Qurilish sohasidagi islohotlar natijadorligi koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-iyul kuni arxitektura va qurilish sohasidagi islohotlar natijalariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik koʻlami yil sayin kengaymoqda. Uzoqni oʻylab, hududlarda urbanizatsiya jarayoni amalga oshirilyapti. Qishloq joylarda ham qurilish ishlari jadal.
Bular, albatta, sohani takomillashtirish, shaffoflikni taʼminlash, ipoteka bozorini rivojlantirishni taqozo etadi. Oxirgi uch yilda shu masalalar boʻyicha Prezidentning qirqqa yaqin qarori qabul qilindi.
Bu saʼy-harakatlarning izchil davomi sifatida davlatimiz rahbarining 2020-yil 13-martdagi farmonida qurilish sohasidagi islohotlarni yana-da chuqurlashtirish, byurokratik toʻsiqlarni kamaytirish, barcha bosqichlarda shaffoflikni taʼminlash, innovatsion ishlanmalar va ilgʻor axborot texnologiyalarini keng qoʻllash chora-tadbirlari belgilangan edi.
Qurilish vazirligi oldiga 337 ta shaharsozlik qoida va normalaridan joriy yilda 60 tasini yangilash vazifasi qoʻyilgan. Yil boshida vazirlikda Qurilishda texnik meʼyorlash markazi tashkil etilib, unga 15 nafar malakali mutaxassis olingan. Hozirda 33 ta yangi shaharsozlik qoida va normalari ishlab chiqilgan.
Yigʻilishda bu boradagi ishlarni jadallashtirish uchun ilgʻor tajribaga ega xorijiy kompaniyani jalb etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Prezidentimiz sohada korrupsiya va “xufiyona iqtisodiyot” holatlarini keskin tanqid qilib, qurilish tenderlarini oʻtkazish va pudrat tashkilotlarini tanlash jarayonlarini raqamlashtirish zarurligini taʼkidladi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 32 mingta pudrat tashkiloti bor. Joriy yil 1-sentyabrga qadar qurilish korxonalarining moliyaviy koʻrsatkichlari, toʻlov qobiliyati, davlat xaridlari, ishchi-xodimlar malakasi kabi maʼlumotlarni qamrab oluvchi yagona platformani ishga tushirish vazifasi qoʻyildi. Bu platforma 1-noyabrga qadar Toshkent shahrida, keyingi yil boshidan respublika boʻyicha joriy etiladi. Unga elektron mehnat daftarchasi tizimi ham integratsiya qilinadi.
Tahlillarga koʻra, soʻnggi ikki yilda davlat dasturlari doirasida 3 mingdan ziyod qurilishdan atigi 182 tasida tender oʻtkazilgan. Chunki tender jarayonlari murakkab va unda narx arzonligi birlamchi. Qurilish tashkilotining malakasi, sifat masalasi past oʻrinlarda qolib ketgan.
Shu bois keyingi yildan boshlab, yangi axborot tizimiga kiritilgan va reytingi yuritiladigan qurilish-pudrat korxonalariga mablagʻ ajratilishi belgilandi.
Qurilish sohasida mualliflik, texnik va davlat nazoratini takomillashtirish borasida alohida qaror qabul qilib, barcha sharoitlar yaratib berilgan. Endigi vazifa – nazoratni hozirgidek qoʻlda emas, balki IT-texnologiyalarni joriy qilgan holda amalga oshirish kerakligi taʼkidlandi.
Mutasaddilarga bir oy muddatda qurilish korxonalari va obyektlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar bazasini shakllantirish vazifasi yuklatildi.
Joriy yil 1-avgustdan boshlab Toshkent shahrida, keyingi yil boshidan boshqa hududlarda qurilishda aniqlangan barcha kamchiliklar fotosuratlari bilan tizimga onlayn kiritiladi va nazorat jarayonlari avtomatlashtiriladi.
