Oʻzbekistonda yangi geologiya tizimi yaratilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-avgust kuni geologiya sohasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi boʻyicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga shu yil yanvar oyidagi Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta yoʻnalishiga ustuvor ahamiyat qaratilib, ular jadal rivojlantirilishini taʼkidlagan edi. Joriy yilda geologiya sohasi ana shunday yoʻnalishlardan biri etib belgilangan.
Shu maqsadda Prezidentning 4 ta qarori qabul qilindi. Ularning ijrosi doirasida sohani modernizatsiya qilish va raqamlashtirish, geologik qidiruv koʻlami va samaradorligini oshirishga erishilmoqda.
– Oʻzbekistonda yangi geologiya tizimi yaratilmoqda. Uni rivojlantirishdan maqsad – tabiiy resurslarni xalqimiz manfaatiga yoʻnaltirish, ish joylari tashkil etib, odamlarni boy qilish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Birinchi navbatda geologik ilm-fanni tiklash va zamonaviy kadrlar tayyorlashga zamin yaratildi. Xususan, Geologiya fanlari universiteti tashkil etilib, uning tarkibiga 4 ta ilmiy-tadqiqot instituti birlashtirildi.
Zamonaviy burgʻulash va laboratoriya uskunalari olib kelindi. Buning natijasida burgʻulash unumdorligi 2019-yilga nisbatan 25 foiz oshdi. Jumladan, rudadagi elementlarni aniqlash koʻlami 40 tadan 63 tagacha koʻpaydi.
Yil boshidan buyon 150 ta yangi kon davlat balansiga olindi. Oltin, kumush, uran, mis, molibden resurlari va zaxiralari koʻpaydi. Jumladan, Buxoro va Navoiy viloyatlaridagi Kuljuktov hamda Auminzotov togʻlari hududida 3 ta oltin, Samarqand viloyati Kattaqoʻrgʻon tumani hamda Jizzax viloyati Arnasoy tumanida 2 ta uran koni aniqlandi.
Shuningdek, 32 ta geologiya-kon zaxirasi xalqaro JORC standartlariga oʻtkazildi.
Qishloq xoʻjaligini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida 155 ming gektar maydonda tezkor gidrogeologik izlanishlar olib borildi. Suv tanqis hududlarda sutkasiga qoʻshimcha 90 ming kubometr taʼminlaydigan suv zaxiralari tasdiqlandi.
Tadbirda Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi raisining hisoboti eshitildi. 20 ta yangi konga onlayn auksionda, ochiq va shaffof tarzda salohiyatli xorijiy investorlarni jalb etish jarayonining borishi koʻrib chiqildi.
Sohadagi ishlar natijadorligini oshirish, qonunchilik bazasini mustahkamlash hamda investitsiya salohiyatini yana-da kengaytirish boʻyicha navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari kelgusi yili geologiya-qidiruv ishlarini 2 barobar kengaytirib, yangi istiqbolli maydonlarni aniqlash, sohaga zamonaviy laboratoriya texnikalarini joriy qilishni jadallashtirish muhimligini taʼkidladi.
Geologiya qoʻmitasiga sanoat kooperatsiyasi asosida yangi konlarni qidirish, topilgan resurslarni oʻzlashtirish uchun xususiy sektorga berish amaliyotini yana-da keng qoʻllash boʻyicha topshiriq berildi.
Namangan tajribasi asosida har bir hududda geologik, ayniqsa, gidrogeologik qidiruvlar boʻyicha doimiy ekspeditsiyalar tashkil etish zarurligi aytildi.
Foydalanishga berilgan yer qaʼri uchastkalarini oʻzlashtirish samaradorligini oshirish, ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish yuzasidan koʻrsatmalar berildi. Mutasaddilarga belgilangan chora-tadbirlar boʻyicha “yoʻl xaritasi” ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.

On August 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was presented report on the effectiveness of works in the geology sector.
In his Address to the Oliy Majlis in January this year, the Head of the state noted that certain fields of science would be attached priority significance every year to secure their advanced development. This year, geology was identified as one of such.
Four resolutions have been signed by the President on these issues. Toward their execution, the industry is undergoing modernization and digitalization, prospecting works are growing in scale and efficiency.
“New geologic system is being created in Uzbekistan. The purpose sought is to cash in the natural resources for the good of the nation, create jobs and improve the wellbeing of people”, Shavkat Mirziyoyev said.
Foundation has been instituted for the revival of geology as science and training modern specialists. In particular, the University of Geological Science has been established to unite four research institutions.
Cutting-edge drilling and laboratory equipment was procured. As a result, the drilling works' productivity have increased by quarter compared to the same period last year. In addition, the number of elements discovered in ore has grown from 40 to 63. From the beginning of this year, 150 new deposits have been registered. The resources and reserves of gold, silver, uranium and copper are enhancing. 3 new gold deposits are discovered in Kuljuktau and Auminzatau mountains in Bukhara and Navoi regions, along with 2 uranium ones in Kattakurgan district of Samarkand region and Arnasay district of Jizzakh region.
Moreover, mining and geological data on 32 types of reserves have been transferred to JORC international standards.
Within the framework of efforts designed to develop the agricultural sector, geological research based on express methods has been conducted on 155 thousand hectares of lands. Water reserves with 90 thousand cubic meters extraction a day have been confirmed in water-scarcity districts.
Chairman of the State Committee on Geology and Mineral Resources presented report to the President. The attraction of foreign investments towards the development of 20 new deposits was discussed during the presentation, through open and transparent procedures, by holding online bids. Instructions were given on public-private partnership in this sphere.
Next measures directed at uplifting the effectiveness of works in the sector, strengthening its normative base and boosting the investment potential were discussed.
The Head of the state gave concrete instructions to double the scale of geological prospecting next year, discover new prospective fields, accelerate the introduction of state-of-the-art laboratory equipment.
The State Committee on Geology and Mineral Resources has been tasked with the establishment of new prospecting on new fields based on cooperation, further expand the practice of transferring works on development of discovered deposits to the private sector.
The need was noted for establishing, on the Namangan experience, constant geological expeditions, especially of hydrogeologival designation, in every region. Tasks were defined to elevate the effectiveness in the exploitation of underground soils granted for use and promote research works. Officials in charge of the sphere were tasked to devise a roadmap for the implementation of the measures identified.