Qishloq xoʻjaligidagi loyihalar samaradorligi koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-avgust kuni Jahon banki ishtirokida “Qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirishga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazdi.
Shu yil 23-iyul kuni oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida davlatimiz rahbari agrar tarmoqqa ajratilayotgan investitsiyalardan toʻgʻri foydalanish, yuqori natija beradigan loyihalar ishlab chiqish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Bu galgi yigʻilishda Jahon banki tomonidan ajratilgan 500 million dollar kredit mablagʻlarini oʻzlashtirish boʻyicha shakllantirilgan loyihalar muhokama qilindi.
Prezidentimiz koʻrsatmasiga muvofiq, loyihalarni ishlab chiqishda fanni rivojlantirishga, ilgʻor texnologiyalarni joriy etishga ustuvor ahamiyat qaratilgan. Xususan, jalb qilinayotgan mablagʻning 87 million dollari qishloq xoʻjaligi sohasidagi 10 ta ilmiy-tadqiqot muassasasi, 4 ta ixtisoslashgan markaz faoliyatini takomillashtirish va moddiy-texnik bazasini yaxshilashga ajratiladi.
Shuningdek, 70 million dollar koʻchatlar yetkazib berish, fitosanitariya, geoaxborot va sertifikatlash xizmatlarini koʻrsatadigan agroxizmat markazlarini tashkil etishga yoʻnaltiriladi. Qishloq xoʻjaligini raqamlashtirish uchun berilayotgan 10 million dollar hisobiga yerlarning hosildorligi, tuproq tarkibi tahlili, zarur mineral oʻgʻitlar turi va miqdori, soliq, transport-logistika va mahsulotlar bozorlari haqida maʼlumotlar olish imkoni yaratiladi.
Yigʻilishda suv xoʻjaligi, chorvachilik, karantin, kadastr, moliya, soliq va boshqa tegishli idoralar maʼlumotlar bazasini ushbu tizimga integratsiya qilish muhimligi taʼkidlandi.
Qishloq xoʻjaligi vazirligiga ilmiy-tadqiqot muassasalari va ixtisoslashgan markazlarni Akademik Mahmud Mirzayev nomidagi bogʻdorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti hududida joylashtirib, laboratoriya uskunalari va texnikalar bilan taʼminlash, viloyatlardagi qishloq xoʻjaligi kollejlari negizida ularning filiallarini tashkil etish vazifasi qoʻyildi. Ushbu muassasalarni yuqori malakali mutaxassislar bilan toʻldirish, xorijdan konsultantlar jalb qilib, ularni oʻqitish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari har bir ilmiy-tadqiqot muassasasi va markaz ilmiy ishlanmalarini sotadigan tijorat tashkilotiga aylanishi zarurligini taʼkidladi.
– Qishloq xoʻjaligini ilm bilan qilmasak, xarajatlarimiz natija bermaydi. Har bir loyiha manfaatdorlikni taʼminlash, rentabellikni oshirishga xizmat qilishi kerak. Pirovard marramiz – eksport. Ilmiy asoslangan, standartlarga mos mahsulot chiqarilsa, bozor topiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kooperativlar va klasterlarni rivojlantirishga moʻljallangan 200 million dollar hududlar oʻrtasida taqsimlangan. Bundan tashqari, xalqaro moliya tashkilotlari mablagʻlari hisobidan Fargʻona vodiysi uchun qoʻshimcha 54 million dollar hamda Xorazm viloyatiga 100 million dollar mablagʻ ajratilgan.
Prezident ajratilayotgan har bir dollarni uch dollarga aylantirish, imtiyozli kreditlarni qaytarish boʻyicha aniq hisob-kitob asosida ishlash zarurligini taʼkidladi.
Intensiv bogʻ maydonlarini kengaytirishga 65 million dollar yoʻnaltirish belgilangan. Xususan, buning hisobidan Toshkent viloyatida 500 gektar, Andijon, Buxoro, Namangan, Fargʻona va Samarqandda 300 gektardan, Jizzaxda 250 gektar, Qashqadaryo hamda Surxondaryoda 200 gektardan, Qoraqalpogʻistonda 100 gektar maydonda yangi usuldagi intensiv bogʻlar yaratilishi rejalashtirilgan.
