Aholiga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordam taqdim etish tartib-taomillarini avtomatlashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
Mamlakatimizda aholiga koʻrsatilayotgan ijtimoiy xizmatlar va yordamning manzilliligini yana-da oshirish boʻyicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda, aholini ijtimoiy himoya qilish tartib-taomillari bosqichma-bosqich raqamlashtirilmoqda.
Xususan, jahonda boʻlib oʻtayotgan koronavirus pandemiyasi aholining ehtiyojmand qismini qisqa muddatlarda aniqlash va ularni davlat tomonidan manzilli qoʻllab-quvvatlashning shaffof va samarali instrumentlari boʻlishini taqozo etmoqda.
Shu bilan birga, ushbu sohada zarur idoraviy axborot tizimlari, elektron resurs va maʼlumotlar bazalari mavjud emasligi qogʻozda ish yuritishdan voz kechish, davlat ijtimoiy xizmati yoki yordamini taqdim etish vaqtini qisqartirish imkoniyatini bermayapti.
Aholini ijtimoiy himoya qilish tizimiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish, aholining ijtimoiy jihatdan zaif qatlamlariga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etishning yagona tizimini yaratish maqsadida:
1. Quyidagilar maʼlumot uchun qabul qilinsin:
2019-yilning 1-oktyabridan Sirdaryo viloyatida tajriba loyihasi doirasida bola ikki yoshga toʻlgunga qadar bola parvarishi boʻyicha nafaqa, 14 yoshgacha bolalari boʻlgan oilalarga nafaqalar va kam taʼminlangan oilalarga moddiy yordam (keyingi oʻrinlarda – ijtimoiy nafaqalar) tayinlashni koʻrib chiqish va belgilash tartib-taomillari “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali amalga oshirilmoqda;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimini ishlab chiqish va joriy etish YUNISEFning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi granti asosida beriladigan moliyaviy, texnik va ekspert koʻmagi asosida amalga oshirilmoqda;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimini respublika boʻylab joriy etish uchun kompyuter uskunalari va periferiya qurilmalarini sotib olish Jahon banki imtiyozli krediti hisobiga amalga oshiriladi;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi egasi va foydalanuvchisi Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi hisoblanadi.
2. Belgilansinki:
2020-yilning 1-sentyabridan boshlab, ijtimoiy nafaqalarni tayinlash toʻgʻrisidagi arizalarni koʻrib chiqish va ularni tayinlash tartib-taomillari 1-ilovaga muvofiq bosqichma-bosqich “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi vositasida amalga oshiriladi;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi “Elektron hukumat” tizimining tarkibiy qismidir;
jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (keyingi oʻrinlarda – shaxsiy identifikatsiya raqami) “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida jismoniy shaxsning identifikatori hisoblanadi;
davlat ijtimoiy xizmatlari yoki yordamini taqdim etish doirasida davlat organlari va tashkilotlarining idoralararo elektron hamkorligi “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsion platformasi orqali amalga oshiriladi.
3. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimini joriy etishning asosiy maqsadlari etib quyidagilar belgilansin:
idoralararo elektron hamkorlikni qoʻllash vositasida oʻzaro hujjat almashish jarayonini avtomatlashtirish orqali davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etish uchun zarur boʻlgan maʼlumotnoma va tasdiqlovchi hujjatlar sonini tubdan qisqartirish;
belgilangan mezonlarga muvofiq kam taʼminlangan oilalarning ehtiyojmandlik darajasini obyektiv baholash, davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etish jarayonlarini avtomatlashtirish orqali qarorlarni qabul qilishda subyektiv yondashuvni bartaraf etish;
aholining ehtiyojmand toifasi tarkibi oʻzgarishi dinamikasi monitoringi va tahlilini yuritish, ularni baholash mezonlarini respublika va hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini hisobga olgan holda takomillashtirish;
davlat ijtimoiy xizmatlari va ijtimoiy yordam oluvchilarning doimiy yangilanib turadigan yagona maʼlumot bazasini shakllantirish;
manfaatdor vazirlik, idoralar va tashkilotlarning oʻzlariga yuklatilgan vazifa va funksiyalarni bajarishda xizmatlarni bepul yoki imtiyozli asosda taqdim etishi uchun maʼlumot bilan taʼminlash.
4. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
2021-yil 1-yanvardan boshlab davlat ijtimoiy xizmatlari va yordamini taqdim etishda davlat organlari va tashkilotlari tomonidan 2-ilovada nazarda tutilgan hujjatlar va maʼlumotlar fuqarolardan talab etilishiga yoʻl qoʻyilmaydi;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali belgilangan tartibda kam taʼminlangan deb eʼtirof etilgan shaxslar yoki oilalar qoʻshimcha hujjatlar va maʼlumotnomalarni taqdim etmasdan 3-ilovaga muvofiq xizmatlar va imtiyozlarni ham olishga haqlidir;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali kam taʼminlangan deb eʼtirof etilganlik toʻgʻrisida maʼlumotnoma yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali taqdim etiladi va oʻn ikki oy davomida amal qiladi.
5. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi, manfaatdor vazirlik va idoralar axborot tizimlari oʻrtasida oʻzaro elektron hamkorlikni yana-da yaxshilash va kengaytirish boʻyicha chora-tadbirlar dasturi (keyingi oʻrinlarda – Dastur) 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Dastur ijrosi ustidan doimiy monitoring oʻrnatsin va chora-tadbirlarni bajarish muddatlarining buzilishiga yoʻl qoʻygan mansabdor shaxslarga nisbatan javobgarlik choralarini koʻrish toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritib borsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligining vazirlik huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasiga, uning hududiy boʻlinmalari va tuman (shahar) boʻlimlariga “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi joriy etilishini va faoliyat koʻrsatishini taʼminlash uchun 5-ilovaga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan saqlanadigan shtat birliklarini ajratish toʻgʻrisidagi taklifi qabul qilinsin.
Belgilansinki, mazkur qarorning 5-ilovasida koʻrsatilgan shtat birliklarining:
200 tasi mehnat organlarining inspektorlar va mutaxassislari shtat birliklari;
125 tasi Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tizimi shtat birliklari;
100 tasi Davlat soliq xizmati organlari shtat birliklari maqbullashtirilishi hisobidan ajratiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi ijro etuvchi apparatida tasdiqlangan shtat birliklari doirasida fuqarolarning “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali ijtimoiy nafaqalarni tayinlashga oid murojaatlari va shikoyatlarini qabul qilish boʻyicha shoʻbasi tashkil etilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi 2021-yilning 1-yanvariga qadar “FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimida fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlari (keyingi oʻrinlarda – FHDYO organlari) arxivlarida qogʻoz tashuvchilarda saqlanayotgan hujjatlarning elektron bazalarini shakllantirilishini taʼminlasin.
Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi 2020-yil 1-sentyabrga qadar FHDYO organlari arxivlarida qogʻoz tashuvchilarda saqlanadigan hujjatlar elektron maʼlumotlar bazalarini shakllantirish uchun zarur boʻladigan qoʻshimcha xodimlarni vaqtincha ishga jalb etish va ularni joylashtirish choralarini koʻrsin, ularga zarur boʻlgan kompyuter va boshqa orgtexnika vositalari, ofis jihozlari, kanselyariya tovarlari, telefon va internet aloqasi bilan taʼminlasin, shuningdek, arxiv hujjatlari bilan ishlash tartibiga qatʼiy rioya qilinishini nazorat qilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligining asoslangan hisob-kitoblariga muvofiq FHDYO boʻlimlari arxivlarida qogʻoz tashuvchilarda saqlanadigan hujjatlar elektron maʼlumotlar bazalarini shakllantirish, shuningdek, shartnoma asosida xodimlarni vaqtinchalik jalb etish hamda zarur kompyuter va boshqa orgtexnika vositalarini xarid qilish uchun Oʻzbekiston Respublikasi respublika byudjeti hisobidan 30 milliard soʻm mablagʻ ajratilishini taʼminlasin.
Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi tomonidan mazkur qaror doirasida kompyuter va boshqa orgtexnika vositalari, istisno tariqasida, eng yaxshi takliflarni tanlab olish orqali xarid qilinishi mumkin;
“FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimida FHDYO organlarining arxivlarida qogʻoz tashuvchilarda saqlanadigan hujjatlar elektron maʼlumotlar bazalarini shakllantirish boʻyicha tadbirlar toʻliq yakunlangandan keyin, ushbu qaror doirasida xarid qilingan kompyuter va boshqa orgtexnika vositalari, Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligining taqsimotiga muvofiq tegishli tumanlar (shaharlar) umumtaʼlim muassasalariga belgilangan tartibda begʻaraz oʻtkazib beriladi.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “Elektron hukumat” tizimining idoralararo integratsiyalashgan platformasi orqali “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi bilan idoraviy axborot tizimlari va resurslari oʻrtasida sifatli va toʻlaqonli axborot almashinuvini taʼminlasin, bunda Moliya vazirligiga har tomonlama, shu jumladan, zarur texnik koʻmak bersin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 2020-yil yakuniga qadar Jahon banki bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Oʻzbekistonda ijtimoiy himoya tizimini kuchaytirish” loyihasi doirasida “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi toʻlaqonli va sifatli ishlashi uchun zarur boʻlgan serverlar, kompyuter va boshqa texnika vositalar, asbob-uskunalarni sotib olishni;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bosqichma-bosqich “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi funksional imkoniyatlarini kengaytirish;
“FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimida ariza beruvchining oila aʼzolari tarkibini aniqlash funksiyasi joriy etilganidan soʻng “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi tomonidan ijtimoiy nafaqalarni tayinlash uchun arizalarni elektron tarzda onlayn rejimida qabul qilinishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki tijorat banklari bilan birgalikda 2020-yil 1-oktyabrga qadar maʼlumotlar taqdim etish maxfiyligi va yopiqligini taʼminlash asosida “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimiga ariza beruvchi va uning oila aʼzolari nomiga olingan pul oʻtkazmalari va ochilgan depozit hisobvaraqlaridagi qoldiqlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida roʻyxatga olinganda ariza beruvchilar va ularning muomalaga layoqatli oila aʼzolari roziligi bilan taqdim etish imkoniyatini yaratish tavsiya etilsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qoʻmitasi, Mudofaa sanoati boʻyicha davlat qoʻmitasi oʻzlarining hamda tarkibidagi tashkilotlarning xizmatchilari va xodimlari, ularning oila aʼzolari (turmush oʻrtogʻi va bolalari) tomonidan ijtimoiy nafaqalar va kam taʼminlangan oilalar uchun nazarda tutilgan boshqa davlat ijtimoiy xizmatlarini olish uchun “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali arizalar taqdim etishini cheklash va ularning koʻrib chiqilishiga yoʻl qoʻymaslik choralarini koʻrsin.
12. Maxfiy.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi 2021-yil 1-yanvarga qadar “FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimidagi fuqarolik holati dalolatnoma yozuvlariga fuqarolarga tegishli boʻlgan shaxsiy identifikatsiya raqamini biriktirish orqali ariza beruvchining oila aʼzolari tarkibini aniqlash funksiyasi joriy etilishini taʼminlasin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
bir oy muddatda “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali kam taʼminlangan oilalarga ijtimoiy nafaqa va moddiy yordam tayinlash va toʻlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Bunda, ijtimoiy nafaqalarni tayinlashda ustuvorlik daromadi nisbatan pastroq boʻlgan oilalarga berilishi nazarda tutilsin;
ikki oy muddatda xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda aholiga davlat ijtimoiy xizmatlari va yordam taqdim etishning yagona tizimini joriy etish, ijtimoiy nafaqalarni, xizmatlarni va yordamni tayinlashda asos qilib olinadigan muhtojlikni aniqlash mezonlarini takomillashtirish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilingunga qadar Sirdaryo viloyatining kam taʼminlangan oilalariga “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali ijtimoiy nafaqalar va moddiy yordam tayinlash va toʻlash tartibi boshqa hududlarga ham tatbiq etilsin.
15. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi ushbu qaror maqsadi va vazifalarini ommaviy axborot vositalarida va Internet tarmogʻida keng yoritilishini taʼminlasin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по автоматизации процедур предоставления государственных социальных услуг и помощи населению
В стране реализуются последовательные меры по дальнейшему повышению адресности оказываемых населению социальных услуг и помощи, поэтапно цифровизируются процедуры социальной защиты населения.
В частности, продолжающаяся в мире коронавирусная пандемия обуславливает наличие прозрачных и эффективных инструментов определения уязвимых слоев населения в короткие сроки, их государственной целевой поддержки.
