждаться вопросы влияния человеческой деятельности на наше настоящее и будущее, экологии и сохранения природных ресурсов для будущего поколения.
На форуме примут участия научные деятели, экологи и эксперты из Узбекистана и России.
Вместе с этим, на фестивале планируется проведение социальной акции «6 миллиардов деревьев» и высадка в городе Муйнак более 5 тыс. деревьев. Целью проекта является поэтапная высадка засухоустойчивых деревьев, кустарников и фруктовых деревьев как в городе Муйнак, так и на дне высохшего Аральского моря для улучшения экологической обстановки в регионе. Проект осуществляется по инициативе Министерства Туризма и спорта и ООО «Факультета Акустики» при поддержке Корпорации «Ростех», «Hashar Week», Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Государственного комитета по лесному хозяйству и Совета Министров Республики Каракалпакстан. Проект планируется к проведению на постоянной основе с привлечением спонсорских средств и участием волонтеров республики.
Подробную информацию о фестивале, о том, как туда поехать, где жить, что посмотреть, и много другой информации вы можете получить на сайте фестиваля stihia.org.