O‘zbekistonga 30 ta kislorod konsentratori olib kelindi
Singapurning “Temasek Foundation” fondi 30 dona “Yuwell 7F-5” kislorod konsentratorini beg‘araz asosda taqdim etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Bugun, 22 iyul kuni yuklarni O‘zbekiston tomoniga rasmiy topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Kislorod konsentratorini mamlakatimizga jo‘natish bilan bog‘liq tashkiliy jarayon O‘zbekistonning Singapurdagi elchixonasi tomonidan, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yilning 20 iyul kuni o‘tgan Toshkent shahri va poytaxt viloyatida pandemiya bilan bog‘liq holat hamda uni barqarorlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar masalalariga bag‘ishlangan videoselektordagi topshiriqlar ijrosi doirasida amalga oshirildi.
Singapur tomonining 30 ta kislorod konsentratorini yetkazib berish bo‘yicha qaror O‘zbekistonda COVID-19 ga qarshi kompleks chora-tadbirlar va qat’iy harakatlarni amalga oshirish maqsadida o‘z vaqtida va manzilli ko‘rsatilgan yordam bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, bu hamkor mamlakatning O‘zbekiston tibbiy muassasalarining samarali faoliyat yuritishi uchun taqdim qilgan ikkinchi insonparvarlik yordamidir. Bundan oldin Singapur mamlakatimizga 5 ming dona PSR test tizimlarini yuborgan edi.
Uskunalarni mamlakatimizga olib kelish uchun 22 iyul kuni "Uzbekistan Airways" aviakompaniyasi tomonidan Shanxay shahri orqali reys tashkil qilindi. Ayni paytda O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi kislorod konsentratorlarini qabul qilib oldi.

В Узбекистан прибыло 30 единиц кислородных концентраторов
Сингапурский фонд «Temasek Foundation» предоставил Узбекистану на безвозмездной основе 30 единиц кислородных концентраторов «Yuwell 7F-5», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Сегодня состоялась церемония официальной передачи груза узбекской стороне.
Проработка направления кислородных концентраторов была осуществлена Посольством Узбекистана в Сингапуре в соответствии с поручением Президента Шавката Мирзиёева, озвученном 20 июля на видеоселекторном совещании, посвященном ситуации с эпидемией COVID-19 в Ташкенте и столичном регионе.
Решение о предоставлении 30 единиц кислородных концентраторов стало своевременным и адресным содействием Сингапура в реализации комплексных мер и решительных действий Узбекистана в борьбе с COVID-19.
Напомним, это второй по счету гуманитарный груз, предоставленный сингапурской стороной для эффективной работы медицинских учреждений в Узбекистане (ранее в республику были направлены ПЦР тесты в количестве 5 тысяч штук).
Транспортировка вышеуказанного оборудования осуществлена 22 июля грузовым рейсом АО «Uzbekistan Airways» в Ташкент через горд Шанхай (КНР) и принята Министерством здравоохранения Узбекистана.