Наряду с этим отсутствие в данной сфере необходимых ведомственных информационных систем, электронных ресурсов и баз данных не дает возможности отказаться от бумажного делопроизводства, сократить время предоставления государственных социальных услуг или помощи.
В целях широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в систему социальной защиты населения, создания единой системы предоставления государственных социальных услуг и помощи социально уязвимым слоям населения:
с 1 октября 2019 года в рамках пилотного проекта, реализуемого в Сырдарьинской области, процедуры рассмотрения назначения и установления пособия по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет, пособия семьям с детьми в возрасте до 14 лет и материальной помощи малообеспеченным семьям (далее – социальные пособия) осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
разработка и внедрение информационной системы «Единый реестр социальной защиты» осуществляется за счет финансовой, технической и экспертной поддержки, предоставляемой на основе гранта представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане;
приобретение компьютерного оборудования и периферийных устройств для внедрения в республике информационной системы «Единый реестр социальной защиты» осуществляется за счет льготного кредита Всемирного банка;
владельцем и пользователем информационной системы «Единый реестр социальной защиты» является внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
с 1 сентября 2020 года процедуры рассмотрения заявлений о назначении и процесс назначения социальных пособий осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» поэтапно согласно приложению №1;
информационная система «Единый реестр социальной защиты» является составной частью системы «Электронное правительство»;
персональный идентификационный номер физического лица (далее – персональный идентификационный номер) является идентификатором физического лица в информационной системе «Единый реестр социальной защиты»;
межведомственное электронное взаимодействие государственных органов и организаций в рамках оказания государственных социальных услуг или помощи осуществляется через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
3. Определить основными целями внедрения информационной системы «Единый реестр социальной защиты»:
кардинальное сокращение количества справок и подтверждающих документов, необходимых для предоставления государственных социальных услуг и помощи путем автоматизации процедур взаимного обмена документами посредством применения межведомственного электронного взаимодействия;
устранение субъективного подхода в принятии решений путем объективной оценки степени нуждаемости малообеспеченных семей в соответствии с определенными критериями, а также автоматизации процессов предоставления государственных социальных услуг и помощи;
ведение мониторинга и анализа динамики изменения состава уязвимой категории населения, совершенствование критериев их оценки с учетом социально-экономического развития республики и регионов;
формирование единой постоянно обновляемой базы данных о получателях государственных социальных услуг и социальной помощи;
обеспечение информацией заинтересованных министерств, ведомств и организаций для предоставления ими услуг на бесплатной или льготной основе для выполнения возложенных на них задач и функций.
4. Установить порядок, в соответствии с которым:
с 1 января 2021 года при предоставлении государственных социальных услуг и помощи не допускается истребование государственными органами и организациями от граждан документов и справок, предусмотренных в приложении №2;
лица или семьи, признанные малообеспеченными посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» в установленном порядке, вправе получать также услуги и льготы согласно приложению №3, без предоставления дополнительных документов и справок;
справка о признании малообеспеченным посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» выдается через Единый портал интерактивных государственных услуг и действительна в течение двенадцати месяцев.
5. Утвердить Программу мер по дальнейшему улучшению и расширению электронного взаимодействия между информационной системой «Единый реестр социальной защиты» и информационными системами заинтересованных министерств и ведомств (далее – Программа) согласно приложению №4.
Министерству финансов Республики Узбекистан установить постоянный мониторинг за исполнением Программы, регулярно вносить в Кабинет Министров предложения о принятии мер ответственности в отношении должностных лиц, допустивших нарушение сроков исполнения утвержденных мер.
6. Одобрить предложение Министерства финансов Республики Узбекистан о выделении внебюджетному Пенсионному фонду при Министерстве финансов Республики Узбекистан, его территориальным подразделениям и районным (городским) отделам штатных единиц для обеспечения внедрения и ведения деятельности информационной системы «Единый реестр социальной защиты», содержащихся за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, согласно приложению №5.
Установить, что штатные единицы, указанные в приложении №5 к настоящему постановлению, выделяются за счет оптимизации:
200 штатных единиц инспекторов и специалистов органов по труду;
125 штатных единиц системы Министерства финансов Республики Узбекистан;
100 штатных единиц органов государственной налоговой службы.
