O‘zbekiston va Xalqaro mehnat tashkiloti hamkorligida onlayn-konferensiya tashkil etiladi
Joriy yilning 23-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorligida «COVID-19 pandemiyasi davrida O‘zbekistonda ish bilan bandlik va munosib mehnatni rag‘batlantirish» mavzusida onlayn-konferensiya tashkil etiladi.
Onlayn-konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining COVID-19 pandemiyasi davrida ishsizlik va qisman bandlikni qisqartirishga qaratilgan sa’y-harakatlar yoritilgan yangi hisobot risolasining chiqarilishiga bag‘ishlangan.
Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Nozim Xusanov hamda Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) Bosh direktorining yordamchisi va XMTning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy byurosi direktori Xayns Koller to‘rtta talabga muvofiq COVID-19 oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini muhokama qiladilar. Jumladan Ishchilarni himoya qilish: ishchilarning huquqlarini himoya qilish va ish joyida virus tarqalishini cheklash;
Ish o‘rni va daromadlarni qo‘llab-quvvatlash: korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, ishchi kuchiga talabni rag‘batlantirish va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish;
Yangi imkoniyatlarni yaratish: grantlar, subsidiyalar ajratish, kasb-hunarga o‘qitish va jamoat ishlarida vaqtincha ish bilan ta’minlash;
Ijtimoiy muloqotni kuchaytirish: aholi ishonchini oshirish, inqirozni yengish choralarini qo‘llab-quvvatlash
XMT rahbarlari va texnik xodimlari O‘zbekistonning mintaqada va global miqyosda mehnat bozorini qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa’y-harakatlari to‘g‘risida o‘z fikrlarini bildirib o‘tadilar.
Shuningdek, mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari vakillari bilan o‘zaro aloqalar orqali turli xil manfaatdor tashkilotlar o‘rtasida ochiq muloqotni ta’minlash, undan tashqari keng doiradagi manfaatdor tomonlarni mehnat bozorini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rilgan choralar to‘g‘risida xabardor qilishdan iborat.
Muhokama O‘zbekistonda pandemiyaning salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha choralar, O‘zbekiston iqtisodiyotining holati, xususan, mehnat bozori hamda mamlakatda davlat va jamiyat o‘rtasidagi munosabatlar bilan bog‘liq masalalarga qiziqqanlar uchun foydali bo‘ladi. Tadbirda xorijiy davlatlarning tegishli vazirlik va idoralari vakillari, milliy sheriklar, xalqaro tashkilotlar va ekspertlar hamjamiyati, diplomatik korpus, biznes vakillari, shuningdek ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati vakillari ishtirok etadi.
Onlayn-konferensiyada ishtirok etish uchun ushbu havoladan foydalanib ro‘yxatdan o‘ting: https://mailchi.mp/40cd4980cafb/uzbekistan-ministry-of-labor-covid-19-response-webinar

Webinar on promoting productive Employment and decent work during COVID-19 crisis in Uzbekistan
This webinar will be hosted on Zoom and will be open to the public after registration. Simultaneous translation between English and Russian will be available.
WEBINAR CONCEPT
This webinar will mark the launch of a new report by the Ministry of Employment and Labour Relations of Uzbekistan (MELR) that details efforts to mitigate unemployment and underemployment during the COVID-19 crisis.
Labour minister Nozim Khusanov will be joined by Assistant ILO Director-General and Regional Director for Europe and Central Asia Heinz Koller for a moderated discussion about the Uzbekistan’s response to COVID19 in accordance with four imperatives:
- Protect Workers: Protect the rights of workers and limit the spread of the virus in the workplace;
- Sustain Jobs and Incomes: Help employers to retain workers and support the unemployed;
- Create New Opportunities: Provide grants, subsidies, training and temporary public employment;
- Unify Communities: Build resilience by working hand-in-hand with communities.
The discussion will examine a range of response measures undertaken by the Ministry to mitigate the impacts of COVID-19, facilitate strong and fast labour market recovery and how the learnings and experience of this crisis response will inform the continued efforts to provide productive employment and decent work in Uzbekistan. The participation of senior leadership and technical experts from the ILO will help place Uzbekistan’s efforts to support the labour market in a regional and global context.
OBJECTIVES
The purpose of this webinar is to enable a dialogue among multiple stakeholder groups regarding MELR’s response to the COVID-19 crisis. By informing a wider range of stakeholders about the interventions undertaken to support the labour market, MELR seeks to encourage further exchange of views and experiences in order to ensure optimal policy implementation during the crisis recovery. In this way, the webinar is part of the ministry’s ongoing capacity building efforts. Through engagement with members of local and international media, the webinar also serves as an opportunity to share the details of the forthcoming report with the wider public.
PARTICIPANTS
The discussion will be of interest for those persons interested in Uzbekistan’s COVID-19 response, in the state of the Uzbek economy, labor market and in issues related to state-society relations in the country. Participants in this webinar will include stakeholders from the Government of Uzbekistan and international organizations as well as members of the local and international media, members of the business community, members of civil society groups, and members of the general public. The webinar will explore issues related to MELR’s COVID19 response for a non-technical audience.
SPEAKERS
- Nozim Khusanov, Minister of Employment and Labour Relations;
- Heinz Koller, Assistant ILO Director-General and Regional Director for Europe and Central Asia;
- Erkin Mukhitdinov, First Deputy Minister of Employment and Labour Relations;
- Olga Koulaeva, Director, ILO DWT and Country Office for Eastern Europe and Central Asia;
- Contributors from MELR and ILO who will share technical insights.
MODERATOR
Jennifer Murtazashvili, Associate Professor, Graduate School of Public and International Affairs, University of Pittsburgh.
AGENDA
15:30 – 15:45 – Welcome and opening comments from Nozim Khusanov and Heinz Koller
15:45 – 16:00 – Report presentation by Erkin Mukhitdinov
16:00 – 16:05 – Comments and reactions from Olga Koulaeva
16:05 – 16:30 – Questions from the moderator, Jennifer Murtazashvili, and from members of the audience
16:30 – Close
FURTHER INFORMATION AND REGISTRATION
For registration, please go through the following link: https://mailchi.mp/40cd4980cafb/uzbekistan-ministry-of-labor-covid-19-response-webinar