2020-2021-yillarda Fargʻona viloyatining Soʻx tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Fargʻona viloyati Soʻx tumanining mavjud resurslaridan samarali foydalanish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiyalash, ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmalarini rivojlantirish, sanoat salohiyatini yana-da oshirish, qishloq xoʻjaligi, servis va xizmat koʻrsatish sifatini yaxshilash, shuningdek, koronavirus pandemiyasi sharoitida aholi bandligini taʼminlash va daromadlarini oshirish hisobiga tuman aholisining turmush darajasini yaxshilash maqsadida:
1. 2020-2021 yillarda Fargʻona viloyatining Soʻx tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi (keyingi oʻrinlarda – Dastur) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Quyidagilar Fargʻona viloyatining Soʻx tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yoʻnalishlari etib belgilansin:
zamonaviy raqobatbardosh sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish boʻyicha yangi quvvatlarni tashkil etish va ularni ishlab chiqarishni ragʻbatlantirish, xizmatlar sohasini rivojlantirish, tadbirkorlikni yana-da qoʻllab-quvvatlash;
qishloq xoʻjaligini yana-da rivojlantirish, sohada foydalanilmayotgan va foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni oʻzlashtirish, irrigatsiya-melioratsiya tadbirlarini amalga oshirish, chorvachilik, shu jumladan, parrandachilik va baliqchilik tarmogʻini yana-da rivojlantirish;
yoʻl-transport, muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishga, aholining uy-joy maishiy sharoitlarini yaxshilashga, sogʻlomlashtirish va madaniy hordiq chiqarishini tashkillashtirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirish, tuman markazini obodonlashtirish;
taʼlim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, tibbiyot sohasi va pedagog xodimlarning mehnatini yana-da ragʻbatlantirish, tumanda oliy maʼlumotli mutaxassislarga boʻlgan ehtiyojni qondirish, taʼlim va tibbiyot xizmatlari sifatini oshirish;
aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlashni yana-da kuchaytirish, ularning ish bilan bandligini taʼminlash.
3. Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Dasturni amalga oshirishning asosiy ustuvor yoʻnalishlarini inobatga olgan holda Dasturning maqsadli parametrlari va moliyalashtirish manbalari asosida 2020-2021 yillarda Soʻx tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlarining manzilli dasturini tasdiqlasin.
4. 2020-2021 yillarda Fargʻona viloyatining Soʻx tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari dasturini amalga oshirish boʻyicha respublika ishchi guruhi (keyingi oʻrinlarda – Respublika ishchi guruhi) tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Quyidagilar Respublika ishchi guruhining asosiy vazifalari etib belgilansin:
mutasaddi rahbarlar ishtirokida Dastur doirasida amalga oshirilayotgan har bir loyihaning oʻz muddatida va sifatli amalga oshirilishini taʼminlash;
Dasturga kiritilgan loyihalarning bajarilishini muntazam ravishda har oyda bir marta Soʻx tumanida, har chorakda bir marta respublika darajasida muhokama qilib borish va muammoli loyihalar yechimi yuzasidan zarur va tezkor chora-tadbirlarni amalga oshirish;
Dastur doirasida belgilangan loyihalarning amalga oshirilishi monitoringini olib borish, loyihalarning oʻz muddatida va sifatli bajarilishiga toʻsqinlik qiluvchi muammolarni bartaraf etish yuzasidan tezkor va amaliy choralar koʻrish;
tumandagi kambagʻallikka oid real ahvolni oʻrganish, kambagʻallikni qisqartirish va bartaraf etish boʻyicha zarur chora-tadbirlarni belgilash.
5. Fargʻona viloyatining Soʻx tumanida tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlash va iqtisodiyot tarmoqlarining uzluksiz ishlashini taʼminlash, aholini ijtimoiy himoyalash maqsadida:
a) 2020-yilda jismoniy shaxslar yer soligʻi va mol-mulk soligʻini toʻlashdan ozod etilsin;
b) joriy yil 1-avgustdan boshlab 2021-yil 31-iyulga qadar:
yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun jismoniy shaxslardan olinadigan daromad soligʻi amaldagi qatʼiy belgilangan soliq stavkasining 50 foizi miqdorida belgilansin;
alkogol mahsulotlari bilan chakana savdo qilish huquqini beradigan ruxsat guvohnomasini olish uchun yigʻimni toʻlashdan ozod qilinsin.
6. Tadbirkorlarning biznes loyihalarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash maqsadida kredit foiz stavkasining 10 foizli punktidan yuqori boʻlgan qismini, biroq Markaziy bank asosiy stavkasining 1,75 baravaridan oshmagan miqdorini Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi hisobidan kompensatsiya qilish tartibi joriy etilsin.
