Oʻzbekiston XDP: Monopol tashkilotlar ustidan parlament nazorati oʻrnatilmoqda
Bu haqda Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi va Qonunchilik palatasidagi fraksiyasining 6 oylik faoliyati sarhisobiga bagʻishlangan onlayn matbuot anjumanida aytildi.
Tadbir avvalida partiya markaziy kengashi raisi Ulugʻbek Inoyatov partiya oʻtgan yili saylov kampaniyasi boshlanishi oldidan “Isteʼmol savatchasi” va “Yashash minimumi”ni belgilash, bu borada qonun qabul qilish taklifini bildirganini, bugungi kunda qonun loyihasi konsepsiyasi ishlab chiqilganini aytdi.
Monopol korxonalarga berilayotgan imtiyozlarni kamaytirish va muvofiqlashtirish boʻyicha ham soʻz yuritildi.
Ularga berilayotgan imtiyozlarni kamaytirish va muvofiqlashtirish orqali mamlakatda qisqa, oʻrta hamda uzoq muddatli istiqbolli kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab olish bugun eng dolzarb masalalardan ekani taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2020-yil 6-iyul kuni imzolangan “Raqobat muhitini yana-da rivojlantirish va iqtisodiyotdagi davlat ishtirokini qisqartirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmonga muvofiq Monopoliyaga qarshi kurashish qoʻmitasining Senat va Prezidentga hisobdorligi belgilangan. Shuningdek, ushbu hujjat bilan “2020-2024-yillarda tovar va moliya bozorlarida raqobatni rivojlantirish strategiyasi” va ushbu strategiyani amalga oshirish buyicha “Yul xaritasi” qabul qilingan. Bu, oʻz navbatida, tovar va moliya bozorlarida monopoliyani kamaytirish borasida samarali raqobat muhitini yaratish mexanizmining amaliyotga tatbiq etilishiga imkon beradi.
Matbuot anjumanida taʼkidlanishicha, aholini tabiiy gaz, elektr energiyasi, suv bilan taʼminlovchi monopol tashkilotlar bor. Partiyaning Saylovoldi dasturida bu haqda maʼlum qilingan. Har qanday sohada raqobat boʻlsa narx-navo tushadi, sifat oshadi. Masalan, kadastr xizmatining kamchiliklari yaqqol koʻrinib qoldi. Aholi bu xizmatga nisbatan eʼtiroz bildirmoqda. Hukumat bu tizimni xususiy sektorga berishni koʻrib chiqmoqda. Monopol tashkilotni tugatsak oʻrniga nima qoladi? Xalqimiz oldida ikki barobar muammo yuzaga kelishi mumkin. Uning oʻrniga boshqa tashkilot boʻlsa, ana shunda monopoliyaga chek qoʻyish mumkin.

This has been reported during an online press conference devoted to summing up the activities of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, as well as the party’s faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis over the past 6 months of this year.
Chairman of the Central Council of the party Ulugbek Inoyatov informed that before the start of the election campaign last year, the party forwarded a proposal to consolidate the “Consumer basket” and “Living wage” concepts in the legislation, and that a draft law concept has been developed to this end.
The need was noted for reducing and taking control over the benefits provided to monopolies, which will help to identify priority areas for development of small and medium-sized businesses in the near, medium and long term.
According to the Decree of the President of Uzbekistan “On additional measures to further develop the competitive environment and reduce state participation in the economy” of July 6, 2020, the Antimonopoly Committee of the Republic of Uzbekistan is accountable to the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the President of the Republic of Uzbekistan. In addition, according to the decree, a roadmap has been adopted for the implementation of the Strategy for Development of Competition in Commodity and Financial Markets in 2020-2024. This, in turn, will make it possible to put into practice the mechanism for creating an effective competitive environment to reduce the monopoly on commodity and financial markets.
As noted at the press conference, Uzbekistan has monopolies that provide the population with natural gas, electricity, water. Information on this is also provided in the Pre-Election Program of the People’s Democratic Party of Uzbekistan. Only the presence of competition in any sphere helps to reduce the cost and improve the quality of products and services. For example, today more and more people are dissatisfied with the cadastre service. The government is considering transferring this service to the private sector. But what will remain in the event of the liquidation of a monopoly organization? Will this not cause even more problems and difficulties for the population? Monopoly can be eliminated only by creating new organizations.
Uzbekistan has 19 large monopolies. They have been granted a number of benefits and preferences. How do they use them, what is their participation in the market, is their work negatively affecting the interests of people? According to the party officials, in order to find answers to these and many other questions, parliamentary control over the activities of such organizations will now be established.