Qishloq va suv xoʻjaligidagi islohotlarning borishi tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-iyul kuni videoselektor yigʻilishi oʻtkazdi. Unda qishloq va suv xoʻjaligidagi iqtisodiy islohotlarni jadallashtirish va bozor munosabatlarini yana-da rivojlantirish boʻyicha belgilangan vazifalar ijrosi muhokama qilindi.
Mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashdan boshlab, qayta ishlash va eksportdan qoʻshimcha daromad olishgacha boʻlgan juda koʻp masalalar aynan qishloq xoʻjaligi rivoji bilan bogʻliq. Shuning uchun davlatimiz tomonidan qishloq xoʻjaligini tubdan isloh qilib, bozor mexanizmlarini joriy etish, rezerv va imkoniyatlardan toʻliq foydalanish, ishlab chiqarishni ilmiy asosda tashkil qilishga kirishildi. Prezidentning 2019-yil 23-oktyabrdagi farmoni bilan qabul qilingan Qishloq xoʻjaligini 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasida bu boradagi eng dolzarb va istiqbolli vazifalar belgilab berildi.
Sohani modernizatsiya qilish boʻyicha 500 million dollarlik loyihani amalga oshirish yuzasidan Jahon banki bilan kelishuvga erishildi. Oʻzbekiston tarixida birinchi marta ilm va innovatsiyani rivojlantirib, tarmoqda boshqaruvni xalqaro standartlar asosida tashkil etishga mablagʻ yoʻnaltirilmoqda.
Bugungi yigʻilishda aynan shu masalalarga birinchi navbatda eʼtibor qaratildi. Agrar soha rivojlangan davlatlarda qoʻllanilayotgan “Qishloq xoʻjaligida bilim va innovatsiyalarni oʻz ichiga olgan xizmatlar tizimi”ni yurtimizda ham joriy etib, ilm bilan ishlab chiqarishning oʻzaro bogʻliqligini taʼminlash muhimligi taʼkidlandi.
Mazkur loyiha doirasida shu yoʻnalishdagi 8 ta ilmiy-tadqiqot instituti, shuningdek, Qishloq xoʻjaligi vazirligi tarkibidagi bir qator tashkilotlar faoliyati tubdan isloh qilinib, zamonaviy laboratoriyalar va uskunalar bilan jihozlanadi. Buning uchun Jahon bankining 124 million dollar investitsiyasi va Yevropa Ittifoqining 2 million dollar grant mablagʻlari yoʻnaltiriladi.
Bosh vazir oʻrinbosari Oʻktam Barnoyevga xalqaro ekspertlar bilan birga ilmiy-tadqiqot institutlari faoliyatini chuqur tahlil qilib, ularni tubdan takomillashtirish boʻyicha har bir institut uchun alohida “yoʻl xaritasi” ishlab chiqish topshirildi. Bu muassasalarga zamonaviy bilimga ega, ilmiy yangiliklarni amaliyotga joriy qiladigan salohiyatli kadrlarni jalb etish muhimligi aytildi.
– Qishloq xoʻjaligi vazirligi bu imkoniyatdan toʻgʻri foydalangan holda, eskicha ishlash uslubidan toʻliq voz kechib, fermerlarga yaxshi xizmat koʻrsatish va yangi servis turlarini kengaytirishga oʻtishi kerak. Bir soʻz bilan aytganda, vazirlik va uning tarkibidagi tashkilotlar faoliyati transformatsiya qilinishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Raqamli texnologiyalardan foydalanilayotgan loyihalar samaradorligi qayd etilib, bu boradagi ishlarning borishi muhokama qilindi.
Meva-sabzavotchilik kooperativ va klasterlari faoliyatini qoʻllab-quvvatlash uchun 212 million dollar ajratilishi belgilangan.
Prezident ichki bozorni arzon mahsulotlar bilan taʼminlash, “daladan isteʼmolchigacha” tizimini joriy etishda meva-sabzavotchilik klasterlari asosiy drayver boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Shu bois, ajratilayotgan mablagʻni toʻgʻri yoʻnaltirib, bir soʻmni ikki soʻm qiladigan loyihalarni ishlab chiqish, buning uchun mahsulotlarni qayta ishlash, saqlash va eksportga tayyorlash quvvatlarini oshirishga alohida ahamiyat qaratish zarurligi aytildi.
