Poytaxt va Toshkent viloyati tumanlari hududlarini oʻzgartirish masalalari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni Toshkent shahri va Toshkent viloyatining oʻzaro chegaradosh boʻlgan tumanlari hududlarini oʻzgartirish boʻyicha tayyorlangan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda yerning hisobini aniq yuritish va undan samarali foydalanish, yerlarni oʻzboshimchalik bilan egallash va noqonuniy qurilishlar qilish holatlarining oldini olish, tuman va shaharlarning maʼmuriy-hududiy chegaralarini toʻgʻri belgilash masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari tarkibida tuzilgan ishchi guruh tomonidan bu masalada aniq chora-tadbirlar belgilanib, tizimli ishlar olib borilmoqda. Xususan, poytaxtimiz va Toshkent viloyatining yer maydonlari, ularning oʻzaro chegara hududlarining joylashuvi chuqur tahlil qilinib, takliflar ishlab chiqildi.
Maʼlumki, Toshkent viloyatining 5 ta tumani – Zangiota, Yangiyoʻl, Quyi Chirchiq, Oʻrta Chirchiq va Yuqori Chirchiq tumanlari ayrim mahallalari Toshkent shahrining katta halqa yoʻli ichiga kirib qolgan.
Misol uchun, Toshkent viloyatining Zangiota tumaniga qarashli Xonobod mahallasi poytaxtning Sergeli va Bektemir tumanlari orasida, yoki Toshkent shahriga qarashli Ulugʻbek shaharchasi toʻliq Toshkent viloyatining Qibray tumani hududida joylashgan.
Bundan tashqari, Toshkent viloyati tumanlari va shaharlarining oʻzaro chegara hududlarida ham koʻplab nomutanosibliklar mavjud.
Shu bois, aholiga qulaylik yaratish maqsadida shahardan Toshkent viloyatiga 1010 gektar, viloyatdan poytaxtimizga 8371 gektar yer maydoni oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Taqdimotda ushbu takliflar atroflicha koʻrib chiqildi.
Poytaxtimiz aholisi izchil oʻsib, shahar infratuzilmasi rivojlanib bormoqda. Ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilib, yangi mavzelar paydo boʻlmoqda. Masalan, birgina Sergeli tumanida oxirgi 3 yilda 460 ta koʻp qavatli uy-joy foydalanishga topshirildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi koʻchib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshdi. Bular boshqaruvni takomillashtirishni, aholiga qulayliklar yaratishni taqozo etadi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 29-may kuni Toshkent shahrida Yangi hayot tumanini tashkil etish masalasiga toʻxtalib oʻtgan edi. Shunga muvofiq, ishchi guruh tomonidan Sergeli tumanidan 1752 gektar, Bektemirdan 267 gektar, Zangiotadan qariyb 328, Quyi Chirchiqdan salkam 129, Yangiyoʻldan 263, Oʻrta Chirchiqdan 1346 gektar ajratib, Yangi hayot tumanini jami 4085 gektarda tashkil etish boʻyicha taklif ishlab chiqildi.
Yangi hayot tumani tashkil etilishi munosabati bilan Toshkent shahri tumanlari chegarasining oʻzgarishi toʻgʻrisida ham taqdimot qilindi. Shuningdek, Yangi hayot tumanida loyihalashtirilayotgan bunyodkorlik ishlari, tumanning maʼmuriy markazini tashkil etishga oid takliflar koʻrib chiqildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev takliflarni maʼqullab, Toshkent shahrining Bosh rejasini qayta koʻrib chiqish, shaharga qoʻshimcha berilayotgan yer maydonlariga uylar, sanoat korxonalari, xizmat koʻrsatish va ijtimoiy infratuzilma obyektlarini oqilona joylashtirish, eng asosiysi, aholiga qulay shart-sharoitlarni yaratishga alohida eʼtibor qaratish zarurligini taʼkidladi.
Mutasaddi rahbarlarga yuqoridagi masalalar yuzasidan tegishli meʼyoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini qisqa muddatda tayyorlab, mahalliy kengashlar va Oliy Majlisga koʻrib chiqish uchun kiritish boʻyicha topshiriq berildi.

Changes to the territorial structure of the capital districts and Tashkent region considered
On August 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects on changing the territorial structure of adjacent districts of the city of Tashkent and Tashkent region.
In recent years, special attention has been paid to issues of accurate accounting and effective use of land, prevention of cases of unauthorized occupation and construction of illegal buildings, correct definition of the administrative-territorial boundaries of regions and cities.
Systemic work in this direction is carried out by a working group consisting of the heads of responsible ministries and agencies. In particular, the size and boundaries of the adjacent districts of the capital and Tashkent region were analyzed, proposals for their optimization were developed.
As is known, some makhallas of 5 districts of Tashkent region – Zangiota, Yangiyul, Quyichirchiq, Urtachirchiq and Yuqorichirchiq – are located inside the Tashkent ring road.
For example, Khonobod makhalla of Zangiota district of Tashkent region is located between Sergeli and Bektemir districts of the capital, and Ulugbek village, which is subordinate to the capital, is located in Qibray district of Tashkent region.
In addition, there are many disproportions along the borders of adjacent districts and cities of Tashkent region.
In this regard, in order to create convenience for the population, it is planned to transfer 1,010 hectares of the capital lands of Tashkent region and 10,196 hectares of regional lands to the city of Tashkent.
At the presentation, relevant proposals were comprehensively considered.
The capital’s population is growing, the city’s infrastructure is developing. Large-scale construction work is being carried out, new neighborhoods appear. So, in Sergeli district alone, 460 apartment buildings have been commissioned over the past 3 years. During this period, more than 100 thousand people moved here, as a result of which the total population of the district exceeded 276 thousand. This necessitates the improvement of municipal governance and creation of amenities for residents.
On May 29 this year, the Head of the state forwarded an initiative to create the Yangi Hayot (New Life) district in the city of Tashkent. In accordance with this, the working group developed a proposal for formation of Yangi Hayot district with an area of 4086 hectares at the expense of 1752 hectares from the territory of Sergeli district, 267 hectares from Bektemir district, almost 328 – Zangiota, about 129 – Quyichirchiq, 263 – Yangiyul and 1346 hectares from Urtachirchiq districts.
Information was provided on the proposed change in the boundaries of the city of Tashkent in connection with the organization of Yangi Hayot ditrict. Proposals for construction and improvement of the new district, organization of its administrative center were considered.
President Shavkat Mirziyoyev approved the proposals and noted the need for revising the master plan of the capital, rational placement of housing, industrial enterprises, infrastructure and service facilities on land transferred to the city, and, most importantly, creating favorable conditions and amenities for the population.
Responsible leaders were instructed to prepare draft normative legal acts on the discussed issues in a short time and submit them for consideration by local councils of people’s deputies and the Oliy Majlis.