Ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish masalalari tanqidiy ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 3 dekabr kuni ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish borasida oliy ta’lim muassasalari, ilmiy tashkilotlar, tarmoq va hududlar oldidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizdailm-fan rivojiga alohida e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi to‘rt yilda 28 ta ilmiy tashkilot va 4 ta innovatsion texnopark tashkil etildi. Davlatimiz rahbari akademik va tadqiqotchilar bilan bir necha bor uchrashib, ular ko‘targan barcha masalalarni hal qilib berdi. Olimlarning ish haqi 3 baravar oshirildi. Ilmiy tashkilotlarning moddiy-texnik bazasini yangilash uchun katta mablag‘lar yo‘naltirildi.
Bir so‘z bilan aytganda, soha uchun ham moddiy, ham tashkiliy jihatdan barcha sharoit yaratilmoqda. Lekin, yig‘ilishda ta’kidlanganidek, 100 dan ziyod ilmiy tashkilotlar faoliyatida, ular tomonidan olib borilayotgan izlanishlarda hali sezilarli o‘zgarish bo‘lgani yo‘q. Masalan, 24 ta muassasa o‘tgan yili xalqaro tan olingan jurnallarda birorta ham ilmiy maqola chop etmagan. Innovatsiya vazirligi ilmdan ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonlarni o‘zaro bog‘lovchi yaxlit tizim va muhitni yo‘lga qo‘ya olmayapti.
Misol uchun, innovatsion ishlanmalar uchun byudjetdan 100 milliard so‘m ajratilayotgan bo‘lsa-da, tanlov natijasi bo‘yicha bor-yo‘g‘i 29 milliard so‘mlik 51 ta loyiha shakllantirildi, xolos. Fanlar akademiyasi tizimidagi 33 ta ilmiy institut tomonidan o‘tgan yili atigi 59 ta patent olingan.
Oliy ta’lim muassasalarida ilmiy tadqiqotlar darajasi o‘ta past, ilm va innovatsiya masalalari bo‘yicha mas’ul prorektorlar umuman ishlamayotgani qayd etildi.
– Oliygoh, ilmiy tashkilotlar, tarmoq va hududlar o‘rtasidagi muloqot qanday? Bugun kun tartibida mana shu savol turibdi. Afsuski, muloqot talab darajasida emas, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Videoselektor yig‘ilishida ilm-fan bilan ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorlikni ta’minlash, ilmiy institutlarga buyurtmalarni shakllantirish bo‘yicha dolzarb yo‘nalishlar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, qishloq xo‘jaligida hosildorlikni oshirish, hududlarni ixtisoslashtirish, yuqori qiymatli mahsulotlarni ko‘paytirishga xizmat qiladigan ishlanmalar zarurligi ta’kidlandi. Chunki hududlar iqlimiga mos ekin navlarini yaratish, sifatli urug‘lik tayyorlash ishlari mutlaqo qoniqarsiz ahvoldaligi qayd etildi. Oxirgi ikki yilda 108 million dollarlik ko‘chat va urug‘lar import qilingan. Bu yil birgina kartoshka urug‘ining importi o‘tgan yilgiga nisbatan 2 baravar oshgan.
Hududlarda xususiy urug‘chilik korxonalari tashkil etish, chet eldan bozorbop navlarni olib kelib, mahalliy sharoitlarga moslashtirgan holda, urug‘ brendlari yaratish zarurligi ta’kidlandi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Innovatsion rivojlanish vazirligiga ekinlarning yangi avlod gibrid urug‘larini yetishtirish va urug‘shunoslik laboratoriyalari tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Suv xo‘jaligi sohasidagi muammolarni ham ilmiy yechimlar orqali hal qilish mumkin. Xususan, sug‘orishda suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash kengayib bormoqda. Lekin bunda o‘g‘itlarni to‘g‘ri eritish, sug‘orish vaqtini aniqlash, muddatida texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tizim tashkil etilmagan. Yomg‘irlatib sug‘orish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarni amaliyotga joriy etish ham oqsamoqda.
Shu bois Namangan, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida suv tejovchi texnologiyalarga xizmat ko‘rsatadigan qo‘shma korxonalar tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Xorijiy moliya tashkilotlari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan irrigatsiya ob’ektlarini loyihalashtirish ishlariga chet ellik mutaxassislar bilan birga mahalliy olimlarni ham jalb qilish muhimligi aytildi. Misol uchun, Qoraqalpog‘istonda suv resurslarini boshqarish bo‘yicha 215 million dollarlik loyihaning 8 millioni ilmiy izlanishlarga yo‘naltirilgan.
Xorazmda tashkil etilgan Suv muammolari ilmiy-tadqiqot markazi orqali viloyatdagi irrigatsiya inshootlarini qayta loyihalashtirish, suv resurslarini to‘g‘ri rejalashtirish lozimligi qayd etildi.
