Oʻsimliklar karantini sohasidagi islohotlar natijadorligi tahlil qilindi
Qishloq xoʻjaligi sohasidagi islohotlar va eksport siyosatining asosiy maqsadi – mamlakatimiz mahsulotlarini jahon bozori talablariga moslashtirish. Shuning uchun, oʻsimliklarni himoya qilish yoʻnalishini isloh qilib, Oʻsimliklar karantini inspeksiyasi tashkil etildi. Xalqaro standartlarni joriy etib, eksportga koʻmaklashish, xorijiy davlatlar bilan bitimlar tuzish, oʻsimliklar klinikasi va biolaboratoriyalar tashkil qilish, shuningdek, sohaga ilm-fan yutuqlarini olib kirib, malakali kadrlar tayyorlash boʻyicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu boradagi dastlabki qadamlar natijasida 19 davlatga 78 xil mahsulotni eksport qilish uchun ruxsatnomalar olindi.
Sertifikatsiya uchun oʻnlab qogʻoz hujjatlar oʻrniga yagona elektron tizim joriy etilib, eksportchilarning arizalarini koʻrib chiqish muddati 10 kundan 1 kunga tushirildi.
Yigʻilishda davlatimiz rahbari sohada amalga oshirilayotgan ishlar boʻyicha taqdimot bilan tanishib, navbatdagi vazifalarni koʻrsatib oʻtdi.
Yangi eksport bozorlari topib, mahsulotlarni hozirgi narxidan 3-4 baravar qimmatroq sotish imkoniyati borligi aytildi. Tovarlarni xalqaro fitosanitariya talabi asosida tayyorlash uchun mahsulot yetishtiruvchi, qadoqlovchi va eksport qiluvchi har bir korxonaga karantin inspektorlarini biriktirish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Litva, Latviya, Ukraina, Ozarbayjon, Misr, Qatar, Mongoliya, Afgʻoniston va boshqa davlatlar bilan muzokara oʻtkazib, gilos, anor, uzum, qovun kabi meva-sabzavotlar eksporti uchun tadbirkorlarga yoʻl ochib berish vazifasi belgilandi. “Daladan eksportgacha” tamoyili boʻyicha toʻliq ishlashni taʼminlash zarurligi qayd etildi.
Maʼlumki, kelgusi yillarda qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksporti hajmini 5 milliard dollarga yetkazish moʻljallangan. Buning uchun sohaning ilmiy salohiyatini oshirish, xalqaro sertifikatsiya tizimini tatbiq etish kerak. Shu bois davlatimiz rahbari bu boʻyicha yirik ilmiy markaz tashkil etish taklifini ilgari surdi. Fan bilan amaliyot uygʻunligini taʼminlash, eksportchi korxonalar mutaxassislariga xalqaro fitosanitar talablarni tushuntirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, Toshkent davlat agrar universiteti va uning filiallarida ham xalqaro fitosanitariya talablari oʻqitiladi.
Bugun sohada xususiy sektor ishtirokida oʻsimliklar 205 ta klinikasi, 690 ta biolaboratoriya mavjud. Sifat va raqobatni taʼminlash maqsadida bunday xususiy klinika va biolaboratoriyalarni koʻpaytirish lozimligi taʼkidlandi.
Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasiga 1-dekabrga qadar oʻz maʼlumotlar bazasini bojxona organlarining “Yagona darcha” elektron tizimiga toʻliq integratsiya qilish vazifasi qoʻyildi.

Effectiveness of reforms in plant quarantine analyzed
On September 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to analyze the effectiveness of reforms in plant quarantine.
The main goal of reforms in agriculture and the essence of the country’s export policy is production of products that meet the requirements of the world market. In light of this, the plant protection sphere was reformed, the Plant Quarantine Inspectorate was organized. This agency is taking measures to introduce international standards, promote exports, conclude agreements with foreign partners, create plant clinics and biological laboratories, introduce scientific achievements into the sphere, and train qualified personnel.
As a result of the first steps in this direction, permits were obtained to export 78 types of goods to 19 countries of the world.
A unified electronic system was introduced instead of dozens of paper documents for certification, and the processing time for exporters’ applications was reduced from 10 to 1 day.
At the meeting, the Head of the state got acquainted with the presentation of the activities carried out and outlined further tasks.
The presence of opportunities for entering new export markets and selling products at a cost 3-4 times more expensive than the current one was noted. The President emphasized that in order to produce goods in accordance with international phytosanitary requirements, it is necessary to assign quarantine inspectors to each enterprise engaged in the procurement, packaging and export of products.
The importance of holding negotiations with Lithuania, Latvia, Ukraine, Azerbaijan, Egypt, Qatar, Mongolia, Afghanistan and other countries was noted in order to open up the opportunity for entrepreneurs to supply fruits and vegetables such as cherries, pomegranates, grapes and melons. The need for full use of the “from field to export” principle was emphasized.
As is known, in the coming years it is planned to bring the export of agricultural products to $5 billion. For this, it is important to increase the scientific potential of the sphere, to introduce an international certification system. In this regard, the Head of the state proposed to organize a large scientific center. Instructions were given to ensure the integration of science and practice, to clarify international sanitary requirements to specialists. According to these requirements, separate subjects will also be organized at Tashkent State Agrarian University and its branches.
205 plant clinics and 690 biological laboratories operate in the sphere with participation of the private sector. The need for increasing the number of such institutions to ensure quality and competition was noted.
The State Plant Quarantine Inspectorate was instructed to fully integrate its database into the Single Window electronic system of customs authorities by December 1.