7. Moliya vazirligi tijorat banklari bilan birgalikda Soʻx tumani aholisiga yangi uy-joy qurishlari uchun ipoteka kreditlari ajratilishini taʼminlasin.
8. Fargʻona viloyatining Soʻx tumani hokimiga Fargʻona viloyati hokimligi bilan kelishgan holda 2022-yil 1-yanvarga qadar tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga kiritilgan loyihalar uchun, istisno tariqasida, sugʻoriladigan yer maydonlaridan tashqari yer uchastkalarini toʻgʻridan-toʻgʻri ajratish huquqi berilsin.
9. Sogʻliqni saqlash vazirligi Fargʻona viloyati hokimligi bilan birgalikda tumandagi sogʻliqni saqlash muassasalariga yuqori malakali mutaxassislarni ishga jalb qilsin.
10. Belgilansinki:
Soʻx tumanida joylashgan tibbiyot muassasalarida faoliyat olib borayotgan shifokorlarning lavozim maoshlariga sohadagi ish stajining birinchi uch yili uchun tarif stavkasiga nisbatan 40 foiz va har bir keyingi ikki yil uchun tarif stavkasiga nisbatan 15 foiz miqdorda, ustamaning eng koʻp miqdori 100 foiz oʻrnatiladi;
Soʻx tumanida joylashgan tibbiyot muassasalarida faoliyat olib borayotgan shifokorlarning lavozim maoshlariga oylik qoʻshimcha ustamalar, ijtimoiy nafaqalar hamda Soʻx tumani mahalliy byudjetining soliqlardan berilgan imtiyozlari hisobiga vujudga kelgan yoʻqotishlari joriy yilda Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi hisobidan qoplab beriladi.
11. Tashqi ishlar vazirligi Mudofaa vazirligi bilan birgalikda Qirgʻiziston Respublikasi havo hududidan foydalanish masalasini hal etsin.
Transport vazirligi Qirgʻiziston Respublikasi havo hududidan foydalanish masalasi toʻliq hal etilgandan keyin bir hafta muddatda Fargʻona shahridan Soʻx tumaniga kichik aviatsiya transporti orqali aholiga maqbul narxlarda qatnovlar yoʻlga qoʻyilishini taʼminlasin.
Fargʻona viloyati hokimligi bir oy muddatda Soʻx tumanida samolyot va vertolyotlar uchun uchish-qoʻnish maydonchalarini tashkil etsin.
Moliya vazirligi Fargʻona shahridan Soʻx tumaniga kichik aviatsiya transporti qatnovi boʻyicha koʻrilgan zararlarni qoplash uchun kompensatsiya toʻlovlarini joriy yilda Vazirlar Mahkamasining zaxira jamgʻarmasidan qoplanishini va kelgusi yillarda Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini taʼminlasin.
12. Fargʻona viloyati hokimligi:
Soʻx tumani aholisi uchun Fargʻona viloyatining Yozyovon, Qoʻshtepa, Bagʻdod, Rishton va Buvayda tumanlari hududida dehqonchilik qilish uchun ekin yer maydoni va ipoteka kreditlari asosida kvartiralar ajratsin;
Fargʻona viloyati hududida markazlashtirilgan mablagʻlar hisobidan amalga oshirilayotgan qurilish-taʼmirlash ishlariga, shuningdek, sanoat korxonalarida yangi tashkil etilayotgan ish oʻrinlariga Soʻx tumani aholisini keng jalb qilsin;
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Toshkent shahar hokimligi bilan birgalikda Soʻx tumanining ish bilan bandligi taʼminlanmagan aholining bir qismini Toshkent shahrida yirik obyektlarda amalga oshirilayotgan qurilish-taʼmirlash ishlariga tizimli ravishda jalb qilinishini taʼminlasin.
13. Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi belgilangan tartibda Dastur doirasida qurilish materiallari va boshqa sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish maqsadida yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqi uchun litsenziyalar hamda yer osti ichimlik suvi manbalari boʻyicha tegishli xulosalar berilishini taʼminlasin.
14. Energetika vazirligi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi bilan birgalikda aholini elektr energiyasi, tabiiy va suyultirilgan gaz, ichimlik suvi va kanalizatsiya tizimi bilan taʼminlash boʻyicha muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, shuningdek, Dastur doirasida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari asosida ishlab chiqarish korxonalarining muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga oʻz vaqtida ulanishini hamda ularga mavjud resurs va texnik imkoniyatlardan kelib chiqib, talab etiladigan tabiiy gaz va elektr energiyasi yetkazib berilishini taʼminlash choralarini koʻrsin.
15. Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi markazlashgan manbalar hisobiga Dasturning 2020-yilda amalga oshiriladigan loyihalarini 2020-2022 yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturining 2020-yil uchun tasdiqlangan parametrlari doirasida amalga oshirsin va keyingi yillar uchun belgilangan tadbirlarning asosiy koʻrsatkichlarini aniqlashtirib va yangilab borgan holda, kelgusi yillar Investitsiya dasturini shakllantirishda koʻzda tutsin.
16. Quyidagilarga:
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari A.J.Ramatov zimmasiga – mazkur qarorning ijrosini oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirilishini taʼminlash, belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirishga masʼul vazirlik va idoralarning samarali faoliyatini tashkil etish hamda muvofiqlashtirish, aniqlangan kamchiliklarni oʻz vaqtida bartaraf etish yuzasidan;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vaziri J.A.Qoʻchqorov zimmasiga – ushbu qarorda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish uchun Davlat byudjetidan zarur mablagʻlarni oʻz vaqtida ajratish va boshqa moliyaviy resurslarni jalb qilish yuzasidan;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.U.Umurzakov zimmasiga –tumanda investitsiya muhitini yaxshilash, investorlar hamda investitsiyalarni, ayniqsa, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni keng jalb etish hamda tumanning eksport salohiyatini oshirish yuzasidan;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Oʻ.I.Barnoyev zimmasiga – tumanda qishloq xoʻjaligi yerlaridan samarali foydalanish, foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni oʻzlashtirish, meva-sabzavotchilik, chorvachilik hamda qayta ishlash sohasini rivojlantirish yuzasidan;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari B.A.Musayev zimmasiga – tumanda ijtimoiy sohada kadrlarga boʻlgan ehtiyojni qondirish, ijtimoiy infratuzilma obyektlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах
В целях эффективного использования имеющихся ресурсов, модернизации инженерно-коммуникационных сетей, развития социальной и производственной инфраструктур, дальнейшего повышения промышленного потенциала, улучшения сельского хозяйства, качества сервиса и услуг в Сохском районе Ферганской области, а также повышения уровня жизни за счет обеспечения занятости и увеличения доходов населения района в условиях коронавирусной пандемии:
1. Утвердить Программу мер по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах (далее – Программа) согласно приложению №1.
2. Определить направлениями комплексного социально-экономического развития Сохского района Ферганской области:
организацию новых мощностей по производству современной конкурентоспособной промышленной продукции и стимулирование ее производства, развитие сферы услуг, дальнейшую поддержку предпринимательства;
дальнейшее развитие сельского хозяйства, освоение неиспользуемых, а также выведенных из оборота земель, выполнение ирригационно-мелиоративных мероприятий, дальнейшее развитие животноводческой отрасли, в том числе птицеводства и рыбоводства;
осуществление мероприятий, направленных на развитие дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной инфраструктур, улучшение жилищных и бытовых условий, организацию оздоровления и культурного досуга населения, благоустройство районного центра;
укрепление материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений, дальнейшее стимулирование труда работников сферы медицины и педагогов, удовлетворение потребности района в специалистах с высшим образованием, повышение качества образовательных и медицинских услуг;
дальнейшее усиление социальной поддержки и обеспечение занятости населения.
3. Кабинету Министров в недельный срок, принимая во внимание основные приоритетные направления реализации Программы, утвердить адресную Программу мер по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах на основе целевых параметров и источников финансирования Программы.
Определить основными задачами Республиканской рабочей группы:
обеспечение своевременной и качественной реализации каждого проекта, реализуемого в рамках Программы, с участием ответственных руководителей;
проведение на постоянной основе обсуждений хода реализации проектов, включенных в Программу, один раз в месяц в Сохском районе, один раз в квартал – на республиканском уровне с принятием необходимых и оперативных мер для решения проблемных проектов;
ведение мониторинга реализации проектов, определенных в Программе, принятие оперативных и практических мер для устранения проблем, препятствующих своевременной и качественной реализации проектов;
изучение реального состояния бедности в районе, определение мер, необходимых для ликвидации и сокращения бедности.
5. В целях поддержки субъектов предпринимательства, обеспечения бесперебойной работы отраслей экономики и социальной защиты населения Сохского района Ферганской области:
а) освободить физические лица от уплаты земельного налога и налога на имущество в 2020 году;
б) начиная с 1 августа текущего года до 31 июля 2021 года:
установить для индивидуальных предпринимателей подоходный налог с физических лиц, в размере 50 процентов действующей фиксированной ставки налога;
освободить от уплаты сбора за выдачу разрешительного свидетельства на право розничной торговли алкогольной продукцией.
6. Внедрить порядок компенсации за счет Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности части, превышающей 10 процентных пунктов процентной ставки по кредиту, но не более 1,75-кратного размера основной ставки Центрального банка в целях финансовой поддержки бизнес-проектов предпринимателей.
