Bugun Toshkentda Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti (MDXMI) bitiruvchilari V xalqaro forumining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda 32 mamlakatdan kelgan nufuzli xalqaro tashkilotlar, siyosiy, ilmiy, ishbilarmon va madaniy-gumanitar doiralar vakillariishtirok etmoqda. Ular turli yillarda ushbu oliy o‘quv yurtida tahsil olgan. Shuningdek, mamlakatimiz va xorijlik taniqli ekspertlar ham forumga taklif qilingan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xalqaro forum qatnashchilariga tabrigini O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov o‘qib eshittirdi.
Tabrikda Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti o‘zining 75 yillik faoliyati davomida yuqori sifatli oliy ta’lim taqdim etayotgan markazga aylangani ta’kidlangan.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston uchun xalqaro diplomatiya, huquq, iqtisodiyot va boshqa yo‘nalishlarda yetuk mutaxassislar tayyorlashga MDXMI qo‘shgan hissani alohida qayd etgan. Bugungi kungacha mazkur nufuzli oliy o‘quv yurtida 400 dan ortiq o‘zbekistonlik tahsil olgan.
Bu yil sentabr oyida Toshkentda MDXMIning filiali ochiladi. Bu haqda Rossiya Federatsiyasi Prezidenta Vladimir Putinning 2018 yil oktabr oyida O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida kelishilgan edi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning anjuman qatnashchilariga tabrigini MDXMI rektori A.Torkunov o‘qib eshittirdi.
Unda MDXMI bitiruvchilariningV yubiley forumiToshkent shahrida muvaffaqiyatli o‘tishiga va xalqaro anjuman madaniy-gumanitar sohadagi o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga munosib hissa qo‘shishiga ishonch bildirilgan.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov,Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi raisi o‘rinbosari Ilyos Umaxanov, Rossiya Federatsiyasi madaniyat vaziri Vladimir Medinskiy, Yevrosiyo banki direktorlar kengashi a’zosi, MDXMI Vasiylar kengashi a’zosi Fattox Shodiyev va Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Aleksandr Pankin so‘zga chiqdi.
Forumning ochilish marosimi doirasida MDXMIning rivojlanish dasturi loyihasi taqdim etildi.
Anjuman sessiyalarida ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy taraqqiyotning dolzarb masalalari muhokama qilinmoqda. Ularda O‘zbekiston, Rossiya hamda Yevropa va Osiyoning qator mamlakatlari yetakchi ekspertlari va amaliyotchilari, xalqaro tashkilotlar, davlat idoralari rahbarlari, ta’lim muassasalari, ishbilarmonlik doiralari va madaniyat sohasi vakillari chiqish qilmoqda.
Eslatib o‘tamizki, 17-19 may kunlari Toshkentda Moskva davlat xalqaro munosabatlar institutibitiruvchilarining V xalqaro forumi bo‘lib o‘tmoqda. Anjuman qatnashchilari Samarqand shahrida bo‘lishdi, O‘zbekiston poytaxti diqqatga sazovor joylari bilan tanishdi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ilmiy munozaralarda ishtirok etdi.
Forum doirasida MDXMI tomonidan chop etilgan so‘nggi adabiyotlar ekspozitsiyasi namoyish qilinmoqda, universitetning zamonaviy hayotini aks ettirgan ko‘rgazma tashkil etilgan.

В Ташкенте открылся Международный форум выпускников МГИМО
Сегодня в Ташкенте состоялось торжественное открытие V Международного форума выпускников Московского государственного института международных отношений (МГИМО).
На данное мероприятие прибыли представители авторитетных политических, научных, деловых и культурных кругов 32 стран из числа выпускников данного вуза, отечественные и зарубежные эксперты.
Приветственное послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам форума зачитал Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
В послании отмечено, что Московский государственный институт международных отношений за годы своей 75-летней деятельности стал центром, предоставляющим высокое качество высшего образования.
Главой нашего государства был подчеркнут вклад МГИМО в подготовку для Узбекистана специалистов в области международной дипломатии, права и экономики. На сегодняшний день этот авторитетный вуз окончили более 400 представителей нашей страны.
Особое внимание было обращено на предстоящее открытие в сентябре этого года филиала МГИМО в Ташкенте, договоренность о котором была достигнута в ходе визита Президента Российской Федерации Владимира Путина в Узбекистан в октябре 2018 года.
В свою очередь, приветственное послание собравшимся от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина зачитал ректор МГИМО А.Торкунов.
В нем выражена уверенность, что V юбилейный форум выпускников МГИМО в Ташкенте пройдет на высоком уровне и внесет важный вклад в развитие двустороннего культурно-гуманитарного сотрудничества.
Перед участниками форума выступили министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, заместитель Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Ильяс Умаханов, министр культуры Российской Федерации Владимир Мединский, член совета директоров Евразийского банка, член Попечительского совета МГИМО Фаттох Шодиев и заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Александр Панкин.
В рамках открытия форума состоялась презентация развития МГИМО.
Во второй половине дня состоятся пленарные сессии, на которых будут рассмотрены актуальные вопросы современного общественно-политического и социально-экономического развития. Спикерами станут ведущие эксперты и практики из Узбекистана, России, стран Европы и Азии – руководители международных организаций, государственных ведомств, представители образовательных структур, бизнеса и мира культуры.
Напомним, что V Международный форум выпускников МГИМО проходит в Ташкенте 17-19 мая этого года. Участники форума посетили город Самарканд, познакомились с достопримечательностями столицы Узбекистана и приняли участие в экспертной дискуссии в Университете мировой экономики и дипломатии.
В рамках форума также развернута экспозиция последних изданий МГИМО, выставка о современной жизни университета.