O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-may kuni poytaxtimizdagi Xotira maydoniga tashrif buyurdi. Motamsaro ona haykali poyiga gulchambar qo‘yib, tinchlik uchun, avlodlar kelajagi uchun jon fido qilgan yurtdoshlarimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Motamsaro ona siymosida urushing barcha dardu tashvishlari, mudhish oqibatlari mujassam. Chunki el-yurt himoyachilarini voyaga yetkazgan ham, urushning azob-uqubatlarini eng ko‘p tortgan ham mushtipar onalardir.
Shukurki, bugun mamlakatimiz tinch-osoyishta. O‘g‘il-qizlar sog‘-salomat, ota-onalarning ko‘nglida halovat. 9-may – Xotira va Qadrlash kuni bizni shu osuda hayotning qadriga yetishga, barcha xalqlar bilan do‘st va hamkor bo‘lib, yorug‘ kelajak bunyod etishga da’vat qiladi.
Ushbu sana munosabati bilan turli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari vakillari ham Motamsaro ona haykali poyiga gullar qo‘ydi. Bu yerga kelgan yoshlar ota-bobolari, bugungi yorug‘ kunlar uchun fido bo‘lgan insonlarni yod etib, tinchlik qadri va ahamiyati haqida xulosalar chiqardi.

Шавкат Мирзиёев почтил память предков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 мая посетил Площадь памяти в столице Ташкенте. Глава государства возложил венок к подножию памятника Скорбящей матери и отдал дань уважения памяти соотечественников, пожертвовавших своей жизнью во имя мира и будущего потомков.
В образе Скорбящей матери воплощены вся боль и тяготы войны, ее трагические последствия. Ибо матери воспитали защитников Родины, на них же выпала доля самых горьких испытаний войны.
Сегодня в нашей стране царят мир и спокойствие. Дети здоровы, в душах матерей – спокойствие. 9 мая – День Памяти и Почестей призывает нас ценить эти мирные дни, дружить и сотрудничать со всеми народами, строить светлое будущее.
В связи с этим днем цветы к подножию монумента возложили также представители различных министерств и ведомств, общественных организаций. Пришедшая сюда молодежь почтила память отцов и дедов, людей, павших во имя нынешних светлых дней, извлекла из прошлого уроки о ценности и значимости мира.