Prezident xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha choralarni belgilab berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 22 aprel kuni hududlarda xizmat ko‘rsatish sohasi yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda prezident har bir loyiha ijrosini nazoratga olib, tadbirkorlarga ko‘maklashish, shu bilan birga, yangi loyihalarni shakllantirib borish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Har bir hududning o‘ziga xosligidan kelib chiqib, xizmatlarni kengaytirish, yangi xizmat turlarini yo‘lga qo‘yish, ilg‘or tajribalar va namunaviy loyihalarni joriy etish bo‘yicha yangi metodologiya yaratish zarurligi ta'kidlandi. Buning uchun, O‘zbekiston milliy banki huzurida xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha loyiha-tahliliy markazi tashkil etiladi va barcha viloyatlardagi filiallarida uning bo‘limlari ochiladi. Ularda aholiga namunaviy tayyor biznes loyihalari taqdim etiladi, kasbga o‘qitishdan biznesni yo‘lga qo‘yishgacha bo‘lgan kompleks xizmatlar ko‘rsatiladi.
Davlat rahbari loyihalarni moliyaviy ta'minlash masalasiga alohida to‘xtaldi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu yil xizmatlar sohasi uchun banklar tomonidan kamida 18 trillion so‘m kreditlar yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, davlat tomonidan tijorat banklari orqali qo‘shimcha 300 million dollar ajratiladi. Shundan 150 million dollari 1 iyulgacha joylarga yetib boradi.
Viloyat, tuman, shahar hokimlari, sektor rahbarlari, mahallaga biriktirilgan mas'ullar bilan birga «mahalla – tuman – bank» prinsipi asosida loyihalar ro‘yxatini shakllantiradi. Bunda, har bir mahallada kamida 20 turdagi, tuman va shaharda kamida 70 ta turdagi xizmatlar bo‘lishi nazarda tutiladi.
Shuningdek, Milliy bank tomonidan 28 ta yirik va o‘rta shaharlarda turizm, transport, tibbiyot, ta'lim xizmatlari hamda yirik savdo komplekslari tashkil etish uchun qo‘shimcha 200 million dollar mablag‘ jalb qilinadi.
Umuman aytganda, budjetdan va Milliy bank tomonidan xizmat ko‘rsatish sohasiga jami 500 million dollar yoki 5,5 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
«Topshiriq berishdan oldin sharoit yaratyapmiz, pullar ajratyapmiz. Birgina xizmatlar sohasiga 500 million dollar beryapmiz. Buni agar halol-pok ishlatsak, necha ming ishchi joy paydo bo‘ladi. Har bir vazir vatanparvar bo‘lib, “o‘zining aravasini o‘zi tortib”, berilgan bir so‘m pulni qadrlab, joyiga yetkazsa, odamlar ishonadi», – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun vazirlik va idoralar rahbarlari o‘z yo‘nalishida xizmatlar rivoji uchun harakat qilishi zarurligi qayd etildi.
«Vazirlar o‘z sohasida xususiy sektor faoliyati uchun huquqiy baza yaratishi, ruxsat berish talablarini soddalashtirib, tadbirkorlikka yo‘l ochishi zarur. Qayerda davlat korxonasi, qaysi faoliyat bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik yoki xususiy sektor bo‘lishi aniq qilib belgilanishi kerak», – dedi prezident.
Misol uchun, oxirgi 2 yilda 6 mingga yaqin ko‘p qavatli uylar qurilgan. Ularning ekspluatatsiyasi bo‘yicha boshqaruv kompaniyalari tashkil etish, mavzelar ichida turli xizmatlarni yo‘lga qo‘yish mumkin.
Yoki, xavfsizlik talablarini qo‘ygan holda, aeroport, temir yo‘l va avtovokzallar hududlarida, magistral yo‘llar yoqasida savdo va xizmat ko‘rsatish obektlarini tashkil etish tadbirkorlarni daromad, aholini ish bilan ta'minlaydi.
Axborot sohasida xususiy sektor ishtirokini yanada kengaytirish, narxlarni arzonlashtirish va sifatini oshirish hisobiga aloqa va internet xizmatlari hajmini kamida 2 baravarga, dasturlashni 3 baravarga oshirish imkoniyati bor.
Xuddi shu kabi, barcha vazirlik va idoralar tizimida foydalanish zarur bo‘lgan yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
Servisni aholiga yaqinlashtirish maqsadida mahallalarda yengil konstruksiyalardan xizmatlar markazi barpo etish muhimligi ta'kidlandi. Shuningdek, 28 ta shahar hamda aholisi 150 mingdan ko‘p bo‘lgan tuman markazlarida savdo va xizmatlar uchun maxsus ko‘chalar tashkil etilishi belgilandi. Ularda 100 mingta tadbirkorlik sub'yektlarini joylashtirish imkoni mavjud.
Xizmat ko‘rsatishda eng muhim masala – bu manzilni to‘g‘ri tanlash. Shu bois Qurilish vazirligiga viloyat hokimlari bilan birga, savdo va xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan ko‘chalar hamda markazlarning joyini tanlab, loyihasini ishlab chiqish, lotlarga bo‘lib, tanlov asosida savdoga chiqarish topshirildi. Xavfsizlik choralarini ko‘rib, ushbu savdo va xizmat ko‘rsatish obektlarining kun-u tun ishlashiga ruxsat berilishi ham mumkin.
