Oʻzbekiston quruvchilariga bayram tabrigi
Avvalo, mamlakatimizning qurilish sohasida fidokorona mehnat qilayotgan siz, azizlarni kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga oʻzimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Jonajon Oʻzbekistonimizning yangi qiyofasini barpo etish, Vatanimizning yuksak taraqqiyotini taʼminlash, hayotimizni yana-da obod va farovon etishda sizlar singari mohir quruvchi va muhandislar, usta va meʼmorlar, loyihachi va pudratchi tashkilotlar vakillari – ming-minglab bunyodkor insonlarning olijanob mehnatini hech narsa bilan oʻlchab, baholab boʻlmaydi.
Bugungi qutlugʻ ayyom – Qurilish sohasi xodimlari kuni diyorimizda keng nishonlanayotgani ham xalqimiz va davlatimizning sizlarga boʻlgan ana shunday samimiy hurmat-ehtiromidan dalolat beradi.
Aziz yurtdoshlar!
Maʼlumki, hozirgi kunda butun insoniyat qatori el-yurtimiz ham ogʻir sinovli kunlarni boshidan kechirmoqda. Murakkab pandemiya sharoitida koʻplab soha va tarmoqlar rivoji yoʻlida jiddiy muammolar paydo boʻlmoqda.
Shuni alohida taʼkidlash kerakki, mana shunday qiyin vaziyatda ham iqtisodiyotimizning yetakchi sohalaridan boʻlgan qurilish, bunyodkorlik ishlari aslo toʻxtab qolmadi.
Aksincha, sizlarning jonbozlik koʻrsatib qilayotgan mehnatingiz hisobidan tizimda keng koʻlamli islohotlar, bu borada belgilangan dastur va rejalarimiz oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirilmoqda.
Bu fikrni joriy yilning birinchi yarmida yurtimizda jami 43 trillion soʻmlik qurilish ishlari bajarilib, oʻsish surʼati oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 107 foizdan ziyodni tashkil etgani ham yaqqol tasdiqlaydi.
Bu yil qurilish sohasi uchun haqiqatan ham har tomonlama sinovli va gʻoyat masʼuliyatli davr boʻlganiga hammamiz guvohmiz.
Dastlab Buxoro viloyatida, soʻngra “Sardoba” suv omborida yuz bergan tabiiy ofat va toshqin oqibatlarini bartaraf qilish, ijtimoiy obyektlarni tiklash va taʼmirlash, ming-minglab oilalar uchun zamonaviy uy-joylar barpo etish ishlarida bunyodkor azamatlarimiz haqiqiy matonat va shijoat namunalarini koʻrsatdilar.
Eng muhimi, bu ishlarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va barcha viloyatlarning mohir quruvchilari va muhandislari bir yoqadan bosh chiqarib mehnat qilib, xalqimizga xos ahillik va birdamlik, hamjihatlik fazilatlarini, biz chindan ham yagona oila farzandlari ekanimizni yana bir bor amalda namoyon etdilar.
Shu yilning mart oyidan buyon respublikamizda qatʼiy karantin talablari oʻrnatilgan tahlikali bir vaziyatda quruvchilarimiz koʻzga koʻrinmas bu baloga qarshi qahramonona kurashayotgan shifokorlarimiz va boshqa soha vakillari bilan birgalikda strategik ahamiyatga ega boʻlgan maxsus qurilish obyektlarini bunyod etayotganlari har qancha tahsinga sazovordir.
Xususan, gʻoyat qisqa fursatlarda Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi 4 ming oʻrinli koʻp tarmoqli maxsus shifoxona, Yuqori Chirchiq tumanida aholini vaqtincha karantinda saqlash majmuasi kabi oʻnlab inshootlar hamda taqsimlash punktlari barpo etildi.
Mamlakatimizning eng chekka hududlarida ham qad rostlagan bunday majmualar bugungi kunda pandemiyani jilovlash, bu ogʻir kasallikka chalingan minglab vatandoshlarimizning hayotini saqlab qolishda beqiyos ahamiyatga ega boʻlmoqda.
Ayni vaqtda ulkan qurilish maydoniga aylangan Oʻzbekistonda quruvchilarimizning oʻz kasbiga mehri, burchiga sadoqati, gʻayrat-shijoati bilan boshqa koʻplab ijtimoiy obyektlarda ham bunyodkorlik ishlari jadal davom ettirilmoqda.
Bu haqda gapirganda, Ikkinchi jahon urushida qozonilgan buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlab poytaxtimizning Olmazor tumanida qad rostlagan Gʻalaba bogʻi tom maʼnoda tarixiy ish boʻlganini alohida taʼkidlash lozim. Koʻpmillatli Oʻzbekiston xalqining har qanday qiyin sharoitda ham buyuk ishlarni amalga oshirishga qodir ekanini yaqqol namoyon etgan ushbu qurilish bugungi kunda xalqimizning fashizmga qarshi kurashda koʻrsatgan mislsiz qahramonligini tarix sahifalariga muhrlagan betakror majmuaga aylangani bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Ana shunday salmoqli ishlarimiz qatorida Toshkent shahrining qoq markazida Adiblar xiyobonining yaxlit meʼmoriy ansambli yaratilgani maʼnaviy hayotimizdagi unutilmas voqea boʻldi.