Tumanlarni qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirish masalasi ham koʻrib chiqildi. Bu borada Jizzax viloyati namuna boʻlib, kelgusi uch yilda viloyatda qariyb 120 ming gektarga yaqin yer oʻzlashtirilishi, bogʻ va tokzorlar tashkil qilinib, moyli ekinlar ekilishi rejalashtirilgan.
Bu tajribani bosqichma-bosqich barcha hududlarda joriy qilish, har bir tumanda koʻpi bilan 3-4 ta eksportbop va yuqori daromad beruvchi mahsulot yetishtirishni yoʻlga qoʻyish zarurligi qayd etildi.
2021-yil yakunigacha 3 ming gektarda plantatsiya shaklida intensiv bogʻlar barpo etib, yangi tartib asosida aholiga 1-1,5 gektardan tarqatgan holda, 2-2,5 ming oilaning bandligini taʼminlash boʻyicha topshiriq berildi.
Yigʻilishda suvdan oqilona foydalanish masalalari haqida ham soʻz yuritildi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 10-iyuldagi farmoni bilan tasdiqlangan Suv xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan konsepsiyasida bu boradagi barcha jihatlar belgilab berilgan. Jumladan, kanallarning foydali ish koeffitsiyentini oshirish hamda 2 million gektarda suv tejovchi, shundan 600 ming gektarda tomchilatib sugʻorish texnologiyasini joriy qilish hisobiga yiliga 7 milliard kub metr suvni iqtisod qilish koʻzda tutilgan. Shuningdek, raqamlashtirish hisobiga elektr energiyasi sarfini 2 milliard kilovatt soatga qisqartirish kabi koʻrsatkichlar belgilangan.
Suv xoʻjaligi vazirligi bu vazifalar ijrosini oʻz vaqtida taʼminlashi, xalqaro ekspertlarni jalb qilib, yangicha uslubda ishlashi zarurligi taʼkidlandi. 2025-yilga qadar sohani toʻliq raqamlashtirish, jumladan, suvni nazorat qilish va hisobini onlayn tarzda yuritish boʻyicha dasturiy mahsulot ishlab chiqish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Prezidentimiz gʻalla yetishtirish yakunlariga toʻxtalib, shunday murakkab sharoitda ham dala mehnatkashlari omilkorlik bilan 6 million 400 ming tonnadan ortiq gʻalla hosili yetishtirganini taʼkidladi. Buning uchun barcha fermer, dehqon va klasterlarga xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildirdi.
Videoselektorda, shuningdek, gʻoʻza parvarishi boʻyicha agrotexnik tadbirlarni oʻz vaqtida oʻtkazish hamda takroriy ekinlar ekish masalalariga ham eʼtibor qaratildi.
– Umuman olganda, qishloq xoʻjaligini tubdan isloh qilish va sohada bozor iqtisodiyotini keng joriy etish boʻyicha tegishli qarorlar qabul qilinib, ustuvor vazifalar belgilab berilgan. Ularning ijrosi mamlakat oziq-ovqat xavfsizligiga, eng asosiysi, xalqimizning kayfiyati va turmush tarziga taʼsir koʻrsatadigan juda muhim masala, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Soha mutasaddilari va hokimlar topshiriqlar ijrosini tashkil etish, aytib oʻtilgan kamchiliklarni bartaraf qilish chora-tadbirlari yuzasidan axborot berdi.
Yigʻilish soʻngida davlatimiz rahbari yana bir bor pandemiya masalasiga toʻxtaldi:
- Yana bir marta xalqimizga murojaat qilib, iltimos qilmoqchiman. Oʻtgan davrda juda katta tajriba orttirdik. Keyingi paytlarda iqtisodiyotimizni tiklash uchun karantin tartibini yumshatdik, lekin kasallanganlar va oʻlimlar soni koʻpaygani bizni, albatta, katta tashvishga solmoqda.
Oʻzimizni, farzandlarimizni, aziz ota-onalarimizni asraylik. Faqat va faqat sogʻligʻimizni oʻzimiz asrab, oila aʼzolarimizni, qarindoshlarimizni sogʻligʻiga ogoh boʻlib, yigʻinlarni kamaytirib, karantin normalariga rioya qilsak, kasallikni jilovlab olamiz.

Reforms in agriculture and water management analyzed
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on July 23. Implementation of tasks to accelerate economic reforms in agriculture and water management, further development of market relations in the sphere was discussed.
