Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish masalalari muhokamasi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida yashirin iqtisodiyotni qisqartirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar muhokamasi yuzasidan yigʻilish boʻlib oʻtmoqda.
Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashishda ehtiyot boʻlish, iqtisodiy faollikka zarar yetkazib qoʻymaslik, buning uchun davlat organlari, biznes va jamoatchilik hamjihatlikda ishlashi muhimligi taʼkidlandi.
Davlat xaridlari va investitsiya loyihalarida korrupsiyaga chek qoʻyish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Sohalar va yoʻnalishlar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha “yoʻl xaritalari” ishlab chiqish hamda ijrosini muhokama qilib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Обсуждение вопросов сокращения теневой экономики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения теневого сектора в экономике.
Отмечена важность соблюдения осторожности при противодействии теневой экономики, чтобы не нанести вред экономической активности, совместной работы государственных органов, бизнеса и общественности.
Особое внимание уделено очищению от коррупции сферы государственных закупок и инвестиционных проектов. Даны поручения по разработке «дорожных карт» по борьбе с коррупцией в разрезе сфер и направлений и регулярному обсуждению результатов их реализации.