Toshkent yer usti halqa metro yoʻli, Yunusobod va Sergelidagi yangi metro yoʻnalishlari, Yashnobod tumanidagi uch qavatli muhtasham koʻprik, Islom sivilizatsiyasi markazi va boshqa koʻplab muhim obyektlar siz, qoʻli gul quruvchilarimizning ulkan salohiyatingiz va mahoratingizdan dalolat berib turibdi.
Keyingi yillarda davlatimiz tomonidan xalqimiz, ayniqsa, aholining kam taʼminlangan qatlamlari, yosh oilalar uchun arzon va shinam uy-joylar qurish dasturi izchil amalga oshirilmoqda. Xususan, joriy yilda ana shu dastur boʻyicha qishloq joylarda 12 mingdan ziyod, shaharlarda 18 mingdan ortiq koʻp xonali uy-joylar barpo etilmoqda.
Shuningdek, hozirgi vaqtda yurtimizda 2 ming 400 ga yaqin ijtimoiy obyekt, jumladan, 427 ta bogʻcha, 477 ta maktab, 216 ta sogʻliqni saqlash, 29 ta jismoniy tarbiya va sport muassasasi va 100 ga yaqin boshqa turli inshootlarda qurilish-montaj ishlari olib borilayotganini alohida qayd etish lozim.
Muhtaram doʻstlar!
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda qurilish sohasini tubdan takomillashtirish maqsadida uning huquqiy asoslarini mustahkamlashga katta eʼtibor qaratilayotgani sizlarga yaxshi maʼlum.
Xususan, oʻtgan uch yil davomida ushbu sohani tartibga soluvchi jami 33 ta qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi. Birgina joriy yilning oʻtgan davrida 6 ta qonun hujjati hayotga tatbiq qilingani bu borada boshlagan islohotlarimizning koʻlami naqadar kengligini koʻrsatib turibdi.
Qurilish ishlarida dunyoning rivojlangan davlatlari standartlariga mos boʻlgan yangi innovatsion texnologiya va yechimlarni qoʻllashga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Bu yoʻnalishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari samarali joriy etilib, “Shaffof qurilish” axborot tizimi ishga tushirilgani sohada korrupsiyaning, qogʻozbozlikning oldini olish, ish vaqtini tejashga xizmat qiladi.
Zamonaviy qurilish sohasi rivojini katta bilim va tajribaga ega, yetuk kadrlarsiz tasavvur etib boʻlmaydi. Shu maqsadda ayni paytda Toshkent arxitektura-qurilish va Samarqand davlat arxitektura-qurilish institutlarida 22 ta bakalavriat taʼlim yoʻnalishi va 23 ta magistratura mutaxassisliklari boʻyicha malakali kadrlar tayyorlanmoqda.
Qurilish-pudrat tashkilotlarining faoliyatini takomillashtirish va qurilish ishlari sifatini oshirishga qaratilgan ishlar ham jadal davom ettirilmoqda. Jumladan, qurilish-pudrat tashkilotlarining faoliyatini baholash reytingi joriy etildi. Qurilish sohasi bilan bogʻliq barcha asosiy maʼlumotlarning yagona elektron bazasi shakllantirilayotgani ham bu borada sifat darajasining yaxshilanishiga xizmat qilishi shubhasiz.
Shu bilan birga, qurilish industriyasini, qurilish mollari sanoatini yana-da rivojlantirish, shaharsozlik, obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlarini zamonaviy yuksak mezonlar asosida takomillashtirish, qoʻshimcha ish oʻrinlari yaratish, soha xodimlarining mashaqqatli va sharafli mehnatini munosib ragʻbatlantirish masalasi bundan buyon ham davlatimizning doimiy diqqat markazida boʻladi.
Aziz va muhtaram quruvchilar!
Barchangizni kasb bayramingiz bilan yana bir bor tabriklar ekanman, ezgu faoliyatingiz va shaxsiy hayotingizda yangi yutuq va omadlar tilayman.

Праздничное поздравление строителям Узбекистана
Сердечно поздравляю всех вас, работников сферы строительства нашей страны, с профессиональным праздником, выражаю вам свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Поистине трудно переоценить значение вашего - многих тысяч умелых строителей и инженеров, архитекторов и мастеров, представителей проектных и подрядных организаций - благородного труда в создании нового облика родного Узбекистана, развитии и благоустройстве страны, обеспечении благополучия нашей жизни.
Нынешний праздник - День работников сферы строительства - широко отмечается в нашей стране, что является еще одним свидетельством большого уважения к вам нашего народа и государства.
Как известно, сегодня наша страна, как и все человечество, переживает тяжелые времена. В сложных условиях пандемии на пути развития многих сфер и отраслей возникают серьезные проблемы.
В этой связи следует особо отметить, что даже в такой нелегкой ситуации работа в сфере строительства, одной из ведущих отраслей нашей экономики, не останавливалась.
