Mahsulotlar sifati va raqobatdoshligini oshirish uchun milliy standartlarni jahon talablariga moslashtirish hamda korxonalarga joriy qilish juda muhim hisoblanadi. Soʻnggi yillarda mamlakatimizda standartlarning 43 foizi xalqaro meʼyorlar bilan uygʻunlashtirilib, ularning soni 12 mingtaga yetkazildi. Bunday ishlar natijasida eksport imkoniyatlari kengaymoqda.
Misol uchun, 21 ta korxonada toʻqimachilik va trikotaj tovarlariga Yevropaning “OEKO-Tex” va “Sedex” standartlari joriy qilindi. Jumladan, Andijondagi “Samo Textile” Yevropa bozorlariga 5 million dollarlik mahsulot bilan chiqdi. Buxorodagi “Bukhara Cotton Textile” MCHJ ham AQSH, Germaniya, Buyuk Britaniya va Turkiyaga 5 million dollarlik eksport qildi.
Shuningdek, maishiy texnika, kabel, tibbiyot buyumlari ishlab chiqaruvchi korxonalarda 17 turdagi mahsulot xavfsizligini tasdiqlovchi mashhur “CE” markirovkasi joriy etilgani natijasida Yevropaning 8 ta davlatiga eksport boshlandi.
Bu boradagi ishlar izchil davom ettirilmoqda. Yil oxirigacha oziq-ovqat, metallurgiya, yengil sanoat boʻyicha 14 ta laboratoriya modernizatsiyasi yakunlanadi.
Yigʻilishda shu paytgacha bajarilgan ishlar natijadorligi tahlil qilinib, galdagi muhim masalalar koʻrib chiqildi.
Davlatimiz rahbari “Oʻzstandart” agentligini milliy organ maqomiga olib chiqish, korxonalarda yangi standartlarni manzilli joriy qilish asosiy vazifa ekanini taʼkidladi.
– Milliy standart “ovozi jaranglashi”ga erishishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kelgusi yil yakuniga qadar xalqaro standartlar sonini 14 mingtaga, uygʻunlik darajasini 50 foizga yetkazish vazifasi belgilandi.
Mutasaddi vazirlik va uyushmalarga toʻqimachilik korxonalarida “OEKO-Tex” meʼyori, elektr texnikasi tarmogʻida “SE” markirovkasi hamda qishloq xoʻjaligida “Global G.A.P.” va “Organic” tizimlarini qoʻllashni kengaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Xalqaro standartlarni tatbiq qilayotgan korxonalarga koʻmaklashib, bunga ketadigan xarajatning bir qismini Eksportni qoʻllab-quvvatlash agentligi tomonidan qoplab berish muhimligi taʼkidlandi.
– Agar mahsulot xalqaro sertifikatga ega boʻlmasa, u hech qachon raqobatbardosh boʻla olmaydi. Mamlakatda har bir tadbirkor standartni bilishi, tanishi kerak, shunday muhit yaratish zarur, – deya taʼkidladi Prezident.
“Oʻzstandart” agentligiga avtomobil komponentlari, kimyo, oziq-ovqat, qurilish materiallari tarmoqlarida xalqaro standartlarni joriy etish boʻyicha 2021-yilga moʻljallangan “yoʻl xaritalari” ishlab chiqish topshirildi.
Dunyoda zavod va fabrikalar oʻz mahsulotlarini bozor talablari asosida takomillashtirib boradi. Shu tajribadan kelib chiqib, ishlab chiqaruvchilar imkoniyatini cheklayotgan meʼyorlarni ixtiyoriyga oʻtkazish kerakligi qayd etildi.
5 mingdan ziyod eski standartlarni bekor qilish, mahsulotlar xavfsizligini taʼminlash texnik reglamentlarini Yevropa va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi talablariga moslashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Shu bilan birga, sifatsiz import tovarlar kirib kelishining oldini olish maqsadida xavfsizlik talablari soni va qamrovi oshiriladi.
Yigʻilishda Prezident “Oʻzstandart” agentligining xalqaro standartlash va metrologiya tashkilotlaridagi ishtirokini faollashtirish muhimligini taʼkidladi.
Mazkur agentlikka Yevropa iqtisodiy komissiyasi texnik qoʻmitasi bilan quritilgan mevalar boʻyicha kelishuvga erishish, kelgusi yilda Xalqaro akkreditatsiya forumiga toʻlaqonli aʼzo boʻlish vazifasi qoʻyildi.