Ilm-fan natijalari kimyo sanoati va neft-gaz tarmoqlari uchun ham juda zarur. Mamlakatimiz ko‘p miqdorda kimyoviy reagentlar, polimerlar va boshqa mahsulotlarni import qilayotgani bu boradagi ahvolni yaqqol ko‘rsatadi.
Shu munosabat bilan, xorijiy tajriba asosida neft va tabiiy gazni chuqur qayta ishlab, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlaydigan markaz tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Kimyo sanoatiga zarur reagentlar uchun ilmiy institutlarga buyurtmalar berish va ularni ishlab chiqarishga grant ajratish muhimligi ta’kidlandi.
Yana bir masala – bugungi kunda Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlarida 3 milliard tonnaga yaqin texnogen chiqindilar yig‘ilib qolgan. Yiliga ularning 20 million tonnasi qayta ishlansa, 2 tonna oltin, 8 tonna kumush, 10 ming tonna mis hamda volfram, molibden kabi nodir metallar olish mumkin. Mutasaddilarga shu borada aniq ko‘rsatmalar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev energetika tarmog‘idagi muammolarga alohida e’tibor qaratdi.
Bu sohada 3 ta oliygoh, 2 ta ilmiy tashkilot, o‘nlab olimlar bo‘lsa-da, muammolarni hal qilishda o‘rni sezilmayapti. Yirik korxonalarda yoqilg‘i-energetika resurslari iste’molini tahlil qiladigan ilmiy tadqiqotlar yo‘q.
Misol uchun, bir yilda 100 million kilovatt soat elektr ishlatadigan Toshkent truba zavodi o‘rganilganda, jarayonlarni optimallashtirish hisobiga 20 million kilovatt soat energiyani iqtisod qilish mumkinligi aniqlangan. Buning hisobidan qanchadan-qancha xonadonlarga yorug‘lik yetkazish mumkin.
Shu maqsadda “Issiqlik elektr stansiyalari”, “Navoiyazot”, “Farg‘onaazot”, “Qizilqumsement”, “Bekobodsement”, “Quvasoysement” kabi yirik korxonalarda ilmiy tashkilotlar bilan birga elektr energiyasi sarfini optimallashtirish bo‘yicha vazifa qo‘yildi.
Shuningdek, har yili gaz transport tizimi va yirik sanoat korxonalaridan chiqayotgan ikkilamchi gazlar 730 megavatt elektr energiya salohiyatiga ega bo‘lib, bu imkoniyatdan umuman foydalanmay kelinmoqda. Shunday ekan, ilmiy tashkilotlar bilan hamkorlikda Muborak, Sho‘rtan va Gazli konlarida yo‘ldosh gazlardan elektr energiyasi olish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Farmatsevtika sanoati import substansiyalariga bog‘lanib qolgan. Aslida, mamlakatimizda ularni ishlab chiqarish uchun ilmiy salohiyat mavjud. Misol uchun, O‘simlik moddalari kimyosi instituti o‘tgan ikki yilda Rossiya, AQSH va Fransiyaga 4 million dollarlik substansiya eksport qilgan. Mazkur institutda dorivor o‘simliklar tarkibini o‘rganish va standartlashtirish bo‘yicha maxsus laboratoriya hamda klinikagacha tadqiqotlar markazi tashkil etish, olimlarga grantlar ajratish choralari belgilandi.
– Bir narsani bilishimiz kerak: ilmsiz, innovatsiyasiz oldimizga qo‘ygan maqsadlarga hech qachon erisha olmaymiz. Hisobot uchun emas, natija uchun ishlash kerak, – deya ta’kidladi Prezident.
Xorijiy klinikalar bilan hamkorlikda Respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida jigar, buyrak, ilik transplantatsiyasini, Respublika kardiologiya markazida yurak bilan bog‘liq innovatsion amaliyotlarni yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Ilm-fanni ishlab chiqarish bilan bog‘lash uchun texnoparklar imkoniyatidan keng foydalanish lozimligi aytilib, bu borada oliy ta’lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va Innovatsion rivojlanish vazirligiga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda ilm-fan va oliy ta’lim muassasalari, tarmoq va hudud rahbarlari kelgusi yili qaysi yo‘nalishlarda ilmiy loyihalarni amalga oshirishi va qanday natijalarga erishishi yuzasidan axborot berdi.

On December 3, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the priorities of higher education institutions, scientific organizations, industries and regions in science and innovation development.
In Uzbekistan, special attention is paid to development of science. 28 scientific organizations and 4 innovative technology parks have been created over the past four years. The Head of the state met with scientists and researchers several times and resolved all the issues they raised. Scientists’ salaries have tripled. Considerable funds have been spent on updating the material-technical base of organizations in the sphere.
In general, all material and organizational conditions are created for development of science. However, as it was noted that there were no significant changes in the activities of more than 100 specialized organizations. For example, last year 24 institutions did not publish scientific articles in international journals. The Ministry of Innovative Development is not able to create an integrated system and environment in which science and production interact closely with each other.