Ko‘p tarmoqli shifoxonalar va uning atrofida xususiy sheriklik asosida tibbiyot klasterlari, oliy o‘quv yurtlari hududida xorijiy tillar, tayyorlov va kasbga o‘rgatish kurslari tashkil etish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar joylardagi salohiyatni yuzaga chiqarish, tashabbuskorlarni qo‘llab-quvvatlab, xizmatlar hajmini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan axborot berdi.

Определены дополнительные меры по ускоренному развитию сферы услуг
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 22 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное развитию сферы услуг в регионах.
Сфера услуг как отрасль, пронизывающая все сферы человеческой деятельности, играет важную роль в экономике и жизни населения. Этот сектор позволяет быстро и без больших затрат создать новые рабочие места. Прежде всего развитие услуг отражает реальный рост доходов отражается п.
Пандемия коронавируса негативно сказалась темпах развития сферы. В связи с этим предпринимателям было предоставлено 24 вида налоговых льгот, субсидий и других преференций на общую сумму 35 триллионов сумов. Эти льготы стали большим подспорьем как для субъектов бизнеса, так и для банков.
Например, в прошлом году в рамках государственных программ развития предпринимательства в сферу были направлены льготные кредиты на 1 триллион сумов. Кроме того, коммерческие банки выделили дополнительно 14 триллионов сумов кредитов за счет собственных средств. Благодаря широкому масштабу поддержки в сфере услуг официально зарегистрировались в качестве самозанятых 500 тысяч человек.
На встречах с предпринимателями на местах звучит много призывов и инициатив об организации новых видов услуг. На их основе хокимияты областей, районов и городов сформировали планы по реализации в сфере 42 тысяч новых проектов на сумму 59 триллионов сумов и созданию в текущем году 150 тысяч постоянных рабочих мест.
На совещании Президент поручил следить за реализацией каждого проекта и оказывать содействие предпринимателям, а также формировать новые проекты.
Указано на необходимость создания новой, учитывающей специфику регионов методологии расширения и налаживания новых видов услуг, внедрения передового опыта и образцовых проектов. С этой целью будет создан проектно-аналитический центр развития услуг при Национальном банке Узбекистана со своими отделениями во всех региональных филиалах банка. Они будут предоставлять населению готовые бизнес-проекты, комплексные услуги от профессионального обучения до открытия бизнеса.
Глава государства затронул вопрос финансирования проектов.
Согласно расчетам, в этом году банки выделят на проекты в сфере услуг не менее 18 триллионов сумов кредитов.
Кроме того, государство через коммерческие банки выделит дополнительно 300 миллионов долларов. Из них 150 миллионов долларов дойдут до регионов к 1 июля.
Хокимы областей, районов, городов, руководители секторов вместе с закрепленными за махаллями должностными лицами сформируют перечень проектов по принципу «махалля - район - банк». При этом будет предусматриваться организация в каждой махалле не менее 20 видов услуг, а в районах и городах - не менее 70 видов услуг.
Вместе с тем Национальный банк привлечет дополнительно 200 миллионов долларов на открытие туристических, транспортных, медицинских, образовательных услуг и крупных торговых центров в 28 крупных и средних городах.
В целом на сферу услуг из бюджета и банками будет направлено 500 миллионов долларов или 5,5 триллиона сумов.
- Перед постановкой задачи мы создаем условия, выделяем средства. На одну только сферу услуг даем 500 миллионов долларов. Если правильно и честно распорядиться ими, можно создать тысячи рабочих мест. Когда каждый министр будет действовать как патриот, сам тянуть свою телегу, ценить каждый выделенный сум, тогда люди поверят, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что руководители министерств и ведомств несут ответственность за развитие услуг по своему направлению.
- Министрам необходимо создать правовую основу для деятельности частного сектора в своей сфере, упростить требования для получения разрешений и открыть путь для предпринимательства. Необходимо четко определить, чем может заниматься государственное предприятие, в каком виде деятельности возможно государственно-частное партнерства или участие частного сектора, - сказал Президент.
К примеру, за последние 2 года построено около 6 тысяч многоквартирных домов. Возможно создание управляющих компаний для их эксплуатации, организация различных услуг внутри массивов.
Или же создание торговых и сервисных объектов в зонах аэропортов, железнодорожных и автобусных вокзалов, вдоль автомагистралей, с установлением требований по безопасности, обеспечит доход предпринимателям и занятость населению.
Возможно еще больше расширить участие частного сектора в информационной сфере, за счет снижения стоимость и улучшения качества - увеличить объем услуг связи и доступа в интернет минимум в 2 раза, программирования - в 3 раза.
Точно так же обозначены направления, которые необходимо задействовать в системе всех министерств и ведомств.
Отмечалось, что для того, чтобы приблизить услуги к населению, важно построить в махаллях центры обслуживания с использованием легких конструкций. Также планируется создание специальных улиц торговли и услуг в 28 городах и районных центрах с населением более 150 тысяч человек. На этих улицах можно будет разместить 100 тысяч субъектов предпринимательства.
Самый важный вопрос для сферы услуг - это выбор правильного места. Поэтому Министерству строительства поручено совместно с хокимами областей выбрать места для расположения улиц и центров, специализирующихся на торговле и услугах, разработать их проекты, разделить их на лоты и выставить на продажу на конкурсной основе. Этим коммерческим и обслуживающим объектам может быть разрешено работать круглосуточно при соблюдении соответствующих требований.
Даны поручения по организации многопрофильных клиник и медицинских кластеров вокруг них на основе частного партнерства, центров по обучению иностранным языкам, подготовительных и профессиональных курсов на территории высших учебных заведений.
На совещании ответственные лица доложили о предстоящих мерах по реализации потенциала на местах, поддержке предпринимателей и увеличению объема услуг.