12-avgust kuni “Yoshlar 2020: global miqyosdagi birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” mavzusida inson huquqlari boʻyicha Samarqand forumi oʻz ishini boshladi.
Mazkur tadbir Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan eʼlon qilingan Xalqaro yoshlar kuniga toʻgʻri kelganida oʻziga xos ramziy maʼno bor. Zero, xalqaro anjuman yoshlar huquqlarini targʻib qilishning dolzarb masalalariga bagʻishlangan. Koronavirus pandemiyasi tufayli anʼanaviy Samarqand forumi bu gal onlayn tarzda oʻtkazilmoqda.
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi va Tashqi ishlar vazirligi, shuningdek, BMTning mamlakatimizdagi agentliklari, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti hamda Fridrix Ebert jamgʻarmasi tadbir tashkilotchilari hisoblanadi.
Anjuman ishida qator nufuzli xalqaro tuzilmalar vakillari, taniqli olimlar va ekspertlar, Oʻzbekiston Respublikasi parlamenti huzuridagi Yoshlar parlamentlari, Yoshlar ishlari agentligi, shuningdek, mamlakatimizning barcha hududlaridan 30 dan ziyod yoshlar tashkiloti vakillari, oʻquvchi-talabalar ishtirok etmoqda.
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, BMTning Narkotik moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boʻyicha boshqarmasi mintaqaviy vakili, BMT doimiy vakili vazifasini bajaruvchi Ashita Mittal forumni kirish soʻzi bilan ochdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning inson huquqlari boʻyicha Samarqand forumi ishtirokchilariga tabrigini Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva oʻqib eshittirdi.
BMT, YUNESKO, Parlamentlararo ittifoq, YEXHT, Osiyo Parlament assambleyasi, MDH, SHHT singari koʻplab nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari va yuqori darajadagi vakillar anjuman qatnashchilarini qutladi.
Forumning birinchi yalpi majlisida yoshlar huquqlari boʻyicha xalqaro standartlarni ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi. YEXHTning Oʻzbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi Jon Makgregor va tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Sherzod Asadov boshqargan ushbu sessiyada yoshlar huquqlari sohasidagi mavjud xalqaro-huquqiy vositalar va mexanizmlar koʻrib chiqildi.
Bugun yoshlar dunyodagi jami aholining katta qismini tashkil etadi. Ularning iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, fuqarolik, siyosiy huquqlarini himoya qilish va amalga oshirishni taʼminlash uchun yana-da koʻproq harakat qilish lozim.
Afsuski, sohada majburiy mazmunga ega muayyan xalqaro hujjat haligacha qabul qilinmagan. Bu yoshlarga oid davlat siyosatining zamonaviy qonunchilik bazasini shakllantirish jarayonini murakkablashtirmoqda. Shu bilan birga aholining yoshlar qismiga kimlar mansubligini aniqlash boʻyicha xalqaro mezonlarni ishlab chiqish zarurati ham dolzarb.
Forum ishtirokchilari BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Oʻzbekiston tomonidan ilgari surilgan xalqaro tashabbuslar doirasida ishlab chiqilgan Yoshlar huquqlari toʻgʻrisidagi xalqaro konvensiya loyihasini muhokama qildilar. Mazkur konvensiya yangi va oʻta muhim hujjat sifatida yoshlarning hozirgi zamonda dunyo miqyosida eʼtirof etilishi zarur boʻlgan huquqlarini oʻzida aks ettirgan.
Asosiysi, konvensiyada “yoshlar siyosati” tushunchasi mohiyatiga hayotning turli soha va tarmoqlari – davlat va xususiy sektor, shuningdek, nodavlat tashkilotlarning yoshlarga qaratilgan faoliyatiga doir siyosat sifatida keng maʼno singdirilgan.
Anjumannnig ikkinchi yalpi majlisida yoshlar huquqlari va barqaror rivojlanish maqsadlari diqqat markazida boʻldi. Sessiyani BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va “Yuksalish” umummilliy harakati raisi Bobur Bekmurodov boshqardi.

Spotlight on Global Youth Issues
Samarkand Web Forum “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights” has kicked off on August 12.
The forum is organized by the National Center for Human Rights and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, as well as UN Agencies in Uzbekistan, OSCE and Friedrich Ebert Foundation.
The forum is attended by well-known scientists and experts, representatives of prestigious international structures, Youth Parliaments under the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, agencies for youth affairs, as well as more than 30 youth organizations from all regions of the country, students.
Director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan Akmal Saidov, as well as UNODC Regional Representative Ashita Mittal addressed the forum.
Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Norboyeva read out President Shavkat Mirziyoyev's greetings to the participants of Samarkand Web Forum.
Forum participants were also welcomed by leaders and representatives of the United Nations, UNESCO, Inter-Parliamentary Union, Organization for Security and Co-operation in Europe, International Labour Organization, International Organization for Migration, Shanghai Cooperation Organization, Commonwealth of Independent States and many other international and regional organizations.
The development of international standards on the rights of youth was discussed at the first plenary session. International legal instruments and mechanisms on the rights of youth were also reviewed at the session, led by OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan John MacGregor and Deputy Foreign Minister Sherzod Asadov.
Forum participants discussed the draft Convention on the Rights of Youth initiated by Uzbekistan at the 72nd session of the UN General Assembly. The Convention, as a new and particularly important document, reflects the rights of youth, which should now be recognized globally.
The second plenary session was devoted to the rights of youth and Sustainable Development Goals. The session was conducted by UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska and Chairman of Yuksalish Nationwide Movement Bobur Bekmurodov. The role of youth in achieving the UN Sustainable Development Goals was under discussion. Problems in implementation of youth rights were also discussed in detail.