Quruvchi tashkilot yoki fuqarolarga qurilish jarayoni tartiblari va shartlari haqida toʻliq maʼlumotlarni istalgan vaqtda olish imkoniyatini beruvchi onlayn tizim ishga tushiriladi.
Barcha shaharsozlik qoida va normalari interaktiv koʻrinishga oʻtkazilishi, loyiha-smeta hujjatlarini ekspertizadan oʻtkazish boʻyicha barcha jarayonlarni raqamlashtirish hamda ekspertiza xulosalarini yagona bazada saqlashni yoʻlga qoʻyish kerakligi qayd etildi.
Bu choralar mamlakatimizda qurilishga ruxsat berish jarayonini 254 kundan 84 kunga qisqartirish, ushbu jarayonlardagi tartib-taomillarni 17 tadan 5 taga kamaytirish, tadbirkorlar va fuqarolarning bu ishlarga sarflanadigan vaqtini 67 foizgacha qisqartirish imkonini beradi.
Yigʻilishda mutasaddilar qurilish sohasini raqamlashtirish, ochiqlikni taʼminlash, shaharsozlik qoida va normalarini yangilash borasidagi ishlar boʻyicha taqdimot qildi.

The effectiveness of reforms in the construction sector considered
On July 20, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation on the results of reforms in architectural and construction sector.
Every year, construction activities are becoming more widespread in Uzbekistan. The process of urbanization in the regions is in progress. Construction work is also underway in rural areas.
This requires improving industry standards, ensuring transparency and developing mortgage market based on new requirements. About 40 Presidential acts on these issues have been adopted over the past three years.
As a consistent continuation of this work, the Presidential Decree of March 13, 2020 identified measures to further deepen reforms in the construction sector, eliminate bureaucratic barriers, ensure transparency at all stages, widely apply innovative developments and advanced information technologies.
The Ministry of Construction is tasked with updating 60 out of 337 urban planning rules and regulations this year. At the beginning of the year, the Ministry organized a Center for Technical Regulation in Construction, which attracted 15 qualified specialists. Currently, 33 new norms and rules of urban development have been developed.
At the meeting, an instruction was given to attract a foreign company with advanced experience to accelerate work in this direction.
The President criticized the corruption and “shadow economy” in the sphere and noted the need for digitalizing the process of conducting tenders for construction and selecting contractors.
There are 32 thousand construction organizations operating in the country. The task was set to launch a single platform that will include information on financial indicators, solvency of construction organizations, their participation in public procurement and staff qualifications. This platform will be implemented until November 1 in Tashkent and from the beginning of the next year – throughout the country. It will be integrated with e-workbook system.
According to analysis, over the past two years, only 182 construction projects out of more than 3,000 were tendered under state programs. Due to complexity of tender procedures, the priority is given to low cost, and the competence of construction company takes a back seat.
In this regard, starting next year, funds will be allocated to construction-contracting companies that are included in the new information system and corresponding rating.
A resolution was adopted to improve the author's, technical and state supervision in the construction sector, all conditions were created for this. It was noted that now it is necessary to carry out control not manually, as now, but using IT technologies.
Responsible persons were instructed to create a database of construction companies and facilities within a month.
Starting August 1 this year in Tashkent, and starting next year, the supervisory process will be automated in all regions with introduction of all identified shortcomings with photo-fixing into the online platform.
An interactive system will be launched that will allow construction organizations and citizens to get full information about the procedure and conditions of constructions at any time.
The need was noted for transferring all norms and rules of urban planning into electronic form, digitalize the process of examination of design and estimate documentation, and store expert opinions in a single database.
These measures will reduce time for issuing construction permits from 254 to 84 days, reduce the number of permit procedures from 17 to 5 and reduce time spent by citizens by 67 percent.
At the meeting, responsible persons reported on the ongoing work on digitalization of the construction sector, ensuring its transparency, updating urban planning rules and regulations.