Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion sogʻliqni saqlash milliy palatasi tomonidan Hindistonning Mehnat va bandlik vazirligi hamda Hindistonning Kanadadagi elchisi ishtirokida raqamli tibbiyotni rivojlantirishga oid ilmiy-amaliy videokonferensiya oʻtkazildi.
Innovatsion sogʻliqni saqlash milliy palatasi matbuot xizmatining maʼlum qilishicha, tadbirda “Cyber Patient” – bemorlar bilan onlayn-simulyatsiya munosabatlari oʻrnatish uchun innovatsion platforma imkoniyatlari muhokama qilindi.
Milliy palata tomonidan “Cyber Patient”ning hududiy direktori, professor Karim Qayum rahbarligidagi kanadalik ishlab chiqaruvchilar jamoasi bilan yaqin hamkorlik oʻrnatilgan.
Milliy palata raisi Ravshan Izamov shu yilning aprel oyida Oʻzbekistonning tibbiyot jamoatchiligiga kanadalik ishlab chiqaruvchilar tomonidan bemalol kirish uchun “Cyber Patient” onlayn simulyatori http://www.cyberpatient.ca/. havola orqali ochilgani haqida Milliy palata tomonidan maʼlum qilinganligini taʼkidladi.
Shu bilan birga, milliy palataning hududiy boʻlinmalari “Cyber Patient” va boshqa raqamli platforma imkoniyatlari bilan yaqindan tanishtirish maqsadida sogʻliqni saqlash tizimi mutaxassislari hamda boʻlajak shifokorlar bilan uchrashuvlar oʻtkazib turiladi.
Hindiston mehnat va bandlik vaziri Shri Santosh Gangvar mazkur muhokamani tashkil etgani hamda Kanadaning raqamli platformasi bilan tanishishda koʻmaklashgani uchun Milliy palataga minnatdorlik bildirdi. U mazkur yangilik mamlakatdagi mavjud tibbiy maʼlumotga muhim qoʻshimcha ekanligini taʼkidladi.
«Ushbu onlayn-uskuna talabalarga muayyan kasallik boʻyicha toʻliq maʼlumot olishga yoʻl ochib beradi. Bu model oʻquvchiga bemorni qabul qilib olingandan to sogʻayib chiqib ketguniga qadar kuzatish imkonini berib, tibbiy taʼlimdagi boʻshliqni toʻldiradi.
Endi talabalar oʻqishning dastlabki bosqichlarida oʻzlari duch kelgan holatlarga qaytishlari mumkin, yaʼni ushbu muayyan kasallikni tashhislash va davolashning bir muncha murakkab jihatlarini oʻrganish imkoniyatiga ega boʻladilar. “Cyber Patient” shifokor va bemorning oʻzaro aloqasini aniqroq modellashtirish maqsadida ishlab chiqilgan», – dedi Hindiston vaziri.

Обсуждены вопросы развития цифровой медицины
Национальная палата инновационного здравоохранения Республики Узбекистан провела научно-практическую видеоконференция, посвященную развитию цифровой медицины.
В мероприятии участвовали министр труда и занятости Индии Шри Сантош Гангвар, Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Канаде Аджай Бисариа, директор Университетского колледжа медицинских наук, доктор Сунил Гомбер, президент Индийского общества медицинской акупунктуры, доктор Раман Капур и другие.
Достижения Индии в медицине признаны во всем мире. В условиях пандемии наиболее актуальным стал вопрос развития цифровых технологий. Цифровизация в медицине – это не только видеоконсультации с лучшими профессионалами, но и путь к этому профессионализму через онлайн-повышение квалификации.
На видеоконференции участники обсудили инновационную платформу для онлайн-симуляции общения с больными «CyberPatient». Национальная палата наладила сотрудничество с командой ее разработчиков из Канады, которую возглавляет региональный директор «Royal College of Physicians and Surgeons of Canada», профессор Карим Каюми.
Председатель Национальной палаты Ровшан Изамов отметил, что онлайн-симулятор «CyberPatient» открыт канадскими разработчиками для свободного доступа с апреля и пока до конца года. Он позволяет студентам получить информацию о заболеваниях, повысить точность принятия клинических решений, проследить за пациентом с момента первого приема до выписки.
По мнению Сантоша Гангвара, при эффективном использовании данной платформы Министерство труда может инициировать официальное введение симулятора в программу подготовки специалистов здравоохранения.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Канаде Аджай Бисариа отметил, что открытия в технологическом пространстве сближают весь мир. Пандемия стала толчком для развития цифровых технологий и их практического применения, научила людей жить, работать, покупать, учиться удаленно, соблюдая дистанцию. В планах разработчиков «CyberPatient» снабдить симулятор субтитрами на разных языках.
В завершение были обсуждены возможности реализации новых совместных проектов.
Подготовлено УзА совместно с Пресс-службой Национальной палаты инновационного здравоохранения Республики Узбекистан.