Prezident topshiriqlari ijrosining borishi ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 26 noyabr kuni Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi hayotini yaxshilash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari 12-13 noyabr kunlari viloyatda bo‘lib, shu boradagi vazifalarni belgilab bergan edi. Har bir tuman va shaharni jadal rivojlantirishga turtki berish maqsadida markaziy idoralar, jumladan, vazirlik va tijorat banklari rahbarlari biriktirilib, zarur resurslar ajratildi. 2021 yil Qashqadaryoda “Tadbirkorlikni rivojlantirish yili” deb e’lon qilindi. 10 mingta yangi tadbirkorlik sub’ekti tashkil etish maqsadi belgilandi.
bugungi yig‘ilishda har bir tuman va shaharning “o‘sish nuqtalari”ga asoslanib, sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish bo‘yicha loyihalarni mijozbay ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Masalan, Yakkabog‘, Qamashi, Chiroqchi, Shahrisabz hamda Kitob tumanlarida 20 ming gektarda intensiv bog‘ va uzumzorlar yaratish orqali viloyatda meva-sabzavotni qayta ishlash darajasini 25 foizga yetkazish mumkin.
Shahrisabz shahri, Nishon, Dehqonobod, Yakkabog‘, Mirishkor, G‘uzor, Shahrisabz, Muborak tumanlarida tashkil etiladigan 11 ta kichik sanoat zonasida loyihalarni joylashtirish va infratuzilmaga ulash kerakligi qayd etildi.
2021 yilda tijorat banklari kreditlari asosida xizmat ko‘rsatish sohasida 650 milliard so‘mlik 500 ta yangi loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari kelgusi ikki yilga mo‘ljallangan 1 ming 153 ta investitsiya loyihasining iqtisodiy-ijtimoiy ahamiyatini ta’kidlab o‘tdi. Bunda qariyb 1 milliard dollar xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirib, 19 mingta yangi ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilarga sanoat past darajada rivojlangan tumanlar uchun qo‘shimcha loyihalar ishlab chiqish, mavjud zaxiralarni samarali ishga solish vazifasi qo‘yildi.
“Temir daftar”ga kiritilgan oilalarni kambag‘allikdan chiqarish choralari muhokama qilindi. Kichik biznesni rivojlantirish, yoshlar va ayollarda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqib ketgan 81 ming gektar yerni o‘zlashtirish, 63 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish belgilangan edi.
Qarshi, Qamashi va Koson tumanlarida 1200 gektar maydonda zamonaviy issiqxonalar, Dehqonobod tumani hamda viloyatning tog‘oldi hududlarida pista va dorivor o‘simliklar plantatsiyalari tashkil qilish zarurligi aytilgandi.
bugungi yig‘ilishda shu boradagi tashkiliy va moliyaviy ishlarni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, ichimlik suvi tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish, avtomobil yo‘llarini ta’mirlashga oid masalalar ko‘rib chiqildi. Turar joyga talab yuqori bo‘lgan hududlarda muhtoj aholi uchun 5 qavatli energiya tejamkor uylar qurish muhimligi aytib o‘tildi.
Ijtimoiy masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Maktablarni rekonstruksiya qilish va ta’mirlash uchun 2021 yilgi Investitsiya dasturi doirasida qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratilishi qayd etildi. Ushbu mablag‘lar hisobiga 88 ta maktabda qo‘shimcha imorat quriladi, 100 tadan ko‘prog‘i esa to‘liq jihozlanadi, paxsa devorli filiallar o‘rniga yangi binolar barpo etiladi.
Yig‘ilishda Qarshi shahridagi 42-maktab, shuningdek, tuman markazlaridagi bittadan shunday muassasa negizida axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan maktablar tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimida boshlangan islohotlarni samarali tashkil etish, ayniqsa, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va bandligini ta’minlash dolzarb masala ekani ta’kidlandi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorovga vazirlik va idoralar, tijorat banklari rahbarlari bilan birga Qashqadaryo viloyatini kompleks rivojlantirish, tadbirkorlarga ko‘maklashish, kambag‘allikni qisqartirish masalalari ijrosini nazoratga olish topshirildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga har bir investitsiya loyihasining holatini joyiga chiqib, tanqidiy tahlil qilish, muammolarni samarali hal etish vazifasi qo‘yildi.
