Atrof-muhitni muhofaza qilish va aholi salomatligini saqlash masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda aholi salomatligini mustahkamlash va xavfsizligini oshirish, ekologik osoyishtalikni taʼminlash, chiqindilarni qayta ishlash tizimini takomillashtirish masalalari boʻyicha 10-avgust kuni yigʻilish oʻtkazdi.
Videokonferensaloqa shaklida oʻtgan tadbir boshida davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasi bilan bogʻliq vaziyatga toʻxtalib oʻtdi. Xususan, barcha hududlarda davolash oʻrinlari va tibbiy uskunalar soni bir necha barobar koʻpaytirilgani, tez tibbiy yordam va davolash sifati yaxshilangani natijasida oxirgi bir haftada mamlakatimiz boʻyicha koronavirusdan sogʻayish koʻrsatkichi oshgani qayd etildi. Fuqarolar hayoti va sogʻligʻi himoyasini yana-da kuchaytirgan holda, pandemiya sharoitida yashash va ishlashda davom etish, karantin talablarini bosqichma-bosqich yumshatish muhimligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda ekologik xavfsizlikni taʼminlashga muhim siyosiy masala sifatida qaralmoqda. Orol dengizining qurigan tubida oʻrmonzorlar barpo etilib, Orolboʻyidagi shahar va tumanlarni rivojlantirishga qaratilgan dasturlar jadal amalga oshirilmoqda. Atrof-muhitni va aholi salomatligini muhofaza qilish maqsadida chiqindilarni yigʻish va qayta ishlash boʻyicha izchil ishlar olib borilmoqda. Ayniqsa, hozirgi pandemiya sharoitida bu masalalar yana-da dolzarb ahamiyat kasb etadi.
– Chiqindi tizimini tartibga solish – hayotimiz, sogʻligʻimiz uchun eng muhim vazifalardan biri. Bu inson salomatligi va xavfsizligi, millat kelajagi bilan bogʻliq dolzarb masala, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Soʻnggi uch yilda chiqindilarni boshqarish sohasiga byudjetdan ajratilgan 390 milliard soʻm hisobiga 742 ta maxsus texnika sotib olingan, 204 ta poligon modernizatsiya qilingan.
Tanqidiy ruhda oʻtgan yigʻilishda sohada muammolar hali koʻpligi koʻrsatib oʻtildi. Misol uchun, Izboskan, Gʻuzor, Chust, Buvayda, Urgut va Shahrixon tumanlarida tozalash xizmati qamrovi respublika koʻrsatkichidan 2 baravar past. Toshkent viloyatida byudjet hisobidan olingan 32 ta, Qashqadaryoda 23 ta maxsus texnika talon-toroj qilingan. “Toza hudud” korxonalarining debitor qarzdorligi yuqori.
Joriy yil mart oyida oʻtkazilgan yigʻilishda sohadagi ishlar tanqid qilinib, tegishli topshiriqlar berilgan edi. Bugun ularning ijrosi koʻrib chiqildi, qoʻshimcha vazifalar belgilandi.
Hozirda sanitar tozalash xizmatlari bilan aholini qamrab olish darajasi 66 foizni tashkil etadi. Yigʻilishda yil yakunigacha bu koʻrsatkichni 90 foizga yetkazish, sohaga xususiy korxonalarni keng jalb etish zarurligi taʼkidlandi.
Chiqindilarni qayta ishlashni tartibga solish boʻyicha 14 ta hududdagi tumanlar kesimida alohida qarorlar qabul qilinishi hamda ularning ijrosi yuzasidan nazorat tizimi yoʻlga qoʻyilishi belgilandi.
Nodavlat sektor chiqindilarni yigʻish va qayta ishlashda yaxshi samara bermoqda. Qayerda shunday korxonalar ishlayotgan boʻlsa, xizmat sifati ham yuqori, aholi ham rozi. Misol uchun, “Bio Texno Eko” kompaniyasi 6 million dollardan ziyod kredit hisobiga 78 ta maxsus texnika va uskunalar xarid qilib, Termiz shahri, Termiz va Angor tumanlaridagi 285 ming aholiga tozalash xizmati koʻrsatmoqda.
Joylarda shunday loyiha qilaman, degan tadbirkorlar koʻp. Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga Qoraqalpogʻiston va viloyatlarda davlat-xususiy sheriklik asosida jami 31 ta klaster tashkil etish yuzasidan koʻrsatma berildi.
Ushbu loyihalar hisobiga maishiy chiqindilarni qayta ishlash darajasini yil yakunigacha 25 foizgacha, 2021-yilda kamida 35 foizga yetkazish zarurligi belgilandi.
Sanitar-ekologik talabga javob bermaydigan 51 ta chiqindi poligonini maqbullashtirish, bundan tashqari, qurilish chiqindilari uchun 26 ta poligon hamda ularni qayta ishlovchi klasterlar tashkil etish muhimligi aytildi.
Yigʻilishda xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb etilgan mablagʻlar natijadorligi ham muhokama qilindi.