Many issues, from ensuring food security in the country to getting additional income from processing and exports, are related to development of agriculture. Therefore, the state pays serious attention to fundamental reform of agriculture, introduction of market mechanisms, full use of reserves and opportunities, organization of production based on a scientific approach. The most relevant and promising tasks in this area are defined in the Strategy for Development of Agriculture until 2030, approved by the Presidential Decree of October 23, 2019.
An agreement was reached with the World Bank to implement a $500 million project to modernize agriculture. For the first time in the history of Uzbekistan, funds are directed to development of agricultural science and innovation, organization of management of the sphere on the basis of world standards.
These issues were the first item on the agenda of the videoconference. The importance of ensuring the integration of science and production, introduction of the system of knowledge and innovation in agriculture used in developed countries was noted.
Within the framework of this project, the activities of 8 agricultural research institutes, as well as a number of organizations of the Ministry of Agriculture will be radically updated, they will be equipped with modern laboratories and equipment. An investment of $124 million from the World Bank and a $2 million grant from the European Union will be used for this purpose.
Deputy Prime Minister Uktam Barnoyev was instructed to conduct an in-depth analysis of activities of research institutes together with international experts and develop a separate roadmap for each of them to improve their activities. The importance of attracting specialists with modern knowledge capable of implementing scientific innovations in production to these institutions was noted.
– The Ministry of Agriculture, correctly using this opportunity, should completely abandon outdated methods of work and move to better service for farmers, expand new types of services. In short, the activities of the Ministry and its subordinate organizations must be transformed, – noted the President.
The effectiveness of projects using digital technologies was noted, and the progress of work in this direction was discussed.
It is planned to allocate $212 million to support the activities of cooperatives and clusters in fruit and vegetable industry.
The Head of the state emphasized that they should become the main driver in providing domestic market with inexpensive products and implementing from field to consumer system.
In this regard, the need was noted for developing projects aimed at increasing profits by expanding opportunities for processing, storage and export of products.
Issues of specialization of districts for procurement of agricultural products were also considered. An example is Jizzakh region, where it is planned to develop about 120 thousand hectares of land in the next three years, set up orchards and vineyards, and start growing oilseeds.
It was noted that this experience should be gradually introduced in all regions, and that no more than 3-4 export-oriented and high-yield types of products should be grown in each district.
It was instructed to create intensive gardens and plantations with an area of 3 thousand hectares by the end of 2021, distribute plots of 1-1.5 hectares to the population on the basis of new order and provide employment for 2-2.5 thousand families.
Rational water use issues were also discussed at the meeting.
Priority areas of work in this area were defined in the Concept of Water Management Development for 2020-2030, approved by the Presidential Decree of July 10 this year. In particular, the goal was set to save 7 billion cubic meters of water per year by increasing the efficiency of channels and implementing water-saving technologies on 2 million hectares, including drip irrigation on 600 thousand hectares. The concept also provides for reducing electricity consumption by 2 billion kilowatt-hours through introduction of digital technologies.
It was noted that the Ministry of Water Resources should ensure timely implementation of these tasks, attract international experts and work in a new way. Instructions were given for development of software products for full digitalization of the industry by 2025, including monitoring and accounting water consumption online.
The President touched upon the results of grain campaign and noted that even in such difficult conditions, our farmers raised the grain harvest by more than 6.4 million tons. In this regard, the Head of the state expressed deep gratitude on behalf of our people to all farmers and dehkans, clusters.
Issues of timely implementation of agro technical measures for cultivation of cotton and re-planting of crops were discussed at the meeting.
– In general, relevant resolutions on the fundamental reform of agriculture and widespread introduction of a market economy in the sphere have already been adopted and priority tasks have been set. Their implementation is the most important issue that affects the country's food security, and most importantly, the mood and quality of life of our people, – said Shavkat Mirziyoyev.
Responsible persons of the sphere and khokims provided information on organization of execution of orders, measures to eliminate the noted shortcomings.
Following the meeting the Head of the state again raised the issue of the pandemic:
– I would like to address our people once again and ask them. Over the past period, we have accumulated a lot of experience. We have recently softened our quarantine requirements in order to restore the economy, but the growing number of cases and deaths is very worrying.
Let's take care of ourselves, our children and our dear parents. If we first of all take care of our own health, pay attention to the health of our family and relatives and observe quarantine rules, we will definitely contain this disease.