Mutasaddilarga qisqa muddatda yerlarni ajratib, kelgusi yil bahorda bogʻlarni foydalanishga topshirish vazifasi yuklatildi.
Yana 65 million dollar evaziga zamonaviy agrologistika markazlari va komplekslarini tashkil qilish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda qishloq xoʻjaligi vaziri va viloyat hokimlari jalb qilinayotgan mablagʻlar oʻzlashtirilishini loyihalar kesimida taqdimot qildi hamda ishni tashkil qilish rejalari boʻyicha axborot berdi.

Рассмотрена результативность проектов в сельском хозяйстве
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 августа провел видеоселекторное совещание, посвященное реализации проекта “Модернизация сельского хозяйства”, реализуемого с участием Всемирного банка.
На видеоселекторном совещании 23 июля текущего года глава государства дал указания по правильному использованию инвестиций, направляемых в аграрную отрасль, разработке проектов с высокой эффективностью.
На сегодняшнем совещании рассмотрены проекты, сформированные в рамках кредитных средств на 500 миллионов долларов от Всемирного банка.
При разработке проектов, в соответствии с указанием Президента, приоритет был отдан развитию науки и внедрению передовых технологий. В частности, из общей суммы привлекаемых средств 87 миллионов долларов будет направлено на совершенствование деятельности и улучшение материально-технической базы 10 научно-исследовательских институтов и 4 специализированных центров сельскохозяйственного направления.
Еще 70 миллионов долларов будут выделены на организацию агротехнических центров по поставке саженцев, оказанию фитосанитарных, геоинформационных и сертификационных услуг. За счет 10 миллионов долларов, выделяемых на цифровизацию сельского хозяйства, будет налажена работа по сбору и обработке информации о плодородности земель, составе почвы, типе и количестве необходимых минеральных удобрений, сведений о налогообложении, транспорте и логистике, товарных рынках.
На совещании отмечена важность интеграции в эту систему баз данных ведомств водного хозяйства, животноводства, карантина растений, кадастра, финансов, налогов и других.
Министерству сельского хозяйства поручено разместить научно-исследовательские учреждения и специализированные центры на территории Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева, обеспечить их лабораторным оборудованием и техникой, организовать их филиалы на базе сельскохозяйственных колледжей. Даны указания по укомплектованию учреждений высококвалифицированными специалистами, обучению кадров с привлечением зарубежных консультантов.
Глава государства подчеркнул, что каждое научное учреждение и центр должны стать коммерческой организацией, способной монетизировать научные разработки.
- Если не будем развивать сельское хозяйство по науке, вложения в эту отрасль не дадут результат. Каждый проект должен обеспечивать повышение заинтересованности и рентабельности. Наша конечная цель – экспорт. Если будем производить научно обоснованную, соответствующую стандартам продукцию, она найдет свой рынок, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Предназначенные для развития кооперативов и кластеров 200 миллионов долларов распределены между регионами. Кроме того, области Ферганской долины и Хорезмская область получат соответственно дополнительно 54 и 100 миллионов долларов, выделенных международными финансовыми организациями.
Президент подчеркнул, что необходимо точно рассчитать работу, чтобы превратить каждый выделяемый доллар в три, обеспечить возвращение выделяемых льготных кредитов.
На расширение интенсивных садов планируется выделить 65 миллионов долларов. В частности, намечено разбить новые сады интенсивного типа на 500 гектарах в Ташкентской области, на 300 гектарах в Андижанской, Бухарской, Наманганской, Ферганской и Самаркандской областях, на 250 гектарах в Джизаке, 200 гектарах в Кашкадарье, Сурхандарье и 100 гектарах в Каракалпакстане.
Ответственным лицам поручено в сжатые сроки выделить земельные участки и сдать сады в эксплуатацию следующей весной.
Поручено организовать современные агрологистические центры и комплексы за счет привлекаемых 65 миллионов долларов.
На совещании министр сельского хозяйства и хокимы областей провели презентацию по проектам и привлекаемым средствам, представили планы предстоящей работы.