Sohaga doir ilm-fan va taʼlimni rivojlantirish masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Kelgusi yildan Toshkent davlat texnika universiteti bilan energiya samaradorligi, Kimyo-texnologiya instituti bilan qishloq xoʻjaligi mahsulotlari genetikasi, Toʻqimachilik instituti bilan sintetik tolalar, Ilgʻor texnologiyalar markazi bilan hamkorlikda biologik faol qoʻshimchalar yoʻnalishida ilmiy tadqiqotlar olib borish muhimligi aytildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston milliy metrologiya institutida qurilish materiallari, suv tejovchi hamda axborot texnologiyalari boʻyicha kafedralar tashkil etilishi belgilandi. Innovatsion rivojlanish vaziriligi ilmiy ishlanmalarga grantlar ajratadi.
Yigʻilishda “Oʻzstandart” agentligi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi rejalar yuzasidan taqdimot oʻtkazildi.

Targeted introduction of international standards to be undertaken at enterprises
On September 28, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the effectiveness of reforms in the system of technical regulation, standardization, certification and metrology.
To improve the quality and competitiveness of products, it is crucial to bring national standards in line with international requirements and implement them at enterprises. In recent years, 43 percent of standards in Uzbekistan have been raised to world standards, securing thus 12 thousand international standards. These efforts have helped enhance export opportunities.
For instance, the European OEKO-Tex and Sedex standards for textile and knitted goods have been introduced at 21 enterprises. Thanks to this, the company Samo Textile in Andijan region has supplied $5 million worth of products to the European markets. Bukhara Cotton Textile has also exported $5 million merchandise to the US, UK, Turkey and Germany.
In addition, owing to the introduction of the renowned CE marking, confirming the safety of products, 17 types of household appliances, cables, medical devices reached eight European countries.
As a continuation of these efforts, the modernization of 14 laboratories specializing in food, metallurgical and light industry products will be completed by the end of the year.
The meeting participants analyzed the effectiveness of all these efforts and discussed important tasks for the future.
The Head of the state noted the importance of granting the Uzstandard Agency a status of a national body and targeted implementation of new standards at enterprises.
“We should make sure that the national standard has its own ‘weighty voice’ in production matters”, Shavkat Mirziyoyev insisted.
The President urged the executives to bring the number of international standards implemented in the country to 14 thousand and the level of compliance with national standards to 50 percent by the end of next year.
Responsible ministries and associations have been instructed to expand the application of OEKO-Tex standard in textile factories, CE marking in the electrical industry, along with Global G.A.P. and Organic systems in agriculture. Shavkat Mirziyoyev stressed the importance of assisting enterprises introducing international standards and covering a part of related costs from the funds of the Export Promotion Agency.
“A product will never be competitive unless it has an international standard. It is essential thus to deliver an environment whereby every entrepreneur in the country knows and understands the standards”, the President underscored.
The Head of the state urged Uzstandard Agency to devise roadmaps for 2021 for the realization of international standards in production of automotive components, in chemical, food and building materials industries.
Factories and plants have to be in constant search of improvement to their products in line with market requirements. Shavkat Mirziyoyev noted that building on this practice, standards limiting the capacities of manufacturers should be transferred to the category of voluntary.
The President gave directives to get rid of more than 5 thousand outdated standards, and bring technical regulations for product safety in line with the requirements of Europe and the Eurasian Economic Union. In the meantime, the number and scope of safety requirements will be increased to prevent the imports of poor quality goods.
The Head of the state pointed to the need to intensify the participation of Uzstandard Agency in the work of international organizations in standardization and metrology.
The Agency was also instructed to reach agreement with the Economic Commission’s Technical Committee on dried fruits, as well as to ensure full membership in the International Accreditation Forum next year.
Special attention was paid to the development of science and education in this area. The President noted that next year, research should be carried out in energy efficiency in conjunction with Tashkent State Technical University, on genetics of agricultural products with the Institute of Chemical Technology, on synthetic fibers with the Textile Institute, on biologically active additives with the Center for Advanced Technologies.
Academic departments for building materials, IT and water-saving technologies are to be established at the Uzbek National Institute of Metrology. The Ministry of Innovative Development has been tasked with providing scholarships for scientific research.