O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktorini qabul qildi
Bugun, 17 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktori Kristin Lagardni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Xalqaro valyuta jamg‘armasi o‘rtasidagi amaliy muloqot va o‘zaro manfaatli hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
2017 yilning sentyabrida Nyu-York shahrida va joriy yil aprel oyida Pekin shahrida o‘tgan ikki tomonlama muzokaralar samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va yanada kengaytirishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Bugungi kunda jamg‘arma mamlakatimizda ilg‘or xalqaro tajriba va bilimlar asosida keng miqyosli islohot va yangilanishlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda muhim sheriklardan biri ekani alohida qayd etildi.
Keyingi ikki yilda jamg‘armadan jalb etilgan texnik ko‘mak hajmi sezilarli darajada ortdi: mamlakatimizga XVJning 14 missiyasi tashrif buyurdi, soliq va moliya sohalari bo‘yicha yetakchi xalqaro konsultant va ekspertlar jalb etildi.
Jamg‘arma ko‘magida O‘zbekiston XVJ statistika ma’lumotlari tarqatishning umumiy tizimiga qo‘shildi, Markaziy bank va valyutani tartibga solish to‘g‘risidagi qonunlarning yangi tahriri loyihasi ishlab chiqildi, yangi Soliq siyosati va ma’muriyatchiligi konsepsiyasi va boshqalar joriy etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Xalqaro valyuta jamg‘armasining hamkorligi istiqbollari batafsil muhokama qilindi va bu boradagi ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi.
Pul-kredit va soliq-budjet siyosatini takomillashtirish, monetar siyosatning samarali vositalarini joriy etish, mamlakatimizda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash hamda boshqa yo‘nalishlarda faol hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida, XVJ boshqaruvchi direktori O‘zbekistonga tashrif bilan kelish taklifi hamda ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi. Kristin Lagard jamg‘arma mamlakatimizda barcha tarmoq va yo‘nalishlarni qamrab olgan holda faol amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholashini alohida ta’kidladi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash va o‘zaro ishonchni oshirish, mintaqaviy savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida Kristin Lagard Xalqaro valyuta jamg‘armasi mamlakatimizda samarali islohotlarni amalga oshirish va iqtisodiyotning barqaror rivojlanishini ta’minlashga har tomonlama ko‘maklashishni davom ettirishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Managing Director of the International Monetary Fund, Christine Lagarde, who is in our country on an official visit.
Warmly welcoming the high-ranking guest, the head of our state noted with deep satisfaction the current development of constructive dialogue and mutually advantageous cooperation between Uzbekistan and the IMF.
As it has been said, bilateral talks held in New York in September 2017 and in Beijing in April 2019 contributed to the establishment and enhancement of fruitful interaction.
It was underscored in particular that today, the Fund is one of Uzbekistan’s key partners in contemplating and implementing extensive reforms and change built on international best practices and knowledge.
Over the past two years, the volume of technical assistance from the Fund has increased significantly: 14 IMF missions visited Uzbekistan, the latter has used the advice of leading international consultants and experts in tax and finances.
With the assistance of the Fund, Uzbekistan joined the IMF General Statistical Data Distribution System, worked out draft laws on the Central Bank and currency regulation in new edition, introduced a new Concept of Tax Policy and Administration, among other documents and efforts.
During the meeting, Shavkat Mirziyoyev and Christine Lagarde discussed in detail the prospects and priorities for furthering the cooperation between Uzbekistan and the IMF.
Special attention was paid to the continuation of intensive interaction in improving the monetary and fiscal policies, introducing effective monetary policy instruments, perfecting the business environment and the investment climate in the country, as well as other spheres and topics.
Christine Lagarde expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the invitation to visit the country and the warm welcome. The IMF Managing Director emphasized that the Fund highly appreciates the effectiveness of the reforms vigorously spearheaded in the republic, covering all sectors and areas.
Uzbekistan’s endeavors to bolster good-neighborliness and boost confidence in Central Asia and enhance regional trade, economic and humanitarian cooperation have been noted.
In conclusion, Christine Lagarde reaffirmed the willingness of the International Monetary Fund to continue to provide every possible assistance and support to Uzbekistan in promoting effective reforms and ensuring sustainable growth of the national economy.