Xotira va qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Ikkinchi jahon urushi millionlab begunoh odamlarning bevaqt o‘limiga, mislsiz yo‘qotishlar va talafotlarga sababchi bo‘lgan dunyodagi eng dahshatli, qonli qirg‘inlardan biri sifatida insoniyat tarixida muhrlanib qoldi.
Ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqi ham haqiqiy jasorat va fidoyilik ko‘rsatib, fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga ulkan hissa qo‘shdi. Xususan, 2 millionga yaqin yurtdoshimiz janglarda ishtirok etib, ularning 500 mingdan ortig‘i qahramonlarcha halok bo‘ldi. Shu bilan birga, urush davrida respublikamiz front uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat, kiyim-kechak, qurol-aslaha va boshqa vositalarni yetkazib beradigan muhim ta’minot markazlaridan biriga aylandi. Ayniqsa, yurtdoshlarimiz janglar davom etayotgan hududlardan O‘zbekistonga ko‘chirilgan 1,5 milliondan ortiq keksalar, ayollar va yosh go‘daklarni bag‘riga olib, og‘ir damlarda ularga beqiyos g‘amxo‘rlik ko‘rsatdi.
Xalqimizning tarix sahifalariga o‘chmas harflar bilan bitilgan bunday mardlik va matonati, olijanobligi, mehr-muruvvati va yuksak ma’naviyati barchamizning qalblarimizga cheksiz g‘urur-iftixor bag‘ishlab, farzandlarimizni vatanparvarlik va ajdodlar jasoratiga sadoqat ruhida tarbiyalashda ilhomlantirib kelmoqda.
Shuning uchun bosqinchi va yovuz kuchlarga qarshi mashaqqatli kurashlarda bukilmas iroda va mardlik namoyon etib, bugungi tinch
va osoyishta kunlarimiz uchun jonini fido qilgan jasur yurtdoshlarimizning muqaddas xotirasini e’zozlash va faxriylarimizning hurmatini joyiga qo‘yish yurtimizda ezgu an’anaga aylangan.
Mamlakatimizda 9 may umumxalq bayrami – Xotira va Qadrlash kunini keng nishonlash, Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga munosib hissa qo‘shgan, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar
va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining xotirasini abadiylashtirish, oramizdagi barcha faxriylarga hurmat-ehtirom ko‘rsatish maqsadida:
1. Quyidagilar:
9 may – Xotira va Qadrlash kuni, umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish dasturi (keyingi o‘rinlarda – Dastur) 1-ilovaga muvofiq;
9 may – Xotira va Qadrlash kuni, umumxalq bayramiga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish bo‘yicha ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda – Ishchi guruh) tarkibi
2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Ishchi guruh (A.Aripov):
Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarning “Xotira bor ekan – millat barhayot”, “E’tibor va g‘amxo‘rlik – insoniy burch” shiorlari ostida yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’minlasin;
yolg‘iz va kam ta’minlangan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining turar joyi va uy xo‘jaliklarini ta’mirlash, obodonlashtirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga, front orti mehnat faxriylariga, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a’zolariga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatish maqsadida tegishli vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlar hamda harbiy qismlar rahbarlari tomonidan ushbu toifadagi shaxslarni qutlash uchun ularning yashash joyiga tashriflarini tashkil etsin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga tibbiy va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, ularni parvarish qilish maqsadida tibbiy bilimlarga ega xodimlarni (shartnoma asosida) biriktirgan holda doimiy ravishda patronaj xizmatини yo‘lga qo‘ysin;
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining istaklari asosida ularni respublika hududidagi sanatoriylarga bepul юborилишини ta’minlasin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
viloyatlar, shaharlar va tumanlarda bayramga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha kompleks tadbirlarni ishlab chiqsin va amalga oshirsin;
Toshkent shahrida “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasida, viloyatlarda “Vatanparvarlar” bog‘lari va boshqa belgilangan joylarda harbiy texnikalar namoyishi, Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi kompozitsiyalar installyatsiyasini, jumladan, urush yillarining qo‘shiq va kuylari hamda tegishli sharoitlar yaratish bilan bog‘liq tadbirlarni tashkil etsin;
ko‘chalar va maydonlar bayramga bag‘ishlangan plakatlar va stendlar bilan bezatilishini ta’minlasin.
4. Belgilansinki, bayram tadbirlari hamda mamlakatimizning turli hududlarida istiqomat qiluvchi Ikkinchi jahon urushi
va front orti mehnat faxriylari vakillarining Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan asosiy marosimlarga temir yo‘l yoki avtomobil transportida kelib-ketishi, mehmonxonalarda joylashishi, ovqatlanishi, madaniy hordiq chiqarishi bilan bog‘liq xarajatlar, shuningdek, zarur hollarda, tegishli kiyim-kechaklar bilan ta’minlanishi:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – tegishli mahalliy byudjetlar hamda homiylik xayriyalari hisobidan;
Toshkent shahrida – O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda qoplanadi.
5. Mudofaa vazirligi Toshkent shahrida 2021 yil 9 may soat 21.00 da Xotira va Qadrlash kuniga bag‘ishlangan bayram салютини tashkil qilsin.
6. Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya tantanali tadbirlar o‘tkaziladigan joylarda jamoat tartibi va xavfsizligini ta’minlasin.
7. Xotira va Qadrlash kuni bayramini nishonlash bilan bog‘liq barcha ommaviy tadbirlar O‘zbekiston Respublikasiga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish chora-tadbirlari dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasining tavsiyalari asosida amalga oshirilsin.
8. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga bayramga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq jarayonlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по подготовке и проведению Дня Памяти и Почестей
Вторая мировая война стала причиной гибели миллионов невинных людей, немыслимых потерь и бедствий, в памяти человечества она осталась как одна из самых ужасных и кровопролитных боен на земле.
Многонациональный народ Узбекистана проявил настоящую отвагу и самоотверженность, внес огромный вклад в дело Победы над фашизмом.
В частности, около двух миллионов соотечественников приняли участие в сражениях, более 500 тысяч из них пали смертью храбрых.
Наряду с этим в годы войны наша республика превратилась в один из важных центров снабжения, который поставлял продукты питания, одежду, вооружение и другие средства, необходимые фронту. В этот нелегкий период наши соотечественники приютили и окружили безмерной заботой свыше 1,5 миллиона стариков, женщин и младенцев, эвакуированных в Узбекистан с прифронтовых территорий.
Проявленные нашим народом мужество и стойкость, благородство, доброта и милосердие, а также высокая духовность золотыми буквами вписаны в страницы истории, наполняют наши сердца глубоким чувством гордости, вдохновляют на воспитание наших детей в духе высокого патриотизма и преданности мужеству предков.
Поэтому почитание светлой памяти отважных соотечественников, которые в жестокой борьбе с захватническими и враждебными силами показали несгибаемую волю и доблесть, отдали свои жизни ради сегодняшней мирной и благополучной жизни, а также воздание почестей ветеранам воистину превратились в добрую традицию.
В целях широкого празднования в стране 9 мая всенародного праздника – Дня Памяти и Почестей, увековечения памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, внесших достойный вклад в Победу над фашизмом во Второй мировой войне, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, уважения ко всем ветеранам:
Программу по подготовке и проведению мероприятий, посвященных всенародному празднику 9 Мая – Дню Памяти
и Почестей (далее – Программа), согласно приложению № 1;
Состав Рабочей группы по подготовке и проведению мероприятий, посвященных всенародному празднику 9 Мая – Дню Памяти и Почестей (далее – Рабочая группа), согласно приложению № 2.
2. Рабочей группе (Арипов А.Н.):
организовать проведение мероприятий, предусмотренных Программой под девизами «Хотира бор экан – миллат бархаёт» («Немеркнущая память – бессмертие народа») и «Эътибор ва гамхурлик – инсоний бурч» («Внимание и забота – человеческий долг»);
реализовать соответствующие меры по ремонту и благоустройству домашних хозяйств и жилых помещений одиноких и малообеспеченных участников Второй мировой войны;
организовать посещение руководителями соответствующих министерств, ведомств, иных организаций и воинских частей мест проживания участников Второй мировой войны, ветеранов трудового фронта, членов семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, в целях оказания материальной и моральной помощи;
наладить патронажную службу на постоянной основе в целях ухода, оказания медицинской и социальной помощи каждому участнику и инвалиду Второй мировой войны с закреплением (на договорной основе) работников, обладающих знаниями в сфере медицины;
организовать бесплатное направление в санатории на территории республики участников и инвалидов Второй мировой войны по их желанию.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с соответствующими министерствами и ведомствами:
разработать и реализовать комплекс мероприятий по подготовке и проведению праздника в областях, городах и районах;
организовать в мемориальном комплексе «Галаба боги» города Ташкента, парках «Ватанпарварлар» областей и других определенных местах демонстрацию военной техники, инсталляции композиций времен Второй мировой войны, включая мероприятия, связанные с исполнением песен и напевов военных лет и созданием других соответствующих условий;
обеспечить оформление улиц и площадей плакатами и стендами, посвященными празднику.
4. Определить, что расходы, связанные с праздничными мероприятиями, а также прибытием и убытием ветеранов Второй мировой войны и трудового фронта, проживающих в разных регионах страны, железнодорожным и автомобильным транспортом для участия в основных церемониях, проводимых в городе Ташкенте, их размещением в гостиницах, питанием, организацией мероприятий культурного досуга,
при необходимости – обеспечением соответствующей одеждой, покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях — за счет местных бюджетов и благотворительных пожертвований;
в городе Ташкенте — за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан и местного бюджета города Ташкента в равных долях.
5. Министерству обороны организовать в городе Ташкенте праздничный салют, посвященный Дню Памяти и Почестей,
9 мая 2021 года в 21.00.
6. Министерству внутренних дел и Национальной гвардии обеспечить общественный порядок и безопасность в местах проведения торжественных мероприятий.
7. Все массовые мероприятия, связанные с празднованием Дня Памяти и Почестей, провести в соответствии с рекомендациями Специальной республиканской комиссии по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавируса в Республике Узбекистан.
8. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широкое освещение процессов, связанных с подготовкой и проведением праздника.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.