Ayni daqiqalarda Prezident Shavkat Mirziyoyev navbatdagi videoselektor yigʻilishi oʻtkazmoqda. Tadbirda bugun Oʻzbekiston boʻylab koronavirus pandemiyasini jilovlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar chuqur tahlil qilinmoqda.
Jumladan, oxirgi paytda dunyoda COVID-19 infeksiyasining tarqalishi keskin tezlashib, jami kasallar soni 19 millionga yaqinlashgani, qurbonlar ham koʻpaygani afsus bilan taʼkidlandi. Vaziyat gʻoyat jiddiyligini 31-iyulda Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti pandemiya bilan bogʻliq xalqaro favqulodda holatni yana 3 oyga uzaytirgani ham koʻrsatib turibdi.
Mamlakatimizda oxirgi bir haftada 5 mingdan ortiq yangi kasal aniqlanib, jami virus yuqtirganlar soni 27 mingtaga yaqinlashdi. Eng yomoni, koranovirusga qoʻshimcha tarzda, asorati ogʻirroq boʻlgan pnevmoniya holatlari ham koʻpaymoqda.
Ushbu holatni inobatga olib, yurtimizda qoʻshimcha choralar koʻrildi. Jumladan, oxirgi 20 kunda koronavirusni davolash oʻrinlari 3,5 barobarga koʻpaytirildi va qariyb 65 mingtaga yetkazildi.
Joylarga qoʻshimcha ravishda qariyb 800 ta tez tibbiy yordam mashinalari yetkazib berildi.
Qoʻshimcha 4 mingta nafas berish uskunalari (OʻSV, portativ sunʼiy nafas berish apparati, kislorod konsentratori) olib kelinib, ularning soni 6,5 mingtaga yetdi.
– Aholi oʻrtasida virus tarqalishining oldini olish va bemorlarni davolash boʻyicha olib borilayotgan tizimli ishlarni yana-da kuchaytirgan holda davom ettirishimiz zarur, – dedi davlatimiz rahbari.
Xususan, Sogʻliqni saqlash vazirligi, hokimlar va sektorlar rahbarlari koronavirus va pnevmoniyani davolash boʻyicha har tomonlama tayyor boʻlishi, har bir bemorga kerakli tibbiy yordam koʻrsatilishi, ularning holatidan kelib chiqib shifoxonaga yotqizilishi va davolanishi uchun shaxsan javobgar boʻlishi qayd etildi.
Joylardagi birlamchi tibbiy xizmat koʻrsatish tizimi ishini yana-da jonlantirish kerakligi taʼkidlandi.
Misol uchun, poytaxtimizda “oilaviy poliklinika – mobil brigadalar – maxsus poliklinikalar – “103” tez yordam xizmati” tizimining uzviy ishlashini taʼminlash hisobiga bir haftada sogʻayganlar ulushini 45 foizdan 58 foizga oshirishga erishildi.
Shu munosabat bilan, Bosh vazir oʻrinbosari Behzod Musayevga hokimliklar va sektor rahbarlari bilan birga bir hafta muddatda “Toshkent shahri tajribasi” negizida hududlarda simptomsiz bemorlarni oʻz uyida mobil tibbiy guruhlar yordamida ularning koʻmak va tavsiyalari asosida davolash tizimining joriy etilishini yakunlash vazifasi yuklatildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, hududlarda COVID-19ga chalinganlarni qabul qilish va saralash boʻyicha markazlarni tashkil etgan holda, kichik shifoxonalarni oʻz profiliga muvofiq boshqa turdagi va surunkali kasallarni davolashga qaytarish lozimligini aytdi.
– Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari hududlarga Toshkentdan biriktirilgan ixtisoslashtirilgan markazlar va oliy taʼlim muassasalari rahbarlari ishini yana-da samarali tashkil etishlariga har tomonlama koʻmaklashishlari kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev taʼkidlanidek, har bir ogʻir bemorni davolash taktikasi boʻyicha yurtimiz va xorijdagi malakali mutaxassislar bilan videoaloqa orqali maslahat berish tizimini muntazam ravishda unumli ishlatish maqsadga muvofiq.
Maʼlumki, bugun qator mamlakatlar sogʻliqni saqlash va farmatsevtika tizimlarida koronavirus davosini topish yoʻlida tinimsiz izlanishlar olib borilmoqda. Misol uchun, Xitoy, Hindiston, Buyuk Britaniya, Rossiya farmatsevtika kompaniyalari yaqin vaqt ichida vaksina ishlab chiqarishni boshlashi haqida xabar qilinyapti.
Bosh vazir oʻrinbosari Behzod Musayevga bir hafta muddatda yetakchi olimlar va tajribali shifokorlar bilan maslahatlashgan holda, vaksinani xarid qilish va mamlakatimiz aholisi vaksinatsiyasini amalga oshirish yoʻllarini puxta oʻrganib chiqish topshirigʻi berildi.
Kasallikning oldini olish, koronavirusga shubha boʻlgan fuqarolarni shifoxonalarga yetkazish, karantin talablarini tushuntirish va bu jarayonda jamoatchilik nazoratini amalga oshirishda joylarda mahalla idoralarining ishtirokini keskin kuchaytirish kerakligi uqtirildi.
Chunki xalqimiz turli xil masalalarda birinchi navbatda mahallaga murojaat qilishga oʻrgangan.