Mutasaddilarga bu mablagʻlar evaziga boshlangan loyihalarni jadallashtirib, qisqa muddatlarda foydalanishga topshirish yuzasidan koʻrsatmalar berildi. Davlatimiz rahbari sohani kamxarj va tejamkor texnikalar bilan taʼminlash muhimligini taʼkidladi.
Muhokamada ekologik nazoratni kuchaytirish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Ayrim zavodlar havoga meʼyordan ortiqcha tashlanma chiqarib, atrof-muhitga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda. Bunday holatlar fuqarolarning haqli eʼtiroziga sabab boʻlmoqda.
Shu bois Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasiga havo ifloslanishini tezkor tahlil qiladigan mobil laboratoriyalar bilan har bir hududni taʼminlash topshirigʻi berildi. Bosh vazir oʻrinbosariga atrof-muhitga yuqori va oʻrta xavfli 240 ta yirik sanoat korxonasida zamonaviy lokal tozalash inshootlarini oʻrnatish va mavjudlarini modernizatsiya qilish boʻyicha dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yigʻilishda Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi rahbariyati hamda viloyat hokimlarining hisoboti eshitildi.

On August 10, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting to deliberate on the consolidation of public health and safety, environmental security, as well as the waste collection and recycling system.
At the start of the video session, the head of our state expounded on the pandemic situation in the country. In particular, as it was noted, recovery rates from coronavirus infection have increased over the past week as a result of significant expansion of the capacity of healthcare institutions and coverage with medical equipment, growth in the coordination of emergency services and hospitals.
The President stressed that it is important to continue to live and work in a pandemic – without weakening the attention to protecting the life and health of citizens – and ease gradually the lockdown regime.
In Uzbekistan, ensuring environmental safety is considered one of the top priorities of government policy. Extensive afforestation is underway on the dried bottom of the Aral Sea, and development programs for the Aral region are in progress on the spot. In order to protect the environment and the health of the population, steadfast efforts are in full swing to collect and process waste. The urgency of this issue is growing especially in the current pandemic conditions.
“To streamline the waste management system is one of the most critical tasks for our life and health. This is an issue of public health, a pressing problem pertinent to the future of the nation,” President Shavkat Mirziyoyev pointed out.
Over the past three years, for 390 billion soums allocated from the budget for waste management, 742 units of waste transportation machinery were purchased and 204 landfills were modernized.
At the meeting, Shavkat Mirziyoyev underscored in a critical spirit that drawbacks are still omnipresent in the sphere. For example, the coverage of sanitary cleaning services in Izbaskan, Ghuzar, Chust, Buvaida, Urgut and Shahrikhan districts is half the nationwide indicator. Theft of special equipment procured for budget funds is particularly disturbing: 32 units in Tashkent region and 23 in Kashkadarya have been revealed. “Toza Hudud” enterprises have high debts.
The state of affairs in the field was critically discussed at a meeting held earlier this year, in March, and appropriate directives were given. Today their implementation has been reviewed and additional tasks been identified.
Coverage of the population with sanitation services is currently 66 percent. Shavkat Mirziyoyev said that it is essential to bring this figure to 90 percent by the end of the year, including through the extensive engagement of private enterprises.
In all 14 regions, in the context of districts, separate resolutions will be adopted regarding the improvement of waste processing with the introduction of a control system for their realization.
The private sector participation shows good results in waste collection and recycling. Wherever such enterprises operate, the population is content with the quality of services. For example, Bio Techno Eco LLC, having purchased 78 units of special machinery and equipment for a loan exceeding 6 million dollars, provides sanitary cleaning services to 285 thousand residents of the city of Termez as well as Termez and Angor districts.
Local entrepreneurs are abundant willing to implement such projects. In this regard, responsible officials were instructed to organize 31 clusters on the basis of public-private partnerships in Karakalpakstan and other regions.
Through these projects, it is crucial to bring the level of recycling of household waste to 25 percent by the end of the year and at least 35 percent in 2021.
The head of our state underlined the importance of addressing the issue of 51 landfills that fail to meet sanitary and environmental requirements, as well as the creation of 26 landfills for construction waste and clusters for their processing.
The meeting participants also discussed the effectiveness of the use of funds attracted from international financial institutions.
Executives in charge were ordered to speed up the implementation of projects launched within the framework of these funds, to commission facilities sooner. The head of state noted the importance of providing the sphere with economical and low-cost technology.
The President paid special attention to expanding the environmental control.
Emissions of some factories exceed the standards, harming the environment and causing justified discontent among citizens.
In this regard, the State Committee for Ecology and Environmental Protection was instructed to provide each region with mobile laboratories for the operational analysis of air pollution. Deputy Prime Minister was instructed to develop a program for the installation of modern and renovation of existing cleaning facilities at 240 large industrial enterprises with high and medium risk to the environment.
Leadership of the State Committee for Ecology and Environmental Protection and regional hokims presented reports at the meeting.