7. Министерству финансов совместно с коммерческими банками обеспечить выделение ипотечных кредитов населению Сохского района для строительства нового жилья.
8. Предоставить хокиму Сохского района Ферганской области на срок до 1 января 2022 года, в виде исключения, право прямого выделения земельных участков на проекты, включенные в Программу мер по социально-экономическому развитию района, за исключением орошаемых земель, по согласованию с хокимиятом Ферганской области.
9. Министерству здравоохранения совместно с хокимиятом Ферганской области привлечь высококвалифицированных специалистов к работе в учреждениях здравоохранения района.
10. Установить, что:
к должностному окладу врачей, ведущих деятельность в медицинских учреждениях, расположенных в Сохском районе, устанавливается надбавка в размере 40 процентов тарифной ставки за первые три года трудового стажа, в размере 15 процентов тарифной ставки – за последующие каждые два года, максимальный размер надбавки – 100 процентов;
выплата ежемесячных надбавок к должностному окладу врачей, ведущих деятельность в медицинских учреждениях, расположенных в Сохском районе, социальных пособий, а также потери местного бюджета Сохского района, образовавшиеся вследствие предоставления налоговых льгот, возмещаются в текущем году за счет Антикризисного фонда при Министерстве финансов.
11. Министерству иностранных дел совместно с Министерством обороны решить вопрос использования воздушного пространства Кыргызской Республики.
Министерству транспорта после полного решения вопроса об использовании воздушного пространства Кыргызской Республики в недельный срок обеспечить организацию полетов малого авиационного транспорта из города Ферганы в Сохский район по ценам, приемлемым для населения.
Хокимияту Ферганской области в месячный срок организовать взлетно-посадочные площадки для самолетов и вертолетов в Сохском районе.
Министерству финансов обеспечить возмещение компенсационных выплат на убытки, понесенные от полетов малого авиационного транспорта из города Ферганы в Сохский район, в текущем году из резервного фонда Кабинета Министров, в последующие годы – предусматривать в параметрах государственного бюджета.
12. Хокимияту Ферганской области:
выделить жителям Сохского района посевные земельные площади для занятия земледелием и квартиры на основе ипотечных кредитов на территориях Язъяванского, Куштепинского, Багдадского, Риштанского и Бувайдинского районов Ферганской области;
обеспечить широкое привлечение населения Сохского района к строительно-ремонтным работам, а также новым рабочим местам, создаваемым на промышленных предприятиях Ферганской области за счет централизованных средств;
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и хокимиятом города Ташкента обеспечить на системной основе привлечение части населения Сохского района, не обеспеченного работой, к строительно-ремонтным работам, проводимым на крупных объектах города Ташкента.
13. Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам в целях производства строительных материалов и другой промышленной продукции в рамках Программы в установленном порядке обеспечить выдачу лицензий на право пользования участками недр и соответствующих заключений по источникам подземной питьевой воды.
14. Министерству энергетики совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания принять меры по развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры для обеспечения населения электрической энергией, природным и сжиженным газом, питьевой водой и системой канализации, а также принять меры по обеспечению своевременного подключения к инженерно-коммуникационным сетям, поставки природного газа и электрической энергии, необходимых для производственных предприятий, на основе инвестиционных проектов, реализуемых в рамках Программы, исходя из имеющихся ресурсов и технических возможностей.
15. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов реализовать проекты Программы, осуществляемые в 2020 году, в рамках утвержденных параметров на 2020 год Инвестиционной программы на 2020–2022 годы за счет централизованных источников с выявлением и обновлением основных показателей мероприятий, определенных на последующие годы, предусматривать их при формировании инвестиционных программ будущих лет.
16. Возложить персональную ответственность на:
первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж. – за обеспечение своевременного и качественного исполнения данного постановления, организацию и координацию эффективной деятельности министерств и ведомств, ответственных за реализацию установленных мер, а также своевременное устранение выявленных недостатков;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра экономического развития и сокращения бедности Кучкарова Ж.А. – за своевременное выделение средств из государственного бюджета, а также привлечение других финансовых ресурсов на реализацию мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли Умурзакова С.У. – за улучшение инвестиционного климата района, широкое привлечение инвесторов и инвестиций, особенно прямых инвестиций, а также повышение экспортного потенциала района;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И. – за эффективное использование сельскохозяйственных земель, освоение выведенных из оборота земель, развитие в районе плодоовощеводства, животноводства, а также сферы переработки;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. – за удовлетворение потребности социальной сферы в кадрах, укрепление материально-технической базы объектов социальной инфраструктуры района.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.