Благодаря вашему самоотверженному труду широкомасштабные реформы в этой области, соответствующие программы и планы осуществляются своевременно и качественно.
Подтверждением служит то, что в первой половине нынешнего года по стране были выполнены строительные работы на 43 триллиона сумов, что составило более 107 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Все мы являемся свидетелями того, что этот год стал настоящим испытанием и очень ответственным периодом для сферы строительства.
Наши доблестные строители проявили настоящее мужество и стойкость при ликвидации последствий стихийного бедствия и наводнения – сначала в Бухарской области, затем в районе Сардобинского водохранилища, восстановлении и ремонте социальных объектов, строительстве современного жилья для тысяч семей.
Самое главное, опытные строители и инженеры Республики Каракалпакстан, города Ташкента и всех областей работали плечом к плечу и вновь продемонстрировали присущие нашему народу согласие, единство и сплоченность, то, что все мы – одна большая семья.
Наряду с самоотверженностью врачей и представителей других сфер, которые в условиях установленного в стране с марта месяца жесткого карантина борются с невидимой напастью, особого признания заслуживает и труд строителей, продолжающих свою важную работу на специальных строительных объектах, имеющих стратегическое значение.
В частности, в кратчайшие сроки были построены десятки сооружений, в том числе специальная многопрофильная больница на 4 тысячи коек в Зангиатинском районе, комплекс временного содержания в Юкоричирчикском районе Ташкентской области, распределительные центры.
Сегодня такие комплексы, возведенные даже в самых отдаленных районах страны, играют неоценимую роль в сдерживании пандемии и спасении жизней тысяч наших соотечественников, столкнувшихся с этим серьезным заболеванием.
В то же время по всему Узбекистану, который превратился в огромную строительную площадку, преданные своей профессии строители с энтузиазмом продолжают созидательную работу на многих других социальных объектах.
Говоря об этом, необходимо особо отметить имеющие историческое значение сооружения Парка Победы, созданного в честь 75-летия Великой Победы во Второй мировой войне в Алмазарском районе столицы. Мы с гордостью можем сказать: этот парк стал уникальным комплексом, наглядно демонстрирующим, что многонациональный народ Узбекистана способен на великие свершения, запечатлевшим в истории беспримерный героизм нашего народа в борьбе с фашизмом.
В числе значительных проектов следует назвать также единый архитектурный ансамбль Аллеи писателей в самом центре Ташкента, создание которого стало незабываемым событием в нашей духовной жизни.
О вашем, искусные зодчие, огромном потенциале и таланте свидетельствуют Ташкентская кольцевая линия надземного метро, новые линии метро в Юнусабадском и Сергелийском районах, трехуровневая транспортная развязка в Яшнабадском районе, Центр исламской цивилизации и многие другие важные объекты в нашей столице.
В последние годы государством последовательно реализуется программа строительства доступного и комфортного жилья, особенно для малообеспеченных слоев населения, молодых семей. В частности, в рамках этой программы в нынешнем году возводится более 12 тысяч многоквартирных домов в сельской местности и свыше 18 тысяч многоквартирных домов - в городах.
Следует особо отметить, что в настоящее время в стране ведутся строительно-монтажные работы почти на 2 тысячах 400 социальных объектах, в том числе это 427 детских садов, 477 школ, 216 учреждений здравоохранения, 29 физкультурно-спортивных сооружений и около 100 других объектов.
Вам хорошо известно, что в последние годы в нашей стране в целях коренного совершенствования сферы строительства большое внимание уделяется укреплению ее правовой базы.
В частности, за последние три года принято 33 закона, указа и постановления, касающихся данной сферы. Тот факт, что за минувший период текущего года в практику были внедрены нормы 6 актов законодательства, свидетельствует о масштабах реформ, которые мы начали в этой сфере.
Большое значение придается использованию в строительстве новых инновационных технологий и решений в соответствии со стандартами развитых стран мира.
Внедряемые в эту сферу информационно-коммуникационные технологии, запущенная информационная система «Прозрачное строительство» будут способствовать предотвращению случаев коррупции и бюрократии в отрасли, послужат экономии времени.
Развитие современной строительной индустрии невозможно без передовых знаний и опыта, квалифицированных кадров. С этой целью в Ташкентском архитектурно-строительном и Самаркандском государственном архитектурно-строительном институтах в настоящее время готовятся квалифицированные кадры по 22 специальностям бакалавриата и 23 специальностям магистратуры.
Ведется работа по совершенствованию деятельности строительно-подрядных организаций и повышению качества строительных работ. В частности, введен рейтинг таких организаций. Формируемая в настоящее время единая электронная база всех основных данных, связанных со строительной сферой, также будет способствовать повышению качества работы.
Вопросы дальнейшего развития строительной отрасли, производства строительных материалов, совершенствования градостроительства, благоустройства и озеленения территорий на основе современных критериев, создания новых рабочих мест, достойного стимулирования нелегкого и вместе с тем почетного труда работников сферы и впредь будут находиться в центре внимания нашего государства.
Уважаемые строители!
Еще раз поздравляю всех вас с профессиональным праздником, новых успехов вам в вашей благородной деятельности.