Sektor rahbarlari topshiriqlar ijrosi natijadorligi yuzasidan Xalq deputatlari mahalliy kengashlarida har oyda hisobot berib borishi belgilandi.
Yig‘ilishda Qashqadaryo viloyati va tumanlar hokimlari, soha va tarmoqlar mutasaddilari loyihalarni bajarishga qaratilgan rejalari yuzasidan axborot berdi.

Execution of the President’s directives analyzed
On November 26, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the socio-economic development in Kashkadarya region.
The Head of the state had defined tasks in this direction during his working trip to the region on November 12-13. To afford an impetus to the development of each district and city in the region, Shavkat Mirziyoyev assigned heads of ministries and banks to them, and necessary resources were allocated. 2021 was declared the Year of Entrepreneurship Development in Kashkadarya. The purpose sought is to create 10 thousand new economic entities.
It was noted that taking into account the growth points of each district and city, it is essential to devise result-oriented projects in industry, agriculture and services.
For example, by creating intensive orchards and vineyards on 20 thousand hectares in Yakkabag, Qamashi, Chiroqchi, Shakhrisabz and Kitab districts, the level of vegetable and fruit processing in the region can be increased to 25 percent.
It is important to place projects and connect them to the infrastructure in 11 small industrial zones to be established in the city of Shakhrisabz as well as in Nishan, Dehkanabad, Yakkabag, Mirishkor, Guzar, Shakhrisabz, Mubarek districts.
In 2021, a total of 500 new projects worth 650 billion soums are due to be implemented in the services sphere thanks to loans from commercial banks.
The Head of the state noted the economic and social significance of 1,153 investment projects scheduled for the next two years. It is planned to attract about 1 billion dollars of foreign investment and create 19 thousand jobs.
Executives were instructed to develop additional projects for districts with low level of industrial development, effectively use available resources.
Measures to lift families in the “iron book” out of poverty were discussed. The importance of developing small business and formation of entrepreneurial skills among youth and women was emphasized.
In agriculture, it is planned to develop 81 thousand hectares of land withdrawn from circulation, and introduce water-saving technologies on 63 thousand hectares.
The need was noted for erecting modern greenhouses on 1.2 thousand hectares in Karshi, Kamashi and Kasan districts, create plantations of pistachios and medicinal plants in Dehkanabad and other foothill districts.
Officials in charge were urged to speed up the solution of organizational and financial issues.
Discussion subjects at the meeting included development of engineering and communication infrastructure, construction and reconstruction of drinking water supply networks, road repairs. The President highlighted the importance of erecting energy efficient apartment blocks for those in need in areas with high demand for housing.
Particular attention was paid to social issues. An additional 100 billion soums will be allocated for the reconstruction and repair of schools as part of the Investment Program for 2021. These funds will also facilitate the construction of additional blocks in 88 schools, of new buildings for branches with adobe walls, as well as equipment of more than 100 schools.
The Head of the state instructed officials to establish a school with in-depth study of information technologies on the basis of school No. 42 in the city of Karshi, and one such school in every district center.
Urgent task is the effective delivery of reforms launched in the education and healthcare systems, especially in terms of support for youth and their employment.
Deputy Prime Minister Jamshid Kuchkarov has been instructed, together with the heads of ministries and agencies as well as commercial banks, to monitor the execution of tasks concerning the comprehensive development of Kashkadarya region, assistance to entrepreneurs and poverty reduction.
The Ministry of Investments and Foreign Trade was tasked with conducting a critical analysis of the state of each investment project and effectively solving problems on site.
Heads of sectors are to present monthly reports to local Councils of people’s deputies on the implementation of tasks.
Hokims of the region and districts of Kashkadarya, heads of industries and sectors presented information on the impending work toward the realization of projects.