Образовать в исполнительном аппарате внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан в рамках его утвержденных штатных единиц Сектор по приему обращений и жалоб граждан о назначении социальных пособий посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
7. Министерству юстиции Республики Узбекистан до 1 января 2021 года обеспечить формирование в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» электронных баз документов, хранящихся в архивах органов записи актов гражданского состояния (далее – органы ЗАГС) на бумажных носителях.
Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции до 1 сентября 2020 года принять меры по временному привлечению к работе и размещению дополнительного персонала, необходимого для формирования электронной базы документов, хранящихся в архивах органов ЗАГС на бумажных носителях, при этом обеспечить их необходимыми компьютерными и другими средствами оргтехники, офисными принадлежностями, канцелярскими товарами, телефонной связью и интернетом, а также установить контроль за строгим соблюдением ими порядка работы с архивными документами.
Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение на основе обоснованных расчетов Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан средств в размере 30 миллиардов сумов из республиканского бюджета Республики Узбекистан для формирования электронных баз данных документов, хранящихся в архивах ЗАГС на бумажных носителях, временного привлечения работников на договорной основе, а также приобретения необходимых компьютерных и других средств оргтехники.
Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции разрешается приобретение компьютеров и других средств оргтехники в рамках настоящего постановления, в порядке исключения, путем отбора наилучших предложений;
после полного завершения мероприятий по формированию в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» электронных баз данных документов, хранящихся в архивах ЗАГС на бумажных носителях, компьютеры и другие средства оргтехники, приобретенные в рамках настоящего постановления, безвозмездно передаются в установленном порядке общеобразовательным учреждениям соответствующих районов (городов) на основе распределения Министерства народного образования Республики Узбекистан.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить качественный и полноценный обмен информацией между информационной системой «Единый реестр социальной защиты» и ведомственными информационными системами и ресурсами через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство», оказывать Министерству финансов Республики Узбекистан всестороннее, в том числе необходимое техническое, содействие.
9. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить:
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан – закупку до конца 2020 года серверов, компьютеров, других технических средств и оборудования, необходимого для полноценной и качественной работы информационной системы «Единый реестр социальной защиты» в рамках проекта «Укрепление системы социальной защиты в Узбекистане», реализуемого в сотрудничестве со Всемирным банком;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами – поэтапное расширение функциональных возможностей информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
после внедрения функции определения состава членов семьи заявителя в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» – прием информационной системой «Единый реестр социальной защиты» заявлений для назначения социальных пособий в электронной форме в режиме онлайн.
10. Рекомендовать Центральному банку Республики Узбекистан и коммерческим банкам до 1 октября 2020 года создание возможности для представления сведений о получении денежных переводов и остатке на депозитном расчетном счете, открытом на имя лица, подающего заявление в информационную систему «Единый реестр социальной защиты», и членов его семьи на основе обеспечения конфиденциальности и закрытости при регистрации данных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» с согласия заявителя и дееспособных членов его семьи.
11. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Государственной службе безопасности Президента Республики Узбекистан, Национальной гвардии, Службе государственной безопасности, Государственному таможенному комитету, Государственному комитету по оборонной промышленности Республики Узбекистан принять меры по ограничению подачи, недопущению рассмотрения заявлений своих служащих и сотрудников, членов их семей (супруги (га) и детей), а также подведомственных организаций через информационную систему «Единый реестр социальной защиты» для получения социальных пособий, других государственных социальных услуг, предусмотренных для малообеспеченных семей.
13. Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан до 1 января 2021 года обеспечить внедрение функции определения состава членов семьи заявителя путем прикрепления персонального идентификационного номера физического лица к соответствующим записям актов гражданского состояния в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС».
14. Министерству финансов совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами:
в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров Положение о порядке назначения и выплаты социальных пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям через информационную систему «Единый реестр социальной защиты». При этом при назначении социальных пособий предусмотреть приоритет предоставления социальных пособий семьям с наиболее низким доходом;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение о внедрении единой системы предоставления государственных социальных услуг и помощи населению, совершенствовании критериев определения нуждаемости, принимаемых за основу при назначении социальных пособий, услуг и помощи, с привлечением при этом международных экспертов.
Распространить порядок назначения и выплаты социальных пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям Сырдарьинской области посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» и на другие регионы республики, до принятия Кабинетом Министров соответствующего решения.
15. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации и сети Интернет целей и задач настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.