Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-iyul kuni Toshkent shahrida koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish, bu boradagi ishlarning samaradorligini, aholiga sifatli va oʻz vaqtida tibbiy yordam koʻrsatish qamrovini oshirish boʻyicha olib borilayotgan saʼy-harakatlar hisobotini tingladi.
Davlatimiz rahbari epidemiologik holatni jiddiy nazoratga olib, deyarli har bir yigʻilishda bu masalaga toʻxtalib oʻtmoqda. Jumladan, 15-iyul kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi epidemiologik vaziyatni jilovlashdagi ishlar jiddiy tanqid qilinib, kasallarni oʻz vaqtida va toʻgʻri davolash uchun sharoit yaratish boʻyicha topshiriqlar berilgan edi.
Xususan, poytaxtimizda qisqa vaqtda keng koʻlamli tashkiliy ishlar amalga oshirilildi. Yunusobod tumanidagi “Oʻzekspomarkaz” pavilyonida, gimnastika saroyida, “Yoshlik” sport majmuasi va boshqa binolarda koronavirusga gumon qilinganlarga tashxis qoʻyish, zaruratga koʻra davolash uchun sharoit yaratilmoqda. Ular pandemiya talablari asosida jihozlanib, zarur tibbiy uskunalar bilan taʼminlanmoqda.
Kasallikka chalinganlar va ayni kunlarda pnevmoniyadan aziyat chekayotganlarga amaliy yordam tariqasida 10 ta maxsus poliklinika tashkil etildi. Ularning faoliyati tunu kun yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, fuqarolar bu yerga murojaat qilish orqali malakali tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatiga ega boʻlmoqda.
Prezentatsiya shaklidagi muhokamada Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri, markaziy muassasalar, vazirlik va idoralar rahbarlari, mamlakatda sanitariya-epidemiologik osoyishtalikni taʼminlashga jalb etilgan boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari pandemiya sharoitida sogʻliqni saqlash milliy tizimini qoʻllab-quvvatlash, jumladan, poytaxtdagi sport majmualari negizida tashkil etilayotgan taqsimlash markazlari va yangi klinikalarni tibbiy xodimlar bilan taʼminlash, koronavirus bilan xastalangan shaxslarni samarali davolashga mamlakatimiz harbiylari, harbiy-tibbiy muassasalarning xizmatchilari va tibbiyot mutaxassislarini jalb qilish muhimligiga alohida eʼtibor qaratdi.
Jalb qilinayotgan tibbiyot xodimlarining smenadagi mehnatiga har kuni, oʻz vaqtida haq toʻlash, ularni zarur yakka tartibdagi himoya vositalari, oziq-ovqat va yotoq bilan taʼminlash zarurligi qayd etildi.
Muhokama yakunida mutasaddi tuzilmalar rahbarlariga bu boradagi ishlarni tashkil etish boʻyicha aniq topshiriq va koʻrsatmalar berildi.

Обсуждены меры по дальнейшему увеличению охвата населения медицинской помощью в условиях пандемии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 июля заслушал отчет о проводимой работе по противодействию пандемии коронавируса в городе Ташкенте, повышению эффективности борьбы с распространением инфекции, увеличению охвата населения качественной и своевременной медицинской помощью.
Глава государства держит эпидемиологическую ситуацию под постоянным контролем. Этой проблеме посвящается почти каждое совещание. В частности, на видеоселекторном совещании 15 июля Президент подверг жесткой критике состояние дел по контролю за эпидемиологической ситуацией в городе Ташкенте и Ташкентской области, дал поручения по созданию условий для своевременного и правильного лечения заболевания.
Во исполнение этих поручений в столице проводится масштабная организационная работа. Так, в павильоне НВК “Узэкспоцентр”, Дворце гимнастики, спорткомплексе “Ёшлик” Юнусабадского района и других зданиях создаются условия для обследования подозреваемых на коронавирус лиц и организации лечения. Они оснащаются в соответствии с установленными требованиями, обеспечиваются необходимой медицинской аппаратурой.
Для оказания помощи больным, в том числе пневмонией, организованы 10 специальных поликлиник. Налажена их круглосуточная деятельность по консультированию и лечению обратившихся граждан.
В презентации-обсуждении приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан, руководители центральных учреждений, министерств и ведомств, представители других организаций, активно вовлеченных в обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия в стране.
Глава нашего государства акцентировал внимание на важности поддержки национальной системы здравоохранения в условиях пандемии, в том числе путем набора медперсонала в создаваемые распределительные центры и новые клиники на базе спортивных комплексов столицы, привлечения военнослужащих и специалистов-медиков военно-медицинских учреждений к мероприятиям по организации эффективного лечения инфицированных коронавирусом.
Особо подчеркнута важность своевременной ежедневной оплаты труда привлекаемых медицинских работников за смену, их обеспечения необходимыми средствами индивидуальной защиты, питанием и ночлегом.
По итогам обсуждений руководителям ответственных структур даны конкретные поручения и указания по организации дальнейшей работы в этом направлении.