O’zbekiston Respublikasi Prezidenti AQSh delegatsiyasini qabul qildi
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-may kuni Missisipi shtati gubernatori Filipp Brayant boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Mamlakatimizga kelgan AQSh delegatsiyasi Missisipi shtati administratsiyasi, yetakchi tashkilotlari hamda savdo, innovatsiyalar, sanoat, qishloq xo’jaligi va ta'lim sohalaridagi kompaniyalari vakillaridan iborat.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, tashrif O’zbekiston va Amerika Qo’shma Shtatlari o’rtasidagi strategik sheriklikning yangi davri doirasida faol muloqot olib borilayotgani va ko’p qirrali munosabatlar izchil rivojlanib borayotganidan dalolat berishini alohida ta'kidladi.
O’z navbatida, gubernator F.Brayant samimiy mehmondo’stlik uchun minnatdorlik bildirib, davlatimiz rahbariga AQSh Prezidenti Donald Trampning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda turli darajalarda aloqalar sezilarli faollashgani, o’zaro savdo hajmi ikki barobar ortgani, investitsiyalar, agrar majmua, sanoat, transport, turizm va gumanitar almashinuv sohalarida hamkorlik bo’yicha qo’shma dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O’zbekiston bilan Missisipi shtati o’rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari batafsil ko’rib chiqildi. Qishloq xo’jaligi, biotexnologiyalar va agrokimyo, o’simlikshunoslik, chorvachilik va baliqchilik, to’qimachilik va logistika sohalarida, avvalo, AQShning ilg’or texnologiya va bilimlarini joriy etish asosida zamonaviy klasterlar va ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish orqali istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Aniq loyiha va dasturlarni tayyorlash va amalga oshirish bo’yicha ikki tomonlama komissiya faoliyatini yo’lga qo’yish xususida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, joriy yil 16-17-may kunlari Navoiy shahrida AQSh va Kanadaning 40 dan ortiq kompaniyasi ishtirokida bo’lib o’tadigan O’zbekiston-AQSh-Kanada biznes forumi ishbilarmon doiralar o’rtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o’rnatishga xizmat qilishi qayd etildi.
AQSh delegatsiyasi a'zolari O’zbekistonda sifat jihatidan yangi bosqichda amalga oshirilayotgan, barcha soha va yo’nalishlarni qamrab olgan islohotlarning natijadorligiga yuksak baho berdi. Idoralararo muloqotlarni faollashtirish va qo’shma tashabbuslarni qo’llab-quvvatlashga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida tomonlarning O’zbekiston va Amerika Qo’shma Shtatlari o’rtasidagi do’stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, keng ko’lamli hamkorlikni kengaytirish borasidagi intilishi qat'iy ekani ta'kidlandi.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию США
Сегодня, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию штата Миссисипи во главе с губернатором Филиппом Брайантом.
В состав прибывшей в нашу страну американской делегации вошли представители администрации, ведущих организаций и компаний штата Миссисипи в сфере торговли, инноваций, промышленности, сельского хозяйства и образования.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостей, особо подчеркнул, что визит является свидетельством интенсивного диалога и динамично развивающихся многоплановых отношений в рамках новой эры стратегического партнерства между Узбекистаном и Соединенными Штатами.
В свою очередь, губернатор Ф.Брайант, выразив искреннюю благодарность за радушный прием, передал Президенту Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Президента США Дональда Трампа.
В ходе беседы были с удовлетворением отмечены заметная активизация контактов на разных уровнях, двукратный рост объемов взаимной торговли, успешная реализация совместных программ и проектов сотрудничества в сфере инвестиций, аграрного комплекса, промышленности, транспорта, туризма, гуманитарных обменов.
Предметно рассмотрены вопросы расширения практического взаимодействия между Узбекистаном и штатом Миссисипи. Особое внимание было уделено продвижению перспективных проектов в сельском хозяйстве, сферах биотехнологий и агрохимии, растениеводства, животноводства и рыбоводства, текстильной отрасли и области логистики, прежде всего путем создания современных кластеров и производственных мощностей на основе внедрения передовых американских технологий и знаний.
Достигнута договоренность о запуске деятельности двусторонней комиссии по подготовке и реализации конкретных проектов и программ.
Отмечено также, что предстоящий 16-17 мая этого года в городе Навои узбекско-американо-канадский бизнес-форум с участием более 40 компаний из США и Канады позволит наладить долгосрочные партнерские связи между деловыми кругами.
Члены американской делегации дали высокую оценку результативности осуществляемых в Узбекистане на качественно новом этапе реформ, охватывающих все сферы и направления. Выражена готовность активизировать межведомственные контакты и поддерживать совместные инициативы.
В завершение встречи подтверждена обоюдная приверженность дальнейшему укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства, а также развитию полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Соединенными Штатами.