Despite the fact that 100 billion UZS were allocated from the budget for innovative developments, only 51 projects worth 29 billion UZS were formed based on competitions’ results. Last year, 33 research institutes of the Academy of Sciences received only 59 patents.
The level of research in higher education institutions is very low, and the effect of the activities of the higher education institutions’ vice-rectors for science and innovation is not felt at all.
“What is the state of interaction between universities, research organizations, industries and regions? Today, this issue is clearly on the agenda. Unfortunately, the interaction is not at the proper level”, Shavkat Mirziyoyev said.
Current areas of ensuring cooperation between science and production, and formation of orders for scientific institutions were identified at the meeting.
In particular, special demand for developments aimed at increasing productivity in agriculture, effective specialization of territories and creation of products with high added value was noted. The unsatisfactory state of work on creation of crop varieties suitable for climate of regions and production of high-quality seeds was stated. Over the past two years, the country has imported $108 million worth of seedlings and seeds. This year, the import of seed potatoes has doubled compared to last year.
In this regard, it was noted that it is necessary to promote the formation of private seed enterprises in the regions, import commercial varieties from abroad and create seed brands adapted to local conditions. The Ministry of Agriculture and the Ministry of Innovative Development were instructed to establish the production of hybrid seeds of a new generation and organize seed-growing laboratories.
Scientific innovations will also help solve problems in water resources management. In particular, the use of water-saving technologies in irrigation is expanding. However, there is no scientific understanding of how to properly apply fertilizers, what are the optimal watering and maintenance times. Work on introduction of the research results on irrigation is stalled.
In this regard, it was instructed to establish joint ventures in Namangan, Samarkand, Kashkadarya and Tashkent regions to service water-saving systems.
The need was noted for involving not only foreign specialists, but also domestic scientists in the design of irrigation structures built at the expense of foreign financial institutions. For example, in Karakalpakstan, $8 million was allocated for scientific research as part of a $215 million water resources management project.
The necessity of redesigning irrigation facilities and proper planning of water resources on the basis of research center for water problems organized in Khorezm region was noted.
Scientific achievements are extremely important for chemical, oil and gas industry. The fact that Uzbekistan imports chemical reagents, polymers and other products in large volumes clearly shows the situation in this direction.
In this regard, the task was set to create a center for deep processing of oil and natural gas and production of products with high added value based on foreign experience. The importance of placing orders for scientific institutes for production of reagents necessary for chemical industry, as well as allocation of grants for their production, was emphasized.
Another issue is that Navoi and Almalyk Mining Metallurgical Plants have accumulated about 3 billion tons of man-made waste. 2 tons of gold, 8 tons of silver, 10 thousand tons of copper and rare metals such as tungsten and molybdenum can be extracted while processing 20 million tons of waste annually. Responsible officials were given specific instructions in this regard.
President Shavkat Mirziyoyev focused on problems in the energy sector.
3 universities, 2 scientific organizations and dozens of scientists are engaged in scientific research in this direction, but no tangible results have been achieved in solving energy problems. There are no studies aimed at analyzing the consumption of fuel-energy resources at large enterprises.
For example, a study of Tashkent Pipe Plant activities, which consumes 100 million kilowatt-hours of electricity per year, showed that by optimizing the process, it is possible to save 20 million kilowatt-hours of energy that could be used to supply many households.
Taking this into account, the task was set to optimize electricity consumption at such large enterprises as Issiqliq Elektr Stansiyalari, Navoiyazot, Fargonaazot, Qizilqumcement, Bekobodcement and Quvasoycement with involvement of scientific organizations.
In addition, the annual volume of secondary gases generated in gas transmission system and at large industrial enterprises has an electric power potential of 730 megawatts. This resource is not used in any way. As a result, it was noted that it is necessary to develop projects for production of electricity from associated gas at Muborak, Shurtan and Gazli fields together with scientific organizations.
It was noted that domestic pharmaceutical industry depends on the import of substances. At the same time, Uzbekistan has sufficient scientific potential for their production. For example, the Institute of Plant Chemistry has exported $4 million worth of substances to Russia, the United States and France over the past two years. The task was set to create a special laboratory for studying of composition and standardization of medicinal plants, center for preclinical research and allocate grants to scientists.
“We need to understand one thing: we will never achieve our goals without science and innovation. We need to work not for reporting, but for results”, the President said.
It was noted that in cooperation with foreign clinics, it is necessary to establish operations for liver, kidney and bone marrow transplantation at Republican Specialized Scientific Practical Medical Center of Surgery and Innovative Heart Operations at the Republican Center of Cardiology.
It was noted that potential of technoparks should be widely used to integrate science and production. Relevant instructions were given to higher education institutions, research institutes and the Ministry of Innovative Development.
Heads of scientific organizations and higher education institutions, industries and regions presented information about the scientific projects planned for the next year and the expected results.