– Respublika boʻyicha 9 ming 150 ta mahallada qariyb 40 ming odam byudjetdan oylik olib ishlaydi, – deya taʼkidladi davlatimiz rahbari. – Ularning oyliklarini ham joriy yilda qariyb 1,5 barobarga oshirib berdik. Shunday ogʻir sharoitda nima uchun ular chetda turishlari kerak? Oʻz aholisining ahvolidan yaxshi xabardor boʻlgan, qaysi xonadonda qanday bemor borligini, kimning yashash sharoiti qandayligini, kim yordamga, kim vrachga muhtojligini ulardan yaxshi biladigan boshqa odamning oʻzi yoʻq pastki tizimda.
Buning uchun hokimlar va sektorlar rahbarlari har bir mahallada mahalla raislari, profilaktika inspektori va boshqa xodimlar, mahalla faollari va nuroniylar, mahallalarga biriktirilgan tibbiyot muassasalari xodimlarini birlashtirib, oʻz hududidagi aholi, ayniqsa keksalar holidan kuniga xabar olish, koronavirusga shubha boʻlgan va kasallikka chalinganlarni tez tibbiy yordam xizmati va shifokorlar bilan bogʻlashni tashkil etishga bosh-qosh boʻlishlari shartligi tayinlandi.
Shuningdek, ular yordamga muhtoj oilalarga oziq-ovqat, uyda davolanishga tavsiya qilingan bemorlarga dori-darmon yetkazib berish ishlarida faol ishtirok etishlari lozim.
– Bunga qoʻshimcha ravishda, ular mahalla hududida aholining zarurat boʻlmasa koʻchaga chiqmasligi va toʻplanmasligi, tibbiy maska taqib yurishi va ijtimoiy masofani saqlashi, toʻy va tadbirlarni vaqtincha oʻtkazmasligi kabi majburiy talablarni doimiy tushuntirishi va jamoatchilik nazoratini amalga oshirishlari shart va zarur, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.

President critically reviews the efforts to contain the pandemic
President Shavkat Mirziyoyev is chairing a videoconference devoted to the work undertaken in Uzbekistan to combat the coronavirus pandemic.
It was noted with regret that the spread of COVID-19 in the world has recently accelerated, the total number of cases has reached 19 million and deaths increasing. That the World Health Organization extended the global emergency for another three months on July 31 is also suggestive of seriousness of the situation.
Over the past week, more than 5,000 new cases of infection were detected in Uzbekistan, and the total number of infected approached 27,000. Moreover, the incidence of pneumonia with severe consequences is increasing.
Taking this into account, additional measures have been taken in the country. In particular, over the past 20 days, the number of beds for treatment of COVID-19 has increased by 3.5 times and reached almost 65 thousand.
Almost 800 ambulances have been delivered to places.
An additional 4,000 respiratory devices (ventilators, portable CPAP machines, oxygen concentrators) were imported, their total number reached 6.5 thousand.
– It is necessary to continue and strengthen systemic work to prevent the spread of the virus among the population and treat patients, – said the Head of the state.
It was emphasized that the Ministry of Health, khokims and sector leaders should be fully prepared for treatment of coronavirus and pneumonia and are personally responsible for providing each patient with necessary medical care, their hospitalization based on the course of the disease, as well as treatment.
The need was noted for further intensification of the local primary healthcare system.
For example, in Tashkent, due to organization of well-coordinated work as part of the scheme “family polyclinic – mobile brigades – specialized polyclinics – ambulance service 103”, it was possible to increase the proportion of those who recovered from 45 to 58 percent within a week.
In this regard, Deputy Prime Minister Bekhzod Musayev, as well as khokimiyats and heads of sectors were instructed to complete, within a week, the deployment across the regions of Tashkent-tested system for treating asymptomatic patients at home with the help and recommendations of mobile medical teams.
President Shavkat Mirziyoyev noted the importance of redirecting small local hospitals back to their treatment profile for other types of diseases, including chronic ones, while continuing to organize centers for receiving and sorting out COVID-19 patients.
– The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and regional khokimiyats should fully contribute to effective organization of the work of heads of specialized centers and higher education institutions assigned from Tashkent, – the President said.
Shavkat Mirziyoyev noted that in each case of severe course of the disease, it is advisable to consult on treatment tactics with domestic and foreign specialists via videoconference.
As is known, intensive research is currently underway in a number of countries to find a cure for the coronavirus. It is reported that pharmaceutical companies in China, India, the United Kingdom and Russia will soon start producing the vaccine.
In this regard, Deputy Prime Minister Bekhzod Musayev was instructed to study, within a week, the possibilities of purchasing vaccines and vaccinating Uzbekistan’s population, after consulting with leading scientists and experienced doctors.
The need was noted for strengthening participation of makhalla institution in preventing the disease, delivering citizens with suspected coronavirus to hospitals, explaining quarantine requirements and implementing public control.
For our people are accustomed to appealing to the makhalla with a great diversity of issues.
– Almost 40 thousand people work in 9,150 makhallas across the country and receive salaries from the budget, – said the Head of the state. – We have increased their salaries almost by 1.5 times this year. They should not stay on the sidelines in such a difficult situation. There’s hardly anyone at the grassroots level who knows as well as representatives of the makhalla what the state of affairs is in the neighborhood, who is sick, who has what level of income, who needs help, and who needs a doctor.
To this end, khokims and sector leaders should bring together makhalla chairpersons, crime prevention inspectors and other personnel, local activists and senior citizens, medical workers assigned to makhalla, toward connecting persons with suspected coronavirus and those who are infected on the one hand, and ambulance service and doctors on the other.
Representatives of local civil society institutions should also take an active part in delivery of food to needy families and medicines for patients who are recommended for home treatment.
– Meanwhile, they should lead explanation works and secure public control over the inexpediency of leaving home for no reason and getting together, over the need to wear a medical mask and observe social distance, refrain from holding weddings and other family events, – noted President Shavkat Mirziyoyev.